Global Ukraine

Цілі села можуть позбутися українських громадян: ризик президентського законопроекту

18

Извините, этот текст доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ДжерелоГромадське радіо

Верховна Рада включила до порядку денного сесії президентський проект закону щодо реалізації права змінити громадянство. За нього проголосували 234 нардепи. Якими є ризики цього законопроекту? Гостя студії «Громадського радіо» — Ольга Поєдинок, кандидатка юридичних наук.

Ольга Поєдинок: Цей законопроект називається «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо реалізації права змінити громадянство». Як ви знаєте, Конституцією закріплено право на зміну громадянства і в такий спосіб президент намагається врегулювати цю процедуру зміни. Це для того, аби в людини не накопичувалися громадянства, а вона могла зробити вибір.

tmp_22744-PicsArt_03-15-11.19.391286523939

Читайте за темою: Україна – феодальна країна? Хто має право позбавити українців українського громадянства?

Андрій Куликов: Я завжди був упевнений, що у нас заборонене подвійне громадянство.

Ольга Поєдинок: Воно і не дозволене, і не заборонене. Діє принцип єдиного громадянства, котрий означає відсутність громадянства окремих адміністративних територіальних одиниць. По-друге, якщо в громадянина України є ще іноземне громадянство, то він у правовідносинах з Україною вважається винятково українським громадянином. Ця частина не змінилася. В статтю 2 Закону України «Про громадянство України» зміни не пропонуються. Вони в основному стосуються процедури втрати, тобто припинення українського громадянства з ініціативи української держави у тому випадку, якщо громадянин України добровільно набув громадянство іноземної держави.

Але є ряд інших нововведень, стосовно яких ввечері висловилося Головне науково-експертне управління Верховної Ради. У них є сумніви щодо відповідності цього законопроекту міжнародним зобов’язанням України за конвенціями з попередження випадків відсутності громадянства. Тому що у міжнародному праві це вважається більшою небезпекою, ніж наявність в особи двох, трьох чи більше громадянств.

Тетяна Трощинська: Все це виникло не просто так, адже була гучна справа щодо обвинувачення голови ДФС Романа Насірова, в якого виявився паспорт громадянина Британії. Були і раніше подібні випадки. Тут виникає питання процедури, тому що частину людей звинувачують в корупційних злочинах, частину — ні, але у них при цьому є паспорти інших країн. І якась процедура їх виявлення з боку України не була помічена.

Ольга Поєдинок: Ідея цього законопроекту, як ви правильно зазначили, пов’язана із названими вами випадками. Дійсно, є деякі нововведення стосовно цього. Наприклад щодо того, коли особою іноземне громадянство було набуте недобровільно, але вона активно ним користується.

Тетяна Трощинська: Очільниця Global Ukraine Віолета Москалу від імені частини закордонних українців досить обурено написала, що ця ідея позбавляє їх можливості мати громадянство країни, в якій вони проживають, і разом з тим ще бути громадянами України.

Другий аспект — у нас є ситуація примусового отримання для частини кримчан громадянства Росії на анексованому півострові. Що в такому випадку робити людям?

Читайте за темою: Громадянство та національна безпека

Ольга Поєдинок: Звичайно, виникає занепокоєння у цьому контексті. У випадку з Кримом це занепокоєння дещо менше, адже є закон, що стосується тимчасово окупованої території. В ньому вказано, що набуття російського громадянства кримчанами є примусовим і не призводить до втрати українського.

Я бачу іншу проблему. Із прикінцевих положень цього законопроекту них слідує, що після набрання законом чинності всі громадяни України, які мають паспортні документи іноземних держав, зобов’язані впродовж 6 місяців з дня набрання чинності зробити вибір. У цьому контексті нам треба згадати про наш Захід, про тих українців, котрі мають польські паспорти, угорські, румунські. Цілі села в Україні мають таку ситуацію. І ми зараз втратимо велику кількість громадян. Наші ж сусіди, крім РФ, йдуть іншим шляхом — шляхом поширення свого громадянства закордоном.

Вам также могут понравиться

Комментарии закрыты, но трэкбэки и Pingbacks открыты.