Українська епопея «Задекларовані» – сміх крізь сльози

121

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

У понеділок, 31 жовтня, завершився перший етап подання електронних декларацій за 2015 рік для суб’єктів декларування.  Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», у 2016 році службові особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов’язані подати щорічні декларації за минулий рік. Подання декларацій відбувається  у порядку, встановленому цим законом, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи.

Читайте за темою: Актуальна тема. Що трапилося з запуском системи електронного урядування: найбільш резонансні інформаційні акценти

Брелок “Тризуб”

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Набір намисто і сережки темносинього кольору

А розпочала роботу дана система з подолання багатьох перешкод: то  неможливість ухвалити законодавчі рішення, то бажання перенести запуск системи на пізніше, то запуск без сертифіката безпеки. До слова, останнє викликало чи не найбільше обурення громадськості та іноземних партнерів. Проте й сам процес внесення даних дався декларантам досить нелегко, неодноразово лунали скарги на системні збої і незручності через технічні вади системи. Менш з тим, більшість високопосадовців таки задекларували своє майно у Єдиному державному реєстрі декларацій.

І сміх, і гріх : Святі Мощі, подарунки Святого Миколая та трильйони гривень

Відтак понад 112 тисяч декларацій таки побачили світ і спричинили неабиякий резонанс та шок серед українців, адже яскраво продемонстрували величезну різницю між чиновниками і тими, кого вони представляють.

Деякі задекларували мільйони доларів готівкою. Інші заявили, що володіють парками розкішних автомобілів, дорогими швейцарськими годинниками, ювелірними виробами з діамантами і великими ділянками землі. Декларації ж інших дивували своєю оригінальністю.

Читайте за темою: Актуальна тема: коли буде розглянуто безвізовий режим для України?

Колишній комбат Айдару, а нині народний депутат з групи «Воля народу» Сергій Мельничук вказав у декларації  трильйон гривень готівки. Проте згодом речники депутата поспішили пояснити, що це був просто невдалий жарт і дана сума не відповідає дійсності. Цікавим залишається те, що за брехню в декларації передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність. Кримінальна настає тоді, коли недостовірні відомості в декларації відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних зарплат, тобто на 344,5 тис грн. Як бачимо цифри, які, жартуючи, вказав Мельничук, «трохи» перевищують дозволену похибку і це – вже не жарти.

Порадувала українців й декларація народного депутата Володимира Парасюка. Згідно з якою, 19 грудня 2015 року він отримав у подарунок годинник Samsung Gear s2, вартість останнього складала 7999 гривень. Деталей отримання подарунку народний обранець, на жаль, не пам’ятає, адже за його ж словами «міцно спав». Згідно з декларацією, Парасюк не володіє нерухомим майном, користується автомобілем Skoda SuperB 2011 року випуску, власником якого є третя особа та має досить скромний, в порівнянні з іншими депутатами, банківський рахунок: на рахунку в «ПриватБанку» Парасюк тримає 5044 долари та 1293 гривень.

Що точно не є жартом, так це задекларований заступником голови парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» Анатолієм Матвієнком храм Успіння Пресвятої Богородиці у селі Бирлівка Бершадського району Вінницької області. Проте депутат запевнив спільноту,  що вказав храм у декларації лише для того, аби передати його громаді, проте з досить промовистою умовою, щоб там служив Московський патріархат. Дуже дивне прохання для депутата провладної партії.

А от депутат з фракції Олега Ляшка Андрій Лозовий, мабуть, вирішив, що володіти власним храмом, за прикладом Анатолія Матвієнка, – це вчорашній день і задекларував хрест-енколпіон зі Святими мощами 13 століття, додавши при цьому звичайно 72 ікони та  32 одиниці холодної зброї 19-20 століть, на випадок безсилля Вищих сил.

Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров навіть перевершив усі очікування громадськості. Чиновник задекларував п’ять ділянок в Козині (Обухівський район, Київська область). Це – головний «елітний» напрямок, який можновладці вподобали ще з часів Кучми. Голова ДФС також володіє 20 земельними ділянками в селі Количівка Чернігівської області. Це – мальовниче місце поряд з річкою Десна. Загальна площа ділянок у Количівці — 283 093 кв. м. До слова, офіційні межі Количівки — близько 185 га. Отже, Насіров володіє 1/6 площі сільських земель. Крім того, Насіров задекларував 1,16 млн дол., 450 тис. євро та 4,35 млн грн готівки. Є готівка і в дружини: 320 тис. дол., 240 тис. євро та 3,1 млн грн. На рахунках у банках він тримає значно менше коштів.

Загалом, за попередніми підрахунками, усі депутати задекларували майже 10 млрд грн, і 70% цієї суми — готівка. Народні обранці ладні тримати на руках сотні мільйонів, хоче це, як мінімум, незручно, але на практиці банківській системі України вони не довіряють.

«Рівень довіри до банківської системи у пересічного громадянина та у представника влади приблизно однаковий. На кожного декларанта з мільйоном доларів «під матрацом» приходяться тисячі громадян з тисячею доларів під матрацом (без лапок). У країні є величезна кількість грошей. Але немає довіри. Якщо запустити в оборот хоча би частину цих грошей, кредитна ставка впаде, будуть створені нові бізнеси та нові робочі місця», – ось що про небезпеку такої ситуації пише у блозі на site.ua співзасновник громадянської платформи «Нова країна» Валерій Пекар.

Окрім того, інформація з е-декларацій підтверджує, що більшість наших високопосадовців абсолютно не довіряє гривні, зберігаючи гроші, якщо і в банках, то в доларах і євро. До прикладу, навіть в голови НБУ Валерії Гонтаревої на рахунку в банках є 1,831 млн доларів, і тільки  61,9 тис. грн.

Найочікуваніші декларації: Президент, Прем’єр та … Юлія Тимошенко

Аби описати всі цікаві речі з е-декларацій наших високопосадовців – потрібна не одна сторінка. Зрештою, ці документи зараз – у відкритому доступі й українці на сайті НАЗК самі можуть знайти необхідну для себе інформацію. Тому зупинимо увагу на найочікуваніших деклараціях найвищого керівництва держави.

                                                                                                                                                            Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.