«Бронзова ніч» і золотий світанок

74

Автор: Максим Кияк, співзасновник мережі Global Ukrainians

Відомо, що той, хто не робить висновки з минулого, є приреченим повторити вже скоєні помилки у майбутньому. Але не менш хибним є зосередження виключно на власному досвіді чи на історії власної країни.

У передчутті травневих посиденьок на природі навряд чи багато з українців згадали про події десятирічної давнини, що, по суті, стали передвісником російської агресії у 2014-му. А даремно, адже саме тоді під час подій так званої «Бронзової ночі» або «Бронзового солдата» невеличка Естонія однією з перших пострадянських країн відчула затхлий подих «руського міра» та моторошне скрипіння його «духовних скрєпів».

Художня лялька

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Набір намисто і сережки темносинього кольору

Через те, що тогочасна влада цієї балтійської держави вирішила перемістити монумент невідомим солдатам радянської армії за межі Таллінна на кладовище, Кремль відповів заворушеннями з боку етнічних росіян та заїжджих «туристів». Не гребував він тоді й інформаційною та торговельною війнами, психологічним тиском і, звичайно ж, надмасштабними кібератаками на інфраструктуру, медіа, політичні партії та державні структури.

Читайте за темою: У Києві відбудеться панельна дискусія щодо «Бронзової ночі» в Естонії

У кількох сотнях метрів від Таллінна відбулися масові заворушення, схожі до тих, що мали місце на сході України навесні 2014 року, не лише за формою, але також і за змістом. Адже російськими ЗМІ естонська влада за свої дії була названа «вандалами», «фашистами» та «русофобами». А ось учасники мітингів, котрі «боролись» із «фашизмом» шляхом мародерства, були охарактеризовані тими ж ЗМІ як «мирні протестувальники». Російська пропаганда надавала неправдиві дані щодо кількості жертв під час тогочасних подій, вигадувала таємні в`язниці, в яких нібито «катували» російських протестувальників або те, що згаданий монумент начебто взагалі було зруйновано.

Не менш активно з боку Кремля використовувались й етнічні стереотипи, навішування ярликів й історичні наративи Другої світової війни. Ну і, звичайно ж, вже тоді в Естонії «їх там не було». Тобто Кремль заперечував будь-яку свою причетність до подій «Бронзової ночі». Навіть головні дійові особи у Кремлі були тими ж, що і сьогодні: Сєргєй Лавров, Марія Захарова і президент Російської Федерації.

Проте Естонії вдалося вистояти та пережити ту важку й довгу «Бронзову ніч», побудувати міцне суспільство та перетворитися на найбільш успішну пострадянську країну. Відтак, хочеться сподіватись, що так само й Україні вдасться не просто пережити темну ніч, але і зустріти золотий і обов`язково переможний світанок.

Фото та відео матеріали з панельної дискусії «Десять років «Бронзовій ночі» в Естонії як передвісника російської дезінформації проти України»IMG_9592 IMG_9565 DSCF3574 DSCF3572 DSCF3569

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.