У Чехії відкрили пам’ятну таблицю про діяльність української еміграції

49

У Чехії в місті Подєбради, що неподалік Праги, урочисто відкрили пам’ятну таблицю, що стосується однієї з найважливіших сторінок в історії української еміграції: 1922 року у стінах замку в Подєбрадах за підтримки уряду Чехословаччини розпочала роботу Українська господарська академія (УГА), у 1932–1945 роках працював Український технічно-господарський інститут. Відкриття пам’ятної таблиці відбулось за підтримки Посольства України в Чехії. В події взяв участь мер Подєбрадів Ладіслав Ланґр і активісти української громади. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Читати за темою: Український документальний фільм покажуть на фестивалі в Росії

Речники наголосили на значенні діяльності УГА та УТГІ, які започаткували академічну освіту в регіоні, а також на важливості збереження пам’яті  про спільні сторінки історії. Настоятель кафедрального собору святого Климентія в Празі отець Василь Сливоцький освятив пам’ятну дошку. На заході були присутні студенти Освітнього центру Подєбради, серед яких – 18 українців, представники української громади та місцевої громадськості.

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Серія скульптур «Дерево Життя»

У стінах академії здобули освіту кілька сотень українських емігрантів, а також студентів інших національностей – чехів, словаків, білорусів.

Студентами академії були, серед інших, поети Євген Маланюк, Леонід Мосендз, Наталка Лівицька-Холодна, відомий бандурист, чоловік Олени Теліги Михайло Теліга, майбутній винахідник Олександр Ярошевський, учасник визвольної боротьби, кубанський українець Василь Прохода та інші.

Читати за темою: Ізраїль може визнати Голодомор геноцидом українського народу

Своєю організацією УГА відповідала чеським високим школам того типу з тією різницею, що крім фахових предметів було введено також українознавчі науки. При УГА діяла низка навчально-допоміжних установ: фундаментальна бібліотека (30 000 тт. фахової літератури), 33 кабінети, 14 лабораторій, ряд ферм, лісовий розсадник, метеорологічна станція і два навчальні кооперативи. Чималою була науково-видавнича діяльність УГА і її професури. Вони опублікували за час існування УГА 698 наукових публікацій, у тому числі 229 книг, у тому числі низка перших технічних довідників для вищих шкіл українською мовою.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.