Громадянство та національна безпека

70

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Ігор Решетняк, заступник голови Асоціації Ukraine Action (Франція – Швейцарія)

Вчора Петро Порошенко вніс як невідкладний законопроект, який покликаний запобігти виникненню випадків подвійного громадянства. У пояснювальній записці стверджується що “перебування громадян України також і в громадянстві іноземної держави”… “створює певні ризики для національної безпеки України”.  Очевидно, що певна логіка в цьому є, адже Російська Федерація дійсно використовує своє громадянство як елемент гібридної війни. Проте хіба є ризиком для національної безпеки громадянство країн, які є нашими союзниками з НАТО та ЄС?

Читати за темою: Україна – феодальна країна? Хто має право позбавити українців українського громадянства? 

В західному суспільстві трансмігранти, люди які мають досвід навчання чи роботи в декількох країн, не становлять ризиків для держав, а слугують місточками, які їх зближують. Цього року ЄС святкує 30 років програми Еразмус, яка як ні що інше, була рушійною силою зближення країн Європи і взаємної інтеграції їх суспільств. Особливе місце серед трансмігрантів займають ті, хто має два громадянства, адже вони в абсолютно демократичний спосіб, через вибори, сприяють зближенню країн.

Навіть загальносвітова тенденція є однозначною в цьому питанні. Якщо в 80-ті роки минулого століття тільки в 30% країн не було автоматичої втрати громадянства, а в 60% вона була, то зараз ситуація – прямо протилежна (див. мал. 1). І цьому є просте пояснення: глобалізація та інтеграція, попри певні недоліки, дозволяють знаходити рішення від яких виграють всі, і не замикатись у грі з нульовою сумою, як це роблять в Кремлі.

tmp_19899-PicsArt_03-19-02.06.171325553363

Виходячи з вищесказаного, цікавим для України в світовому та регіональному контексті є приклад Латвії, яка дозволяє мати, окрім латвійського, громадянство країн Європейського Союзу, Європейської Асоціації Вільної Торгівлі, НАТО, Австралії, Бразилії, Нової Зеландії та будь-якої іншої країни у разі наявності відповідного міжнародного договору. Врахування цього досвіду в законопроекті, запропонованому Президентом, змінило б його з контр-продуктивного на прогресивний. GU

 

You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.