Песах — найдавніше з єврейських свят

3 238

Песах (Пасха) – це найдавніше і важливе свято, яке відзначають іудеї. Незважаючи на схожість назви з православним святом, знаменує він зовсім не воскресіння Ісуса Христа, а звільнення євреїв від рабства. Тому ставлення іудеїв до цього свята і традиції його відзначення разюче відрізняються від звичних нам.

Свято Песах зазначає ланцюг подій, внаслідок яких євреї стали народом. Ізраїльтяни прийшли в Єгипет як одна сім’я — рід Якова, який складався із сімдесяти осіб, а вийшли як народ, що налічував шістсот тисяч. Спочатку рід Якова був радо прийнятий в землі Ґошен (однієї з провінцій Єгипту), але коли євреїв стало «занадто багато», до них були прийняті особливі заходи. На всіх жителів країни була покладена трудова повинність, на євреїв — особливо важка. Будинки євреїв прослуховувалися, дружин розлучали з чоловіками, вбивали новонароджених хлопчиків.

Читати за темою: Вербна неділя: обряди, традиції та прикмети

Моше (Мойсей) і був тим самим хлопчиком, якому судилося вижити і врятувати свій народ. Цю історію знають всі. Дивний збіг обставин врятувало його від неминучої загибелі від рук єгиптян і призвело до того, що виховувався Моше в палаці фараона, але завжди відчував себе частиною свого народу. За вбивство єгиптянина, що бив єврея, він був засуджений до смерті, втік, багато років жив в країнах Африки і Середнього Сходу. Згідно з описаними у Біблії подіями, Мойсей хотів звільнити іудеїв і вивезти з Єгипту, але фараон відмовлявся відпускати. За це Бог наслав на країну 10 страт, найстрашнішою з яких стала остання – смерть усіх єгипетських первістків.

Перед тим як наслати останню кару, Бог дав євреям наказ заколоти ягнят і кров’ю накреслити на своїх дверях знак. У ніч на 14 день місяця нісана первістки загинули у всіх будинках Єгипту, крім тих, на дверях яких були залишені знаки. Після цього Мойсей вивів безперешкодно євреїв з Єгипту і назавжди звільнив з неволі.

Свято Песах названий саме на честь того, що минула кара будинки євреїв, адже слово «песах» перекладається з івриту як «обійти, пройти повз». Під час святкування іудеї згадують часи рабства, дякують Всевишньому за виявлену до них милість.

Назва «Песах» одні дослідники трактують як «перехід», вихід з землі Єгипетської, інші пов’язують з історією свята. Ще «Пе-сах» тлумачиться як «уста говорять», і це, звичайно, відповідає тому, що головна заповідь Свята Песах — говорити, розповідати про історію.

Читати за темою: Від Італії до Австралії – як святкують Великдень у різних країнах світу

Під час святкування Песаха всі віруючі збираються за сімейним столом, проводять традиційну церемонію і беруть участь у пасхальній трапезі. Святковий стіл господині сервірують кращим посудом, в ідеалі, вона повинна використовуватися тільки під час Песаха і передаватися з покоління в покоління.  На столі обов’язково присутні символічні страви. Мацу їдять у пам’ять про те, що під час виведення ізраїльтяни пекли прісні коржі, тому що не могли чекати, поки тісто забродить. Гірка і терта зелень символізує гіркоту єгипетського рабства. А суміш з тертих яблук, фініків, горіхів та вина – кольором нагадує глину, з якої поневолені євреї робили цеглини. Зелень прийнято вмочати в солону воду – вона символізує сльози, пролиті ізраїльтянами в Єгипті, і море, яке вони перетнули під час виходу з рабства. Також для трапези обов’язково готують символічні страви: зроа – смажена баранина з кісточкою, карпас – весняний овоч, бейца – зварене круто яйце. Ці страви розкладають на спеціальному блюді, яке використовують лише для седера і називають кеар.

За трапезою випивають чотири келихи червоного вина. За традицією прийнято наповняти ще п’ятий келих і залишати його для пророка Іллі, який повернеться на землю, щоб сповістити про настання «дня Господнього, великого і страшного».  У цей день прийнято згадувати нелегку долю єврейського народу і дякувати Всевишньому за наявні блага.

Кожен рік Песах припадає на різну дату, оскільки іудеї не користуються григоріанським календарем, а сонячно-місячною системою літочислення. Відзначають свято 7 днів в Ізраїлі і 8 днів у всіх інших країнах, а починається святкування з 14 дня місяця нісана. Таким чином, єврейська Пасха (Песах) у 2018 році буде проходити з 31 березня по 7 квітня. Головними у тижневому торжестві вважаються перший і останній день – вони і є вихідними, а в перший день взагалі заборонено займатися якою-небудь роботою. Наступні п’ять днів теж вважаються святковими, але в цей період можна виконувати нескладні завдання і займатися невтомною працею. Останній день Песаха є символом переходу євреями Червоного моря. Відзначають його також згідно з певними традиціями: у школах проводять церемонію «поділу морських вод», а біля різних водойм зачитують уривки з Тори. У країнах діаспори віруючі юдеї святкують восьмий день Песаха. GU

Нагадаємо, в Україні діє мистецький проект «Придбай ікону – врятуй життя» – мистецька акція київських художників Софії Атлантової та Олександра Клименка, що має на меті підтримати діяльність Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова. Підтримати благодійний проект можна в Каталозі українських брендів.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.