Провідна неділя: звичаї та обряди

1 790

На другу неділю після Воскресіння християни святкують Провідну неділю, коли прийнято поминати своїх померлих родичів та друзів, навідуватися на цвинтарі та молитися за їхні душі.

Це свято було відоме ще з язичницьких часів під назвою Радуниця. Християни ж називають період поминання мертвих по-різному, наприклад, Антипасха (що означає замість Пасхи) або Фомина неділя. Названа вона на честь невіруючого апостола Фоми (Хоми, Томи), який не повірив, що Христос воскрес, поки не побачив і не переконався особисто. Тільки після цього апостол навернувся і став великим проповідником та загинув мученицькою смертю за віру в Індії.

Антипасха – це перша неділя після Пасхи, що завершує Світлий тиждень і богослужіння якої звеличує подію явлення Ісуса Христа святим апостолам на восьмий день після Його воскресіння та утвердження у вірі святого апостола Фоми. Тому вона ще називається Неділя оновлення, Нова неділя, Провідна неділя, Біла неділя, Дарна неділя. У різних регіонах України ця неділя називається по-різному, та церковна найпоширеніша назва цієї неділі – Проводи. На провідну неділю традиційно залишають частину освячених на Великдень страв, зокрема, паску, яйця та хрін.

Читайте за темою: Як українці в світі святкували Великдень

Традиції розказують, що на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. А в поминальну неділю душі повертаються назад на небо. От родичі і приходять на цвинтар попрощатися. У деяких містах і селах це роблять взагалі в понеділок одразу після Великодня. Спочатку в церквах проводять спеціальні служби, а потім на цвинтарі збираються родичі.

Існує безліч українських звичаїв на Провідну неділю. Зокрема, вважалося, що якщо незаміжня дівчина чи холостий хлопець не буде брати участь в бенкеті в цей день, доля обізлиться, а удача відвернеться.

Для поліпшення матеріального становища і стану здоров’я господині обмивали ікони джерельною водою, яку не виливали, а зберігали до свята. Вранці на Провідну неділю все сімейство умивалось цією водою. Причому старші завжди вмивали спочатку молодших домочадців, а потім і себе. Вважалося, що водиця з ікон здатна зміцнити здоров’я і поправити фінансове становище.

Читайте за темою: Цікаві традиції святкування Великодня

Під час поминального обіду треба приготувати страву, яку любив покійний. Важливо також, аби трапеза пройшла у спокійній атмосфері, поганою прикметою вважали чвари і сварку цього дня. Вірили, що якщо тишу у домі порушити, цілий рік переслідуватимуть клопоти, безлад та горе.

Люди вірили, що довге і щасливе життя їм могли дарувати молитви, прочитані вранці на Провідну неділю. Причому молитви повинні бути звернені не тільки до Господа, але і до своїх померлих родичів, які на тому світі попросять за своїх рідних.

Стежили за погодою: сильний вітер віщував про неврожайний рік, дощ – про те, що гарно родитимуть овочі. Зоряна ніч напередодні Провідної неділі свідчила, що у ставках та річках буде багато риби. GU

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.