Global Ukraine

Мітинги у сусідніх Росії та Білорусі: «Він вам не Дімон» та «податок на дармоїдство»

25
«Треба, як родзинки з булки повиколупувати тих заколотників»: мітинги проти «податку на дармоїдство» в Білорусі

Ситуація в Білорусі так само досить неординарна, хоча б тому, що таких масових протестів в країні не було з 2010 року. Білоруси, які виходять на акції вже більше місяця, чудово розуміють ризики.

Причина та хронологія подій: протестуючі виступають проти так званого «податку на дармоїдство». Минулої осені майже півмільйона білорусів отримали листи з податкової з вимогою сплатити річний збір на суму приблизно в 200 доларів. Це стосується всіх, хто пропрацював менше 183 днів на рік.

Із середини лютого у Білорусі відбулося 20 масових акцій протесту в 17 містах, пише Радіо Свобода. А 17 лютого в Мінську відбулася найбільша з 2010 року опозиційна хода. Участь в ній взяли, за інформацією з різних джерел, близько трьох тисяч людей.

Реакція на мітинги: Після початку російсько-української війни, анексії Криму та інтервенції Росії на Донбасі Олександр Лукашенко злякався повторення подібного сценарію в Білорусі та пішов на послаблення репресій у внутрішній політиці, випустив на свободу політв’язнів, розпочав діалог із Заходом, який у відповідь скасував санкції проти білоруської влади. До парламенту вперше за довгий час потрапили два опозиційних депутати, появилися ознаки м’якої «білорусизації». Олександр Лукашенко перші два тижні протестів мовчав, перш ніж дати публічну вказівку МВС щодо приборкання «маршів недармоїдів».

«Найжорстокіша відповідальність за порушення. Зупиняти усякі спроби. Це не торкається людей, котрі хочуть на себе звернути увагу, і які потрапили у скрутну життєву ситуацію. Нам треба, як родзинки з булки, повиколупувати цих провокаторів», – заявив Лукашенко. Крім того, він наголосив на тому, що через державний кордон неодноразово здійснювались спроби провести зброю та інші небезпечні матеріали й предмети.

Активістів почали масово затримувати. З початку березня в Білорусі було заарештовано понад 200 активістів опозиції, блогерів та учасників демонстрацій. Більшість відбулися штрафами та арештами на 15 діб.

Читайте за темою: Іноземні ЗМІ про Україну: продовження дипломатичного фрілансу, російський рубль та безвіз

Потрапляють під неправомірні дії силовиків і журналісти: Білоруська асоціація журналістів повідомила про побиття силовиками трьох білоруських журналістів – Катерини Бахвалової, Ігоря Ілляша, Ольги Давидової у Мінську під час акцій 25-26 березня.  Також було затримано журналістів «Комсомольської правди» Ірину Козлик, Дар’ю Путейко і Анну Рибчинську, які вели трансляцію з Дня Волі.

Британський фотограф, радіожурналіст Філіп Ворвік заявив, що був побитий під час акцій «Дня Волі» 25 березня у Мінську. Також повідомляється про побиття французької журналістки Ольги Морво. А 25 березня ОМОН увірвався в офіс, де розміщена громадська приймальня правозахисного центру «Весна» та проводив там обшуки.

Але невдоволення людей все ж змусило Президента Лукашенка призупинити дію декрету. Але тільки до кінця року. І відмовлятися від нього – він не збирається. Тому мітинги триватимуть, навіть незважаючи на арешти, а мітингуючи від економічних вимог перейшли до політичних. GU

 

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.