Як вибори в Молдові вплинуть на Україну?

127

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

30 жовтня сусідня до України Молдова вперше за багато років обиратиме президента країни шляхом всенародного голосування. Молдова, як і інші країни пострадянського простору, завжди зіштовхується з вибором свого геополітичного вектору, зазнає впливу потужнішої Російської Федерації, який особливо посилюється перед виборами.

Як розіграється політична карта в Молдові цього разу? У кого найбільші шанси на пост президента? Що це означатиме для України та якими є апетити більш сильних гравців міжнародних відносин? На ці та інші питання спробуємо дати відповідь у цьому матеріалі.

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Брелок “Тризуб”

Серія скульптур «Дерево Життя»

Перші за багато років вибори: яким є стан справ за кілька днів до голосування?

Як відомо, раніше Конституційний суд Молдови заявив про відновлення права громадян на всенародне обрання президента. Зокрема, Конституційний суд у п’ятницю, 4 березня, визнав незаконною процедуру внесення поправок до Конституції, прийнятих парламентом 15 років тому, про зміну способу обрання президента.

Хоча в Молдові президент не є ключовою фігурою (країна є парламентською республікою), проте він володіє усіма необхідними важелями для того, щоб бути активною політичною фігурою. Болючі питання для Молдови – це відносини з Росією, Румунією, ЄС та НАТО і навколо цього розгоряються основні дебати кандидатів в президенти. Ці вибори продемонструють те, чи залишиться Молдова на євроінтеграційному напрямку чи розверне свій зовнішньополітичний курс на 180 градусів.

Станом на зараз в передвиборчій гонці Молдови беруть участь: голова Народної європейської партії Молдови та колишній прем’єр-міністр Юріє Лянке; правоцентриський кандидат та екс-міністр освіти Майя Санду (на користь цього кандидата з гонки вийшов лідер партії «Платформа Гідність і правда» Андрій Нестасе); лідер Партії соціалістів Ігор Додон; представник Демократичної партії, центрист Маріан Лупу; журналіст Дмітрій Чубашенко від «Нашої партії».

Та перш ніж перейти до характеристики кожного кандидата треба зазначити, що в цих президентських виборах є ще одна політично-олігархічна фігура – Влад Плахотнюк, член фактично правлячої Демократичної партії, молдовський олігарх. За різними версіями, цій фігурі приписують підтримку найрізноманітніших кандидатів. Наприклад, колишній прем’єр-міністр Молдови Йон Стурза в соцмережах зазначив, що Плахотнюк підтримує Ігоря Додона, який за словами колишнього прем’єра, є тотальним сценарієм Кремля. Та разом з тим, в одному з інтерв’ю Влад Плахотнюк заявив, що у Ігоря Додона неправильні погляди на зовнішньополітичний вектор, на що кандидат в президенти заявив про підтримку олігархом Майї Санди та просування Маріана Лупу та пригрозив мітингами в країні за умови втручання в виборчий процес.

Читайте за темою: Угода про Асоціацію: нідерландський глухий кут?

Влад Плахотнюк
Влад Плахотнюк

А є й думка, що і Ігор Додон, і Майя Санду є ставлениками Плахотнюка, і бізнесмен, за будь-якої ситуації, отримає бажаний вплив. А деякі аналітики і Маріану Лупу приписують патронат Плахотнюка, враховуючи, що обоє є членами Демократичної партії. В світлі цього є і побоювання щодо використання останнім кандидатом адмінресурсу. Попри такі туманні та заплутані звинувачення, вплив олігархічних структур під час виборів є очевидним, адже навіть члени делегації ПАРЄ серед проблем у Молдові визначили і втручання олігархів у вибори.

Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.