Французькі гелікоптери та українська (не)послідовність в санкційних питаннях

3 232

Днями Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки у створенні єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту в Україні. Один із пунктів угоди – купівля 55 гелікоптерів у компанії «Airbus Helicopters».

За три тижні до цього мер французького міста Марінья́н відвідав з офіційним візитом Крим.

Як ці дві події пов’язані між собою?

Читайте за темою: Українці Франції долучилися до мітингу перед приїздом Путіна

Вигідна угода ? 4 гелікоптери Україна отримає вже до кінця 2018 року

Перші кроки для реалізації амбітних домовленостей з Францією розпочалися в березні, коли було підписано Заяву про наміри щодо розвитку двостороннього співробітництва між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством Європи і закордонних справ Франції. Документ підписали міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та міністр Європи і закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.

Арсен Аваков заявив, що вертолітний парк МВС мають поповнити 55 машин компанії «Airbus Helicopters». Україна розраховує вже в цьому році отримати перші гелікоптери. Також в Україні побудують центр технічного обслуговування вертольотів із Франції.

29 травня 2018 року у м. Париж відбулося підписання Угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки у створенні єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту в Україні. 7 червня Верховна Рада ратифікувала цю угоду.

Документ передбачає запозичення коштів на купівлю гелікоптерів для рятувальників. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков відмітив, що сума угоди між Францією та Україною складає 555 млн євро. Ці кошти Україна отримає через спеціальне запозичення під 4,25% річних від Державного казначейства Франції та консорціуму французьких банків, передає прес-служба МВС.

«Ми отримаємо за дуже хорошою ціною за три з половиною роки цілий пул гелікоптерів, які забезпечать нову систему безпеки країни», – повідомив Авакова. Франція планує фінансово підтримати цю операцію за допомогою державних гарантій та казначейської позики.

Читайте за темою: Петро Порошенко зустрівся з українською громадою Франції та вшанував пам’ять Анни Київської (фото, відео)

Французький мер в Криму: Україна обурена, Франція виправдовується

14-16 травня відбулася поїздка делегації з французького міста Марінья́н на чолі з мером міста Ерік Ле Діссе до окупованого Криму. Під час поїздки відбулося підписання угоди з Євпаторією про побратимство.

Українське посольство у Франції назвало підписання угоди про встановлення побратимських зв’язків між містами як спробу працювати з окупаційною владою. «Посольство висловлює своє обурення у зв’язку із інформацією про підписання 14 травня мером французького міста Маріньян і так званим главою міста Євпаторія угоди про встановлення побратимських відносин між містами Маріньян і Євпаторія», – йдеться у повідомленні.

Міністерство закордонних справ Франції заявило про повне відсторонення від дій мера Маріньяна, яке розглядається як особиста ініціатива, що суперечить цінностям міжнародного права, які Франція визнає: «Наша позиція є чіткою – підписана міською владою Маріньяна угода не відображає позицію французького уряду. Так само, участь французьких депутатів в церемонії відкриття є особистою ініціативою, про яку ми шкодуємо: вона суперечить міжнародному праву і не накладає відповідальності на французькі органи влади».

Читайте за темою: Не Анною Ярославівною єдиною, або Маловідомі сторінки франко-українських відносин

Як ці дві події пов’язані між собою?

Ці дві події пов’язує між собою факт того, що головний офіс компанії «Airbus Helicopters» розташований на території аеропорту Марсель Прованс в Маріньяні. 9 200 чоловік працюють у Франції в «Airbus Helicopters», з яких 8500 – в Маріньяні, де згруповані заходи з досліджень і розробок, випробувань, виробництва та підтримки, та основні виробничі потужності компанії розташовані саме в Маріньяні. Для реалізації українсько-французької угоди будуть в більшій мірі задіяні потужності саме цього центру.

В контексті поїздки мера Маріньяна до Криму, незгоди з цим фактом української влади, проте продовження співпраці в рамках угоди, виконання якої потребуватиме залучення потужностей саме з цього міста, мимоволі виникає питання про послідовність дій української влади.

Послідовності та доцільність такого замовлення варто уважно проаналізувати, особливо в той час коли українські виробники розробляють гвинтокрили власного виробництва. Зокрема, компанія «Мотор Січ» (запорізьке підприємство, яке спеціалізується на виробництві авіадвигунів і газотурбінних установок, продукція якого експлуатується на літаках і вертольотах у 120 країнах світу) планує завершити в 2018 році сертифікацію нового легкого цивільного гвинтокрила МСБ-2 «Надія» дальністю польоту 1 тис. км.

Гвинтокрил «Надія» – цивільний вертоліт, розрахований на сімох пасажирів. Керівництво «Мотор Січі» вже повідомило що новий вертоліт може бути адаптований для потреб силових структур, зокрема ДСНС, санітарної авіації, прикордонної служби та інших спецслужб. Серійне виробництво нової машини, згідно з попередніми планами, може бути розгорнуто вже в 2018 році.

Замість того, щоб підтримати українське виробництво та створювати робочі місця в Україні, уряд замовляє вертольоти у французькій компанії, що надає робочі місця та платить податки у французькому місті, мер якого щойно повернувся з Криму, де підписав угоду про міста побратими з окупованою Євпаторією.

Читайте за темою: Українські активісти закликали Францію не відкривати представництво ДНР

Не можна звісно відкидати факт того, що процес роботи над Угодою стартував в березні, до візиту мера Маріньяна, а також офіційну позицію французької сторони. Та що було важливіше: ратифікувати угоду в таких умовах чи послідовно дотримуватися санкційної політики у рамках рішень на державному рівні? GU

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.