Українці так само не розуміють французький протест як Захід не розумів наш Майдан – «кінець світу, кінець місяця, та сама боротьба»

6 022

Др Віолета Москалу

Викладач Лотаринзького Університету (Франція)

Ініціатор Громадянської Платформи «Моя Україна»

Вже чотири тижні як у Франції триває протестний рух «Жовтих Жилетів». За результатами різних соціологічних опитувань, 68-80% французів підтримували мобілізацію «Жовтих Жилетів» напередодні так званого IV Акта протестів суботи 8-го грудня, цифри стабільні у порівнянні з опитуванням попереднього тижня.

В той час як весь світ здивований апокаліптичними сценами у центрі Парижа або в регіонах Франції, в Україні спостерігаємо багато скептичних коментарів через нерозуміння того як можна так протестувати через пару центів підвищення цін на бензин. СБУ публікує зі свого боку застереження що ці протести «рука Кремля», надаючи фото двох ДНР-ців під час паризьких протестів.

Українці так само не розуміють французькій протест як Захід не розумів наш Майдан, це факт. Фото тих двох ДНР-ців у Франції коли на вулицях сотні тисяч протестуючих – це ж як фото “нацистів радикалів в балаклаві на Майдані” у всіх світових ЗМІ. А стверджувати що французи протестують “через руку Кремля” в той час як на Майдані українці боролись за справжні цінності – це трохи не комільфо …

За підрахунками однієї профспілки французької поліції, 520 тис. людей протестували по всій Франції 8-го грудня. Саме тому, фокусувати увагу на радикальні групи під час протестів у Франції та не бачити інші 99,99% протестуючих – це забути що 5 років тому ми пояснювали світові що хлопці в балаклавах або « тітушки » на Майдані – це одне, а протестуючі – мирні та неагресивні люди.

З чого та коли все почалося? На початок 2019р. було передбачене збільшення ціни + 2,9 євро центів на бензин та + 6,5 євро центів на дизельне що мало принести дохід у 3,9 мільярда євро на користь держави протягом наступного року. Це « зелене оподаткування » було скомуніковано як для екологічних цілей, але потім виявилось що це « зелене оподаткування » не буде використовуватися лише для фінансування екологічного переходу, а переважно для того, щоб закрити дефіцит бюджету.

У травні 2018р., 33-ти річна Прісцілія Людоскі (Priscillia Ludosky) ініціювала петицію проти підвищення податків на паливо, з конкретними пропозиціями, які б дозволили не протиставляти екологічні виклики та купівельну спроможність громадян (поступова відмова від дизельних транспортних засобів, стимулювати дистанційну систему роботи, яка дозволить працівникам працювати вдома, щоб обмежити рух працівників, збільшити фінансування створення екологічного / біопалива, тощо). На момент написання цього матеріалу 10-го грудня 2018р. петицію підписали 1 135 895 людей.

Прісцілія Людоскі пояснює «спочатку все почалося з непорозуміння, я не зрозуміла, чому паливо збільшувалося постійно в ціні, почала проводити деякі дослідження і виявила деякі суперечливості в обґрунтуванні підвищення податків. Потім, Ерік Друє, голова однієї асоціації автомобілістів з Сен-е-Марн, зв’язався зі мною. Він закликав до демонстрації в Парижі проти зростання палива. Швидко, люди з різних регіонів Франції також захотіли взяти участь».

Два рухи, абсолютно аполітичні, збираються разом. Основна мотивація протестного руху «Жовтих Жилетів» що почався 17-го листопада пояснюється тим, що насправді цe новe «зелене оподаткування» малo частково компенсувати попередні «податкові подарунки» Макрона на користь найбагатшої частини суспільства та корпорацій, як на приклад зменшення податку на багатство (ISF, Impôt Sur la Fortune) на 4,5млрд€.

Еммануеля Макрона французи обрали на основі програми де він вміло поєднав два ключових месиджів «звільнити потенціал підприємництва» та «захистити ті класи населення, які цього потребують». Саме таке оригінальне позиціювання дозволило йому трансформувати французький політичний ландшафт, від якого французи втомилися, через брак довіри та через дисонанс думок та бачення привілейованої еліти (в основному йдеться про політичні та медійні інституції, такі як BFM TV, LCI, etc.), яка дистанціювалася від народних мас, що працюють, але ледве зводять кінці з кінцями щомісяця.

Скандал з Франсуа Фійоном, відомий політик, який під час своєї кар’єри використовував різні (формально легальні) форми оплати для своєї дружини, яка була формально оформлена його помічницею (хоча ніколи не працювала в його кабінеті, але отримала біля 1млн€ за весь час політичної кар’єри чоловіка) збільшив шанси Макрона на перемогу навесні 2017р. Один пункт його програми під час президентської кампанії до речі стосувався необхідності « моралізувати політичне життя » країни. Від нього суспільство очікувало досить прогресивну адженду, як від нового політика-філософа гуманіста, відповідно до створеного політичного образу.

Наразі протестний рух розвивається. Представники різних професій – адвокати, фермери, медсестри, працівникі амбулаторії, будівничого сектору – доєдналися чи готові приєднатися до «Жовтих Жилетів», студенти протестують проти десятикратного збільшення ціни на навчання для студентів з країн, що не належать до ЄС. Одна профспілка поліції також анонсувала страйк через ризики ескалації, бо влада не змогла, вірніше не захотіла, йти на діалог на початку, а мовчання президента Макрона стало каталізатором кристалізації та певної радикалізації руху.

Мережевість та нестандартність самого руху ускладнює організацію протестів як зі сторони самих «Жовтих Жилетів», імідж яких страждає через участь певних радикальних груп (les casseurs, fr.), так само й для поліції, яка на четвертому тижні протестів реально боялась повстання та путчу. Також слід зазначити що французи мали свої випадки з приниженими дітьми, як показують відео що викликали сильне обурення з Мантес-ла-Жолі під час зіткнення поліції та більш ніж 150 учнів середніх шкіл. У суботу 8-го грудня у Франції в цілому відбулися 1723 арешти у зв’язку з демонстрацією « Жовтих Жилетів », це рекордне число, численні арешти денонсуються адвокатами.

Скептикам варто глянути також відео з протесту 8-го грудня в Парижі, де мітингувальники співають та танцюють перед поліцейськими, аналогія з піаніно на Майдані цікава. Українцям важливо зрозуміти що у нас спільна боротьба – за гідність та за рівні умови розвитку для громадян, за політичну систему де принципи соціальної відповідальності в центрі прийняття рішень. Французи, які колись перемогли монархію та встановили республіку у Франції, зараз у пошуку “третього шляху Шарля де Голя“, якій де-факто спас Францію від комунізму після другої світової війни, але також усвідомлював ризики, закладені у капіталістичній моделі. Саме тому він на приклад підтримував створення механізму «actionnariat salairé» («employee ownership (engl), право власності працівників, або співвласність), деякі з принципів управління на основі «співвласності» до речі можна використати у пошуках нової мережевої інституційної моделі суспільства 21ст.

Facebook група «Сердита Франція» (300тис. підписників) або інші схожі групи (по 50-60тис. підписників) обговорюють різні інструменти прямої демократії для того щоб громадяни змогли мати кращий вплив на прийняття рішень. Одна з вимог – про впровадження «Референдуму Громадянської Ініціативи», з можливістю пропонувати або скасувати закони (законодавчі або скасовуючи ініціативи), пропонувати зміни до конституції або відкликати депутатів.

Ініціативний референдум громадян протестуючі бачать як один зі шляхів відновлення довіри до політичних рішень, бо еліті вони більше не довіряють. Мета: трансформація системи представницької демократії у пряму демократію. Інші основні питання он-лайн опитувань « Жовтих Жилетів » про 1) створення Громадянської Асамблеї, 2) скорочення податків на продукти та послуги першої необхідності, 3) значне зниження заробітної плати членів уряду, зменшення привілеїв, підсилення звітності та контроль їх витрат.

Наразі різні групи у Facebook закликають протестувати V Актом, у суботу, 15 грудня, без насильства, з економічним страйком – більше не робити покупки у великих магазинах, дозволяти місцевому малому бізнесу краще заробляти, здійснювати покупки безпосередньо у фермерів та на місцевих ринках, продовжувати демонстрації «Жовтих Жилетів» кожну суботу.

В основі вимог лежать різні форми соціальної несправедливості, податкові та екологічні проблеми. Мітингувальники вважають, що, якщо не буде ухилення від сплати податків, не буде жодної проблеми збалансування державних фінансів. Питання про відсутність довіри до системи також проілюстрована вимогою «Жовтих Жителів» знімати та транслювати зустрічі з міністрами, деякі представники відмовились від зустрічі з урядовцями, через небажання політиків робити ці зустрічі у прямому ефірі.

Клімат та соціальна несправедливість, дві взаємопов’язані причини протестів, Франція у пошуках нової моделі суспільства, саме тому французи висловлюють свою солідарність з рухом, який уряд зневажає. Відповідно до звіту OXFAM, представленого в Давосі, 3,7 мільярда людей або 50% населення світу не отримали найменшої користі від глобального зростання в 2017 році, а найбагатші у світі 1% отримали 82% багатства світу. Це й є основа обурення Французьких протестів останнього місяця, «Жовті Жилети» вимагають від уряду трансформувати цю кричущу соціальну нерівність у політику, спрямовану на усунення ухилення від податків великих кампаній та збільшення заробітної плати працівників.

Соціальна несправедливість – основний рушій протестів “Жовтих Жилетів” у Франції, уряд дуже довго розробляв стратегію відповіді, а президент занадто довго мовчав, тому публічне звернення президента Макрона увечері 10-го грудня де він анонсував збільшення мінімальної заробітної плати на 100 євро в місяць з 2019 року не зможе зупинити протестний рух тих хто “не хочуть завжди платити за помилки політичних лідерів“, як пише у своїх петиції Прісцілія Людоскі, француженка родом з Мартиніки, колишня працівниця банку, спеціаліст у міжнародних фінансах, яка сьогодні розвиває свій інтерент бізнес з продажів біо косметики.

Від автора: 5 років тому писала матеріали та листи французьким політикам, пояснюючі мотиви Євромайдану, бо були великі спроби дискредитації протесту. Сумнo бачити що українці забули як то було боляче, коли світ не розумів нас … То що є спроби використати або дискредитувати протестний рух – то одне, ми ж через це також пройшли в Україні, але хотілось б трохи більше емпатії по відношенню до боротьби інших народів також …

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.