Різдво по-українськи у Лісабоні

2 922

Автор: Галя Комар

Заколядували, почастували кутею та розповіли про наші традиції. А ще продемонстрували скарби “бабусиної скрині” та цілу колекцію традиційних ляльок-мотанок

Українська благодійна асоціація “Янголи милосердя” (Associação solidária anjos de misericórdia) показала, як святкують Різдво по-українськи. Захід відбувся 8 січня у Лісабоні, в виставковій залі Національного центру підтримки іммігрантів (CNAI). За словами представників асоціації, Верховний комісаріат з питань міграції (ACM) запросив декілька громад розповісти про особливості святкування Різдва своєї Батьківщини, зокрема, емігрантів наших держав-сусідів, Румунію та Молдавію, але пристали на пропозицію поділитися багатством національних традицій, лише українці. На запрошення “Янголів милосердя”, до участі в заході приєдналася також українська соціально-культурна асоціація “Пліч-о-пліч” (Lado a Lado – Associação Socio-Cultural Ucraniana), при якій діє український культурно-освітній центр “Світлиця”.

(Представники комісаріату з питань міграції з вчителями УКОЦ “Світлиця”. Фото Антоніу Каштелу)

 

(Верховний комісар з питань міграції пан Педру Каладу вручає директору асоціації “Янголи милосердя” пані Ірині Давідовській пам’ятку про проведений захід. Фото Галини Комар)

 

Гостей “Різдва по-українськи” почастували традиційними різдвяними стравами, розповіли, як готують кутю та що символізує дідух. Не забули також інформувати про ситуацію російської військової агресії на сході нашої країни та в Криму. Смаколиками різдвяного столу пригостили відвідувачів центру, що прийшли владнати свої бюрократичні справи. У  CNAI завжди людно, черги великі, для багатьох таке частування стало дуже приємною несподіванкою. Звичайно, заколядували та повіншували. Вчителі УКОЦ “Світлиця” виконали колядку “Свята ніч” трьома мовами – українською, англійською та португальською. Також пояснили, чому святкуємо саме 7 січня:  західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні – за Юліанським, тобто 7 січня – це 25 грудня за старим стилем. Не всі про це знають, тому часто португальці запитують, чи пов’язане українське Різдво з Dia de Reis – з португальської  День королів, мається на увазі, три царі Каспар, Мельхіор і Балтазар, які принесли Ісусу дари на Різдво. День трьох царів тут відзначається 6 січня. Показали український національний стрій. Експонували народну вишивку. Наприклад, пані Валентина Кухта, яка є членом водночас двох асоціацій (волонтерить з “Янголами милосердя” та навчає першокласників у “Світлиці”), принесла хустку, подаровану свекрухою в день весілля, що теж є частиною обряду. Директор асоціації “Пліч-о-пліч” пані Любов Піхо принесла рушники вишиті її мамою. Кожна хустка, кожен рушник чи вишиванка представляють не лише традицію українського народу, але й розповідають історію свого власника, історію окремої родини.

(На фото директор асоціації “Янголи милосердя” пані Ірина Давідовська (зліва) та пані Олена Лузяніна (справа) розповідають пану комісару Педру Каладу про традиційні страви різдвяного столу. Фото Галини Комар)

 

На святі представила свої роботи ляльки-мотанки майстриня пані Олена Лузяніна. Нещодавно пані Олена, в межах акції “Янголів милосердя” провела серію майстер-класів для учнів українських шкіл Португалії. Діти своїми руками виготовили ангелів-охоронців, яких волонтери відправили захисникам на фронт. До слова, у “Світлиці” майстер-клас  настільки сподобався учням, що невдовзі планується провести наступний.

(Майстриня пані Олена Лузяніна зі своїми роботами. Фото Антоніу Каштелу)

 

Захід відвідав верховний комісар у справах міграції Педру Каладу. Пан Каладу привітав християн східного обряду з Різдвом Христовим та Новим роком, а також, уже традиційно, висловив вдячність українцям за внесок у добробут Португалії, адже українська громада з року в рік підтверджує свою добру репутацію освічених та працьовитих людей. Пан комісар наголосив, що українцям у Португалії завжди раді. Також завітала на свято відома меценатка української громади пані Людмила Холм. Пані Людмила привітала усіх зі святами та закликала українців берегти своє коріння.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.