Чому гальмується розгляд безвізового режиму для України?

89

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Після того як 26 вересня профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, юстиції та громадянських свобод схвалив доповідь щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС, основним очікуванням був розгляд безвізу для України Європейським Парламентом протягом жовтня місяця. Проте цього не сталося. Більше того, український безвізовий режим не був запланований до розгляду і під час листопадової сесії Європарламенту.

А все – через не вирішеність питання з так званим механізмом призупинення. Про це написав кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк, зазначивши, що жодного прогресу у питанні українського безвізу не буде до вирішення цього питання.

Художня лялька

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Читайте за темою: Актуальна тема: коли буде розглянуто безвізовий режим для України?

Механізм призупинення – основна перешкода українському безвізу?

4 травня віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс розповів на брифінгу, що у Євросоюзі хочуть посилити захист своїх кордонів, вдосконаливши процедуру тимчасового скасування безвізового режиму для усіх країн, з якими укладені відповідні договори.

А вже на початку липня комітет Європарламенту з громадянських свобод та внутрішніх справ (LIBE) з поправками схвалив пропозицію щодо механізму призупинки безвізового режиму для третіх країн. Законодавчий звіт, підготовлений євродепутатом від Європейської народної партії Агустіном Діасом де Мера, був схвалений 42 голосами проти 9, 1 євродепутат утримався. Нові правила дозволять державам-членам повідомляти Єврокомісію і одне одного про ситуації, в яких безвізовий режим може бути призупинено. ЄК також зможе запускати механізм призупинки з власної ініціативи.

Суть дії механізму призупинення досить проста: він покликаний призупинити дію безвізового режиму в надзвичайному порядку для третьої країни в разі порушення ключових умов. Механізм дозволить заблокувати безвізові подорожі, якщо велика кількість громадян країни, якій надано безвізовий режим, буде залишатися в ЄС нелегально або просити про надання притулку. В такому випадку терміном на півроку знову вводиться візовий режим. Якщо ж ситуація за цей час не зміниться, то Єврокомісія відновить візовий режим до прийняття подальших рішень. На законодавчому рівні механізм призупинення встановлюється Положенням 1289/2013, що вносить зміни до Регламенту 539/2001, який спрямований на забезпечення того, щоб не було зловживань безвізовим режимом країнами, що не входять в ЄС.

Виникнення такого механізму пояснюється, перш за все, міграційною кризою з якою зіткнулася Європа через події в Сирії. 18 березня Туреччина і ЄС уклали угоду, що має на меті зменшення потоку мігрантів до Європи. У рамках цієї угоди Туреччина, зокрема, взяла на себе зобов’язання на кошти ЄС надавати притулок тим біженцям, які потрапили у Грецію через турецьку територію. Проте Туреччина прагне безвізового режиму з Європою – своєрідна «плата» за допомогу з біженцями. На думку Reuters, робота над механізмом призупинення викликана якраз побоюваннями наслідків візової лібералізації з Туреччиною.

Хоча, за твердженнями ЄС, країна не виконала ще 7 критеріїв, Туреччина все ж погрожує скасувати таку потрібну угоду щодо міграції з ЄС, якщо найближчим часом не буде відповіді щодо безвізового режиму. Про це заявив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу в інтерв’ю швейцарському виданню Neue Zürcher Zeitung.

Читайте за темою: Українська епопея «Задекларовані» – сміх крізь сльози

Як би там не було, в турецькому питанні української вини немає, але вплив механізм призупинення має й на нашу країну.

Як ситуація виглядає з української сторони?

Після того, як у жовтні не вдалося вирішити питання з механізмом призупинення, з’явилася інформація, що переговори по «механізму призупинення» безвізу в ЄС пройдуть наступного тижня, тобто з 7 по 11 листопада. У президентстві ЄС відзначили, що у переговорах мають взяти участь Європейський парламент, Рада ЄС та Європейська комісія, тобто так званий формат «тріалогу», на якому інституції Євросоюзу мають ухвалити спільне бачення нового механізму. Лише після того пропозиція буде передана на схвалення Європарламентом та Радою ЄС.

Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.