Народна дипломатія в Латвії: інтерв’ю з пані Тетяною Лаздою

185

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Проект Global Ukraine News розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути нові спільні проекти.

Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та про українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України.

Художня лялька

Футболка

Брелок “Тризуб”

Для кращого розуміння ситуації в Латвії, ми звернулись до учасниці об’єднання «Конгрес українців Латвії» – пані Тетяни Лазди.

GU: Пані Тетяно, розкажіть, будь ласка, про себе, як Ви опинились та чим займаєтесь у Латвії?

18387306_901417326668152_75838000_n

Хто може відповісти на питання: доля керує людиною, чи людина долею? Я народилась і виросла в мальовничому селі на Сумщині. Моя Наумівка квітне бузком у травні, а я кожного травня у снах повертаюсь у рідне село, в нашу хату, де назавжди молоді мама і тато,  до друзів юності. Так розпорядилась доля, в  Латвії тепер  мій дім і моя сім’я , Латвія – Батьківщина  моїх дітей.

І вже скоро,  в кінці травня, зацвіте і бузок, і  калина біля  нашої хати в латвійському містечку Єлгава… Прийде час, і моїм дітям, Крістапу і Оксані,  буде снитись ця  хата їхнього дитинства, де мама готує і  український борщ, і латиський сірий горох, а в Дні Державного Прапора і Незалежності України вивішується жовто-блакитний прапор.

У Латвію я приїхала на роботу, тепер вже в далеких 80-х, маючи за плечима бухоблік Львівського торгово-економічного інституту і два роки роботи  головним бухгалтером Ківерцівської заготконтори, що на Волині. Отак все життя і працюю головним бухгалтером, а в перервах між балансами вишиваються рушники і картини, мотаються мотанки, думається, планується,  частина тих задумок  реалізується.

18386470_901417890001429_700038993_n

GU: Яка чисельність українців у Латвії?

У Латвії  проживає близько 50 тис. українців. Латвія – пострадянська країна, тут, як і в інших республіках СРСР, були ті, хто приїхав по направленню після учбового закладу, хтось – шукати кращої долі, серед українців багато і колишніх військових радянської армії і членів їх сімей. Статистика говорить, що серед українців найнижчий процент тих, хто здав екзамени і  отримав громадянство Латвії.  Хтось  взяв російське громадянство і отримує російську пенсію, інші залишились з паспортом «негромадянина», за 25 років так і не вирішивши, громадянами якої країни вони хочуть бути.

За останні роки в Латвію приїхали багато молодих людей з України, працюють, вчать мову, ростять дітей. Це люди, які виросли вже в незалежній Україні, вони інші, не такі, як мої діти і молодь Латвії, і не такі, якими були  ми. Зараз  громадська робота і активність їх не цікавить,  можливо через кільканадцять років ностальгія за Україною і  приведе їх в одне з  українських товариств.

GU: Який поділ на українські громади?

Майже в кожному великому містечку Латвії є українські товариства. У Ризі – їх декілька. Є в  Старій Ризі і церква, вірніше, каплиця церкви Страждальної Богоматері, недалеко від президентського палацу, де священик УГКЦ служить українською мовою.

Вже п’ять років працює аматорський «Український народний театр в Ризі». Людей різного віку , соціального статусу і професій об’єднала любов до сцени і  художнього слова. В творчому доробку аматорів: «Лісова пісня» і «Наталка-Полтавка», «Назар Стодоля», «За двома зайцями». Минулої осені «Український народний театр в Ризі» успішно виступив на XII Міжнародному театральному фестивалі жіночої творчості ім. Марії Заньковецької в Ніжині.

В Єлгаві з 2004 року працює  український культурний центр «Джерело», членом якого до 2015 року була і я.

GU: У яких напрямах функціонує Конгрес українців Латвії: культурне життя, які акції, заходи проводяться?

Конгрес українців Латвії – на сьогодні єдина українська громадська організація в Латвії, яка займає чітку проукраїнську позицію, організує пікети і акції на підтримку України і проти російської агресії,  пам’ятні заходи та виставки до знакових історичних дат та відправляє гуманітарну допомогу в Україну.

Саме Конгрес українців Латвії ініціював, адміністрував і втілив у життя проект спорудження пам’ятника Тарасові Шевченку в Ризі. Пам’ятник Шевченку, збудований на пожертви, подарований місту. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося в листопаді 2015 року, за участю прем’єр міністрів України і Латвії. Відтоді алея, в одному із старовинних парків Риги, недалеко від Посольства України в Латвії, біля пам’ятника Кобзареві – стала місцем зібрань і зустрічей українців.

Дуже пишаюсь нашим великим проектом «Вишиваємо Рушник українців Латвії». Українська громада вишивала рушник майже 4 роки. У  2011 році три українки – Тетяна Дудченко, Тетяна Лазда та Олена Грабар звернулись до українців Латвії з пропозицією спільно вишити Рушника. Ідею підтримали 13 українських товариств Латвії та Ризька українська школа. Так народилась акція «Вишиваємо Рушник українців Латвії». До вишивання Рушника долучились більше 200 людей  у різних куточках Латвії. Рушник Українців Латвії  переданий на зберігання  в Посольство України в Латвії і став прикрасою українських свят та  урочистостей.

18379554_901417780001440_1502056807_o

18405258_901417790001439_635111075_o

18425627_901417893334762_1648690982_n

                                                                                                                                                           Читати далі 

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.