Кінець епохи чи початок нової: хвиля відставок від команди Саакашвілі

36

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Останні тижні здивували українців хвилею гучних відставок. Після Євромайдану в суспільстві були значні сподівання на прихід нових політиків, в тому числі іноземців, та результативне проведення реформ. Про роботу і можливий відхід іноземців, які прибули до України, писали багато. По-перше, це було новим для країни, а по-друге – кожен раз сподівалися на показовий результат. Команда реформаторів  завжди була під пильним наглядом ЗМІ і не раз піддавалася критиці, мовляв де обіцяні зміни. Складали навіть так званий «антирейтинг» іноземних менеджерів. Але судячи з темпів подачі заяв про відставку або звільнення, скоро не буде кому приписувати провал реформ. З десятка прибулих іноземних політиків (реформаторів) половина вже точно пішла.

Нова місія непохитного Саакашвілі

Серія скульптур «Дерево Життя»

Сукня довга пряма “Геометрія”

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Розпочався парад гучних кадрових змін з того, що голова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі несподівано  подав у відставку, мотивувавши це тим, що реформи згортають, а Президент підтримує два клани в Одесі й область здають ворогам України.

tmp_13511-PicsArt_11-16-06.40.21683777219

«Я вирішив подати у відставку і розпочати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки. Я не втомлюся. Нехай вони не сподіваються і нехай вони не розраховують позбутися мене. Я – той солдат, який іде скільки може, а потім стільки, скільки треба. Скільки треба для повної перемоги і для того, щоб позбавити Україну від цієї мерзоти, від цього корупційного бруду, який капіталізує на крові наших солдатів, на жертвах Майдану, що зрадили ідею української революції та у яких єдина мотивація – набивати собі кишені, посилювати свій клан і остаточно пограбувати Україну», – заявив Саакашвілі.

Читайте за темою: Міхеіл Саакашвілі для Global Ukraine: «Україні у владі потрібні нові, молоді люди, які люблять свою країну»

Пан Саакашвілі, партія якого нещодавно програла парламентські вибори в Грузії, заявив про намір перейти в українську опозицію і скласти конкуренцію партії влади, Блоку Петра Порошенка, на наступних парламентських виборах в Україні. В інтерв’ю кореспонденту  BBC Саакашвілі зазначив, що в найближчих планах – створити команду нових політичних зірок, які зможуть привести Україну до успіху.

«Це – велика честь. У сенсі, в світі не так багато політиків – я ось нашвидку не можу назвати жодного – які змогли реалізуватися в іншій країні, тобто, які були політиками відразу в двох країнах, – підкреслив політик. – У мене є така можливість. І я хочу її використовувати».

Українські експерти ж після відставки пророкують Міхеілу Саакашвілі реалізацію планів у створені політичної партії, стрімку політичну кар’єру та навіть посаду прем’єра після можливих виборів до Ради. Останні таки стають дедалі реальнішими, особливо після такого рішучого кроку Саакашвілі. В такому розвитку подій впевнений й соратник екс-очільника Одеської області Давід Сакварелідзе.

«Я не знаю, куди він буде вступати, чи яку партію створювати. Я думаю, що він може стати соціальним ліфтом – без всяких ключів чи партійних моментів об’єднати навколо себе легітимних українців», – наголосив Сакварелідзе.

Передбачена відставка «надії Нацполіції»

tmp_1551-PicsArt_11-16-05.33.52-2015370620

Наступною з команди грузинських реформаторів своєю заявою про звільнення приголомшила Хатія Деканоідзе.

«У рамках моїх повноважень я зробила все, що в моїх силах… Я створила фундамент для розвитку Нацполіції… Але, на жаль, моїх повноважень було недостатньо для різких змін. Моя функція виконана і я заявляю про свою відставку… Ми заклали основу, і я сподіваюсь, що на цьому зміни не закінчаться», – сказала пані Деканоідзе.

Читайте за темою: Чи повернуться закордонні українці в Україну?

Деканоідзе разом із своєю співвітчизницею Екою Згуладзе, яка була призначена заступником міністра внутрішніх справ, розпочали реформу. Влітку 2015 року була нарешті створена Національна поліція, яку й очолила Деканоідзе.

За трохи більше ніж рік вдалося сформувати патрульну поліцію в 32 містах України. Також активно проводилася переатестація всіх кадрів, відбувалася тотальна зачистка в правоохоронних органах. Не обійшлося без перекосів і скандалів. З іншого боку, попри помилки і проколи, певною мірою українці стали більше довіряти молодим патрульним.

Хатія назвала три причини свого звільнення: погане фінансування поліції, відсутність належної реформи прокуратори і суддівської системи, а також втручання в роботу поліції політиків.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає інакше. В своїх коментарях він зазначив, що відставка голови Національної поліції навряд чи була пов’язана з якимись внутрішніми конфліктами в структурі МВС. Єдина причина цієї відставки – звільнення напередодні з посади голови Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі. Сама Деканоідзе, за його словами, можливо, і не пішла б.

Читайте за темою: Стратегічна дилема реформ в Україні: як перестати гасити пожежі та почати, нарешті, грати в шахи?

Як далі розвиватиметься Національна поліція – важко сказати. Фундамент закладений, але пройшло мало часу. Є дуже великий ризик, що нову поліцію захочуть використовувати у власних інтересах. Це перекреслить не тільки саму реформу, але й взагалі інші здобутки за останні два роки. Українці розчаруються в правоохоронцях, і змінити це ставлення буде дуже складно.

Розчарована Юлія Марушевська

Завершила серію гучних відставок останніх тижнів голова Одеської митниці Юлія Марушевська.

tmp_1551-PicsArt_11-16-05.34.141146531123

«Заяву (про звільнення) я була змушена написати, тому що ми опинилися в ситуації, коли ті зміни, заради яких я прийшла, неможливо зробити. Будь-які зміни, які були узгоджені на рівні Президента і Прем’єра, зараз ними ж блокуються», – заявила Марушевська.

Екс-очільниця Одеської митниці доволі позитивно оцінює результати своєї роботи, серед яких – виділення понад 170 млн гривень на дороги в області, очищення структури від корупціонерів, спрощення багатьох процедур і початок будівництва нового митного терміналу на Морському вокзалі.

В той час як всі губляться в здогадах, куди спрямує свою політичну діяльність Деканоідзе, Юлія Марушевська чітко підкреслила, що залишається в команді екс-голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеіла Саакашвілі і підтримує всі його дії.

Зі звільненням низки політиків з команди Саакашвілі можна сказати, що закінчився період грузинських реформаторів в Україні. Як би там не було, але свій внесок вони зробили. Звичайно, без проколів не могло бути. Крім того, вони працювали в екстремальних умовах у країні, де рівень корупції зашкалює. І не дивлячись на усі труднощі, з якими довелося зіштовхнутися, усі екс-очільники не полишають віри в те, що реформування в Україні таки відбудеться. Вони не змінили мрію – лише змінили шлях до її реалізації. GU

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.