Україна скотилася до радянського авторитаризму

3 966

Джерело: Newsweek

Автор: Віолета Москалу

Ця осінь була жахливою для України.

Протягом вересня, жовтня, листопада та грудня українська влада незаконно затримала, переслідувала та висилала кількох іноземних журналістів та інших іноземних громадян, змусивши спостерігачів думати, що українські лідери активно порушують права людини та навмисно переслідують своїх політичних опонентів, у прагненні зберегти свою владу.

Фактично, українська влада, схоже, проводить політику подвійних стандартів, вимагаючи від Росії звільнення українських політичних заручників та журналістів, одночасно арештовуючи неприйнятних їй активістів, журналістів та політичних опонентів.

Події, що стались 5 грудня, коли спец. призначенці намагались затримати колишнього президента Грузії та лідера української опозиції Міхеïла Саакашвілі, вразили весь світ! Згідно з українським законодавством, суд має видати наказ на такий арешт, та правоохоронні органи його не мали.

Зрештою, прихильники визволили його, але пізніше 8 грудня Саакашвілі був заарештований за, нібито, “пособництво злочинній організації“. 11 грудня суддя його звільнив.

Численні спостерігачі та правозахисні організації вважають ці ордалії політично мотивованими.

Читайте за темою: Про Президента, Саакашвілі та українське громадянство

Найбільш помітним, мабуть, було затримання трьох іноземних журналістів, які втекли від переслідувань з пострадянських авторитарних режимів. Обидва опозиційні журналісти були нібито затримані через “червоні повідомлення” Інтерполу, що були опубліковані за політично-вмотивованими запитами з країн походження цих журналістів.

Узбецький журналіст Нарзулло Охунжонов попросив притулку в Україні. Але, в результаті, згідно з рішенням суду від 25 вересня, його посадили до слідчого ізолятора, де значно погіршився стан його здоров’я.

Азербайджанський журналіст Фікрат Гусейнов отримав статус біженця та громадянство Нідерландів, що захищає його від екстрадиції до Азербайджану. Але він був заарештований в Україні під час приватного візиту 14 жовтня.

Правозахисники забили тривогу; і завдяки їм Охунджонов і Гусейнов були звільнені.

Фото: Макс Требухов

Казахстанська журналістка Жанара Ахметова сподівалася, що опинившись на території Україні вона та її маленький син будуть в безпеці. Але українська міграційна служба без попередження відмовила їй у статусі біженця, а потім 24 жовтня ще й заарештувала.

22 листопада Київський Апеляційний Суд закрив справу після того, як народний депутат Світлана Заліщук взяла її на поруки.

Наступного місяця інший журналіст був заарештований. 17 листопада грузинський репортер Тамаз Шашвішвілі, який працює на популярному грузинському телеканалі “Руставі-2”, був викрадений у Києві разом зі своїми друзями Зураба Цінцадзе, Вано Надірадзе та Мамуком Абашидзе.

Шашвішвілі, який протягом останніх трьох років працює в Україні з офіційною акредитацією від Міністерства інформації, був арештований Службою безпеки України (СБУ) у власній квартирі. Він каже, що українські правоохоронці  сильно били його, натягли на голову мішок, вдягнули у кайданки та депортували до Грузії.

СБУ відкинулa твердження журналіста про насилля та наголосилa, що співробітники служби не вдавалися до нелюдського поводження під час його депортації.

СБУ вирішила депортувати цих іноземців на підставі доказів, наданих Державною міграційною службою та Національною поліцією України, які доводять, що ці іноземці діяли проти інтересів національної безпеки України”, – сказала прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.

Такі пояснення не переконали Раду Європи і вона опублікувала попередження у зв’язку з “атакою на фізичну безпеку та недоторканість” Шашвішвілі.

21 жовтня, за місяць до того, як Шашвішвілі був заарештований, ще три грузини – Георгій Рубашвілі, Міхеїл Абзіанідзе та Девід Макішвілі – також були незаконно, безпідставно та насильницьки арештовані.

Їх поклали на землю обличчям вниз, на голову направили кулемети; потім вдягли мішки на голови та доставили до аеропорту “Київ-Жуляни”, де їх допитували, що також є порушенням закону.

Арешт, тюремне ув’язнення та незаконне вислання цих семи грузинів явно порушують українську конституцію. Зокрема, такі дії порушують статтю про те, що “іноземні громадяни, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються однаковими правами та свободами та мають ті ж обов’язки, що і громадяни України”, і “кожен має право на свободу та особисту недоторканність”.

Валерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, підтвердила, що згідно з документами, отриманими від Державної Міграційної Служби, національна поліція незаконно вислала Макішвілі, Абзіанідзе та Рубашвілі 21 жовтня без рішення суду, що суперечить законодавству Україні.

Лутковська також повідомила, що державні органи не надали їй жодних документів із зазначенням підстав, згідно з якими було скасовано три посвідки на проживання цих грузинів.

Читайте за темою: Персональна армія міністра та наближення до поліцейської держави: ризики законопроекту про розширення повноважень Національної гвардії

Нещодавно відбулися ще кілька тривожних подій. Наприкінці листопада Анатолій Виногродський, Олександр Новіков та Леонід Литвиненко були засуджені до шістдесяти днів тримання під вартою; Виногродського та Литвиненка звинуватили у нападі на охоронця приватного підприємства в липні, а Новікова звинуватили у викраденні людей; всі троє заперечують обвинувачення і кажуть, що справи є політично мотивованими.

Всі вони є членами НГО “Рух Визволення”, що є частиною коаліції, яка підтримує поточні демонстрації під Верховною Радою. Партія Саакашвілі, Рух Нових Сил є видатним членом коаліції.

Ще одним небезпечним прецедентом у “постмайданівській” Україні є легковажне ставлення української влади до інституту громадянства.

У березні президент Петро Порошенко подав законопроект до Верховної Ради, який передбачав автоматичне скасування українського громадянства для тих, хто має інше громадянство. Це охоплює понад 10 відсотків українців і призвело до великого суспільного протесту та хвилі обурення.

Закон не був прийнятий, але потім Порошенко своїми указами почав позбавляти громадянства членів політичної опозиції (Андрія Артеменка, Саші Боровика та Міхеïла Саакашвілі).

Свобода слова та зборів, захист прав людини та право на мирний протест є основоположними принципами демократичної країни. Українська влада повинна перестати переслідувати журналістів та політичних опонентів.

Настав час, коли міжнародна спільнота повинна ще більше тиснути на український уряд, щоб уникнути повернення репресій епохи Януковича.

Ми вже дуже далеко зайшли, щоб не повторювати історію.

Матеріал вперше з’явився на Atlantic Council. Віолета Москалу – доктор філософії, засновниця Global Ukraine Foundation

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.