Українські мігранти працюватимуть над програмою реінтеграції задля успішної трансформації України з допомогою Глобальних Українців

1 647

Прес-реліз VI Global Ukrainians Forum

Київ, 09го липня, 2018р.

6 липня у Київській школі економіки проходив традиційний VI Global Ukrainians Forum, що зібрав близько 200 учасників – українських експатів, громадських діячів, бізнесменів та науковців, які проаналізували потенціал українських експатів та стратегії більш системного залучення українських мігрантів до процесів реформування України.

Владика Борис Ґудзяк, Єпископ Української Греко-Католицької Церкви у Франції, країн Бенілюксу та Швейцарії, Президент УКУ, кавалер Ордену Почесного легіону привітав учасників  Форуму (відео-звернення) та побажав мати “великі амбіції”, мріяти та діяти глобально: “Сьогодні попри війну та економічні виклики є багато талантів в українців. А тому Ваш провід та лідерство для нашої громади є необхідним. Ваша ініціатива прекрасна, тому плекайте її, нехай будуть великі амбіції, але амбіції, які творять командну гру”.

Доктор Віолета Москалу, ініціаторка та співзасновниця Global Ukrainians Forum, зазначила, що “цей Форум символічний – через те, що відбувся рівно через 3 роки після першого Форуму Global Ukrainians в Українському Домі у 2015р., та історично важливий, його мета – зрозуміти шляхи забезпечення інноваційності та прориву на наступному етапі життя цього унікального глобального мережевого проекту. За цей початковий 3-х річний період створення мережі, Глобальні Українці багато зробили разом: познайомилися, почали співпрацювати, спільно розробили Маніфест (в 2015 р.), спільно розробили стратегію розвитку народної дипломатії (в 2016 р.), спільно розробили Хартію та мережеву модель управління мережі (2017 р.), інституційна модель якої передбачає ротацію відповідальних осіб та полілідерство (основний фактор успіху мережевих структур). Створили інформаційний портал Глобальних Українців Global Ukraine News, на якому можна читати матеріали про те, чим живуть та дихають українці в понад 80 країнах на різних континентах. Створили бізнес хаб, для просування українських брендів у світі, основні напрями якого – просування креативної економіки через каталог українських брендів, пошук партнерів для українських підприємців, залучення інвестицій для розвитку та масштабування українських проектів на глобальному рівні. Потужність мережі Глобальних Українців надає драйву i мотивує не зупинятися, а йти вперед, та думати, як переламати спіраль історії та повернути Україну серед сильних держав світу, як то було за часів Ярослава Мудрого“.

Для того, щоб цього досягнути, щоб всі наші спільні ініціативи сталими, довготривалими та проривними, нам необхідна національна програма реінтеграції експатів та української діаспори, ми маємо сформулювати нашу стратегію реінтеграції українців світу у державну політику. Ніхто за нас цього не зробить. В 2017р. українські мігранти передали в Україну 10 млрд доларів США, для порівняння – обсяг прямих іноземних інвестицій за той самий період 2017 р. – 1,8 млрд доларів США; тим часом від МВФ Україна отримала протягом 2017р. один транш на 1 млрд доларів. Саме завдяки українським мігрантам – в країні менше безробіття, менше бідності, маємо стабільний курс української гривні.

Що ми маємо у відповідь від українських політиків у 2017-2018рр.? Подвійну спробу забрати в нас український паспорт. Це – не справедливо, нас також обурює той факт, що жодна партія чи фракція в парламенті не вважає доцільним запропонувати та прийняти ті необхідні законопроекти для забезпечення конституційного права українців закордонного округу обирати своїх прямих представників в парламенті. Нам також здається, що українці з західною освітою та міжнародним досвідом мають бути залученими до реформування державної служби. Якщо в країні кадровий голод, як то кажуть, – тоді маємо залучати наших експатів та не придумувати для них перешкоди. Якщо держава нічого не зробить зараз для того, щоб зупинити актуальну міграційну кровотечу та негативний демографічний тренд, то, за прогнозами Світового Банку, Україна втратить до 2050р. ще 10 млн людей. Це реальна ситуація, мусимо подивитися реально та прагматично на факти, та називати речі своїми іменами”, – додала доктор Віолета Москалу під час відкриття Форуму.

Перша панель заходу стосувалася економічних, експертних та дипломатичних можливостей експатів. “Фактори, які потрібні для максимального використання українського потенціалу від закордонних українців, це – залучення інвестицій та полегшення ведення бізнесу в Україні, а також продовжувати стимулювати розвиток інноваційності та креативності українців”, – поділився з учасниками заходу Павло Шеремета, Міністр економічного розвитку і торгівлі України (2014).

Українські емігранти, експати, трудові мігранти – я думаю, що держава їх не поважає. Ми повинні змінити законодавство, щоб визнавати їхнє правo впливати на політичні процеси в Україні, щоб вони мали легший спосіб приїжджати, виїжджати з України, присилати гроші своїй родині. І щоб ці кошти рахувалися як інвестиція, а не лише кошти на допомогу родині. Коли ми це побачимо, ми зможемо себе порівняти до Польщі, Литви чи Ізраїлю“, – переконана доктор Уляна Супрун, в.о. міністр охорони здоров’я.

Володимир Шейко, Директор Українського Інституту, поділився з учасниками Форуму баченням розвитку новоствореної інституції. “Більшість українців розглядають власну культуру виключно у народницьких категоріях. Український Інститут повинен представляти сучасну Україну, актуальні культурні процеси, нести позитивний меседж про нашу країну”, – зазначив Володимир Шейко, та запевнив учасників Форуму у тому, що Український Інститут готовий до співпраці як з офіційними дипломатами, так й з народними амбасадорами мережі Глобальних Українців.

До Форуму долучилися й українські експати, які свого часу повернулися з-за кордону для реформування України під час так званої “першої хвилі експатів”: Олександр Перцовський, Chief Operating Officer “Укрпошта”, Олена Трегуб, Директорка департаменту міжнародних програм в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (2015-2016) та Люба Шипович, Директорка департаменту “Агентство з питань інвестицій та розвитку” Одеської обласної державної адміністрації (2015-2016). На їхню думку, експати в Україні мають великі можливості через міжнародний досвід, більшу незалежність від системи, яку потрібно поміняти, та завдяки їх проактивності. Люба Шипович зазначила, що “друга хвиля повернення експатів розпочнеться за наявності нового вікна можливостей, політичної волі та вибудовування нових правил гри в Україні”.

Учасники Форуму дізналися про унікальність української громади в ОАЕ, велике різноманіття діяльності українців у Греції, проекти українців Канади, Ізраїлю, Франції, Польщі, тощо. Презентація проекту “Невидимий Батальйон” українськими жінками військовими розкрила необхідність  розвитку нового напрямку народної дипломатії – ветеранської дипломатії, в основні якої – створення ветеранського дипкорпусу для підсилення дипломатичних можливостей України під час міжнародних політичних заходів. Любов Боднарчук, Президент франко-української асоціації “ART, culture et créativité“, розказала про створення шоуруму українських креативних брендів в Парижі.

Вадим Трюхан, керуючий партнер юридичної фірми “ЮМАС”, голова правління ГО Європейський Рух України підкреслив що “ситуація критична насправді, тому потрібно задіяти  політичний потенціал українських мігрантів, адже країна стала вразливою, як ніколи.” На його думку, “саме українці, які стали успішними за кордоном, мають прийти в органи державної влади та місцевого самоврядування і поборотися за найвищі керівні посади в державі, як це було в країнах Прибалтики та інших посттоталітарних та/або новостворених чи відновлених державах.”

У підсумках Форуму, ініціаторка мережі Глобальних Українців, доктор Віолета Москалу зазначила, що настав час відмежувати громадську та політичну складову роботи мережі. Громадський рух Глобальних Українців буде продовжувати розвивати існуючі та нові громадські ініціативи, Катерина Литвінчова взяла на себе відповідальність за координацію роботи. З свого боку, Віолета Москалу оголосила про необхідність “створення нової громадсько-політичної платформи “Моя Україна”, з метою розробки національної програми реінтеграції українських мігрантів”.

Виконавчий директор Фундації, Доктор Марта Олійник-Дьомочко проінформувала що Фундація буде надалі надавати максимальну інформаційну підтримку та допомагатиме розвивати перспективні проекти мережі Глобальних Українців (клуб Global Ukrainians, створення академії народної дипломатії, тощо), для того щоб максимально масштабувати різні ініціативи мережі. Фундація працює також над тим щоб до вересня 2018р. повноцінно запрацювала он-лайн платформа українських активістів, українських ініціатив та українських проектів світу, платформа #MyGlobalUkrainians.

Наступний Форум Глобальних Українців проходитиме в Нью-Йорку у січні 2019 року.

Форум завершився виступом неймовірного українського етно-гурту “ДримбаДаДзиґа”.

Офіційні партнери заходу: міжнародний проект xBeam 3D metal printing, Київська Школа Економіки (KSE), юридична фірма «ЮМАС», французька компанія Borys Batiment, Фонд родини Богдана Гаврилишинa, медіа портал The Economist.

Програма заходу тут.

Контакти: office@global-ukraine.org

Global Ukraine Foundation www.global-ukraine.сom

https://www.facebook.com/GlobalUkraineFoundation/

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.