Угода про Асоціацію: нідерландський глухий кут?

542

Трохи менше ніж через місяць настане третя річниця Революції Гідності, завдяки якій українці вибороли право на нове майбутнє для держави та цілому світові продемонстрували своє бажання належати до європейської спільноти. Важко знайти ще один приклад, коли б громадяни держави настільки відстоювали зовнішньополітичний вектор країни.

Заплативши людськими жертвами під час Майдану, Україна таки здобула шанс «вирватися» з тривалого зовнішньополітичного руху у фарватері Росії та історична Угода про Асоціацію була підписана. Проте європрагнення українців наштовхнулися на черговий камінь – консультативний референдум у Нідерландах щодо ратифікації Угоди про Асоціацію.

Референдум в Нідерландах відбувся 6 квітня, та попри титанічні зусилля, які доклали українські активісти, переконуючи голландців та пояснюючи їм суть Угоди, більшість на референдумі таки проголосувала «проти». Проти виступив 61% громадян, за – 38,2%. Явка склала 32% за необхідних 30%.

Читайте за темою: Невтішні дані екзит-полів з Нідерландів: хто винен в такому результаті?

22 вересня прем’єр-міністр країни Марк Рютте заявив, що Нідерланди навряд чи завершать процес ратифікації Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, враховуючи результати референдуму. Та поки це – не остаточне рішення. Парламент країни зобов’язав уряд внести кінцеве рішення до 1 листопада, а прем’єр висловив сподівання, що решта 27 країн-членів ЄС зможуть якось вирішити питання дії Угоди про Асоціацію без участі Нідерландів.

Які причини результатів референдуму?

Детально про причини такого рішення Нідерландів та заяви Марка Рютте розглядалося у матеріалі «Біг з перешкодами: чому Нідерланди відмовляють Україні у ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС». Причину того, що нідерландський уряд, здається, вирішив відмовитись від ратифікації, автори бачать у внутрішньої політиці Нідерландів. Наступної весни там мають відбутися парламентські вибори, і, очевидно, прем’єр Рютте не хоче ризикувати своїм рейтингом та рейтингом політичної партії, яку представляє. А відтак, Рютте вимушений дослухатися до результатів референдуму і байдуже, що він представляє думку тільки третини населення країни.

Політики та експерти сходяться на тому, що Угода про Асоціацію фактично стала жертвою внутрішньополітичної боротьби в Нідерландах, де діючі опозиційні сили спекулювали темою зближення України з ЄС та розповідали населенню, що нібито Угода зобов’яже Нідерланди допомагати Україні в оборонній сфері, зважаючи на той факт, що на сході України триває війна. Лунали спекуляції і щодо перспективи майбутнього членства України в ЄС.

Читайте за темою: Актуальна тема: безвізовому режиму для України таки бути? Рішення за Європарламентом

Що робити Україні з результатами референдуму?

Рада зовнішньої політики «Українська Призма» підготувала власний матеріал щодо ролі, наслідків референдуму та можливих виходів з ситуації. Аналітики зазначають, що до недавнього часу влада Нідерландів притримувалась стратегії «виграти час» і зволікала з офіційною відповіддю. Проте часу до 1 листопада залишається дуже мало.

Компроміс знайти буде не просто, адже прем’єр-міністр Нідерландів хоче додати нові положення до Угоди, які стануть сигналами руху назустріч своїм невдоволеним громадянам. Проти цього рішуче виступають Київ та Брюссель. Такий крок не тільки призведе до можливих додаткових поправок з боку інших держав-членів, але також буде означати перезапуск процесу ратифікації 27 державами-членами. Ця процедура, зазвичай, займає кілька років.

На сьогодні Нідерланди є єдиною країною, яка хоче внести зміни до Угоди, що значно послаблює позицію цієї країни. Автори зазначають, негативні наслідки голландського вето в Раді ЄС не лише ускладнять процес реформ для України (окремі положення Угоди почали тимчасово застосовуватись з 1 листопада 2014 року, і вони є орієнтиром в боротьбі з корупцією, у реформуванні системи правосуддя, в адаптації українського законодавства у відповідності зі стандартами ЄС), але й знизить імідж всього ЄС.

Читайте за темою: Леві: Інституції ЄС не працюватимуть, доки не буде політичної федерації Європи

Одним із можливих виходів із ситуації, що склалася, могло б стати ухвалення висновків Ради ЄС, у яких країни-члени дали б відповідь на конкретні питання, що викликають занепокоєність у голландців, які виступили проти Угоди про Асоціацію. Якщо цього буде недостатньо, Нідерланди також можуть відмовитися від ухвалення деяких положень Угоди, або взагалі відмовитися її підписати. Такий крок дозволив би демократичним механізмам показати свою ефективність, пану Рютте – «зберегти обличчя» перед виборами, а Угоді про Асоціацію – повністю вступити в силу.

Євроскептицизм українців?

Такі неоднозначні меседжі з Європи не можуть не відобразитися на позиціях українців. Зокрема, проведене з 9 по 14 вересня Центром Разумкова соцопитування продемонструвало досить неочікувані тенденції щодо зменшення кількості прихильників євроінтеграції: 49,7% громадян України висловилися за членство України в Євросоюзі, проти – 35,3%.

Таке зменшення зацікавленості пояснюється як розчаруванням українців стосовно малої результативності дій влади щодо євроінтеграції, так і результатами референдуму у Нідерландах. Втім, заспокоюють експерти, хоча кількість симпатиків євроінтеграційного вектору поменшала, це не значить, що стало більше тих, хто орієнтується на схід. Альтернативи приєднання до ЄС все одно немає.

До 1 листопада залишається трохи більше ніж тиждень і хочеться вірити, що і посадовці ЄС, і українські представники знайдуть порозуміння та не дозволять неправдивим спекуляціям щодо Угоди про Асоціацію реалізуватися. GU

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.