Тролесфера

107

Джерело:«Тексти»

Автори: Надія Романенко, Ярина Михайлишин, Павло Солодько, Орест Зог

«Тексти» вирахували мережу з близько 2 тисяч користувачів Фейсбуку, яка тісно пов’язана із групами бойовика ДНР Степана Мазури. Останній довго видавав себе за патріота України. Це – мережа з публічних груп та користувачів, які, прикриваючись патріотичними слоганами, поширювали заклики до перевороту та протестів.

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Брелок “Тризуб”

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

Кожен із нас чув про інформаційну війну. У соціальних медіа її гарматне м’ясо — тролі. В 1921—1926 роках ГПУ (Государственное политическое управление) створило фальшиву підпільну організацію білогвардійців «Монархическое объединение Центральной России» (МОЦР). Туди стікалися противники більшовиків. Цю успішну операцію назвали «Трест» . Крім того, що вся контра була під ковпаком, завдяки МОЦР вдалося відговорити білу еміграцію від терактів у радянській Росії. Подвійні агенти, хитрі обманні ходи, інформаційний супровід у білоемігрантській пресі з оприлюдненням безлічі версій щодо МОЦР — ось складові успіху.

Створити організацію, до якої увійдуть твої вороги, — чудовий спосіб війни. Він використовується і зараз. За даними українських спецслужб, близько 300 фахівців у Москві займаються вербуванням і кураторством агентів в Україні. Йдеться не тільки про гроші й шантаж, а й про іптування на вухо потрібним людям.

Але ця стаття про інше — про Інтернет. Тут працювати ще простіше, адже ви не бачите, хто саме наповнює той чи інший акаунт. І знаючи, що хоче почути цільова аудиторія, можна втертися до неї в довіру і проштовхувати вигідні меседжі.

Ми вирахували і візуалізували мережу акаунтів у Фейсбуці, які пов’язані з акаунтом Степана Мазури. Хто забув — це віртуальний агент впливу, якого викрив Укрінформ. Він удавав із себе простого українського патріота, який розчарувався у владі, політичних іграх, тому планує творити долю країни на майданах: Майдані 3… За акаунтом Мазури тягнувся російський слід – по той бік монітора сидів колишній бойовик російської гібридної армії на Донбасі Сергій Жук.

Читайте за темою: Фільм ВВС про МН17: «за» чи «проти» пропаганди?

nmnbНе тільки Мазура, а й уся пов’язана з ним соціальна мережа активно закликає до силового повалення влади в Україні. Безумовно, частина цих акаунтів — живі люди зі справжніми переконаннями, жодним чином не пов’язані з Росією. Ми будували мережу на основі зв’язків між акаунтами у ФБ. Якщо ви знайшли себе у візуалізації, це лише привід замислитися: хто ваші друзі у Фейсбуці і наскільки заражені тролями спільноти, в яких ви пишете.

На початку варто визначитися з термінологією. Кого ми маємо на увазі під «тролями»? У розумінні авторів «тролі» — це акаунти живих людей або роботів, яких використовують для політичної пропаганди.

Тролі — це акаунти живих людей або роботів, яких використовують для політичної пропаганди.

Як створюються тролі?

Як правило, троль — це на 80% програма і на 20% — людина. Троль-програма робить автоматичні запити про дружбу. З кожним новим френдом троль «товстішає». Особливо його вага в соцмережі збільшується, якщо вдалося подружитися з популярним блогером.

Програма-троль може навіть постити якусь нісенітницю чи обмінюватися лайками з такими ж програмами. Ці дії також збільшують їхню вагу. Але в годину Х, коли потрібно розігнати якусь тему, акаунти тролів починає наповнювати жива людина.

Також живі люди, часто під псевдонімом, модерують групи, де велика концентрація тролів. Цих модераторів ми теж для зручності називаємо тролями. Як і акаунти живих людей, які є впливовими фігурами в мережі і які активно постять чи коментують.

Як це працює? Хтось один із тролів робить пост. Величезна кількість інших починає лайкати, коментувати і репостити його. Алгоритм ФБ сприймає це як інтерес живих людей до даного поста. І він починає з’являтися у стрічках НЕ тролів, які колись френднули троля.

Якщо пост вдалий, його починають репостити звичайні люди, а потім підхоплюють журналісти. До слова, за аналогічною схемою розганяються ролики на Ютубі.

nmnb1«Елементом радянського (а тепер російського) інструментарію були так звані «активні заходи» — пряме втручання в політику іншої країни за допомогою прихованих засобів. Активні заходи можуть включати таке:
– вплив на політику інших урядів;
– підрив довіри до лідерів та державних установ у країні;
– розвал її стосунків з іншими націями;
– дискредитація та послаблення урядових та неурядових опонентів», — пишуть у своєму аналізі російської пропаганди редактор «The Economist» Едвард Лукас та дослідник Пітер Померанцев.

Читайте за темою: Табір ІДІЛу в Україні: скандал чи пропаганда?

Якщо у вас забагато друзів, котрі поширюють контент тролів, то у вас складеться враження, що «єдиний» спосіб вибратися з безнадії та зради — насильство. Акаунти тролів зовсім не тонко натякають зробити з нинішнім президентом й оточенням те ж саме, що і з попереднім.

Мішень — патріотично налаштовані українці, тобто ті, хто найбільше переймається станом справ у країні. За словами вже згаданого дослідника сучасних медіа Пітера Померанцева, ми зараз живемо у постфактуальному світі, коли значення має емоційне налаштування, а не факти. Тролі працюють з емоціями і конспірологією.

«Парадоксально, але люди, які не довіряють «традиційним» медіа, є більш схильними споживати дезінформацію, як це показало дослідження Північно-східного університету. Те, що починається як здоровий скептицизм, закінчується пошуком диких конспірологічних теорій», — пише Померанцев.

Про подібну до української тактику російських тролів у США писав Едріан Чен для «Нью-Йорк Таймс». Американський троль-патріот — це твіти з національним прапором і нездоровим патріотизмом, приправлений добірними грубими образами на адресу Обами. Те саме що і з очільниками України.

Галактики тролів

Акаунти, які потрапили до мережі, визначалися програмою. Частина акаунтів належить звичайним людям, котрі не є пропагандистами. Вони потрапили до цієї мережі через те, що серед їх друзів багато тролів.

nmnb2
Галактика тролів

Перед вами модель «галактики тролів». Фіолетові — це групи, «інфіковані» тролями, тобто у цій групі багато тролів і вони її адмініструють. Блакитні — це тролі-користувачі. Клікніть на блакитне коло — і побачите зв’язки персонажа. Клікнувши на фіолетове коло, ви побачите, які користувачі пов’язані з групою. Можна скористатись пошуком і знайти Гайдука. При кліку з’являється інформація про вузол: статистика, лінк на сторінку у ФБ та список його зв’язків.

Акаунти, які потрапили до мережі, визначалися програмою. Частина акаунтів належить звичайним людям, котрі не є пропагандистами. Вони потрапили до цієї мережі через те, що в серед їх друзів багато тролів

Розмір кола користувача залежить від кількості адміністрованих груп, написаних постів та коментарів, кількості друзів у мережі та членства у групах. Розмір кола групи визначали за кількістю зафіксованих у ній тролів та кількістю лінків на неї в мережі. Колір ліній означає тип зв’язків: блакитні — френди, фіолетові — членство в групі і ступінь його активності.

Товщина зв’язку з групою відображає сумарно членство (×1), коментування (×2), пости (×3) та адміністрування (×10). Наприклад, якщо троль написав у групі 4 коментарі, 3 пости і є її членом, то сила його зв’язку з нею буде 4×2+3×3+1 = 18, отже візуально лінія буде товщою, ніж просто зв’язок членства в групі (1).

Якщо в мережу потрапила реальна людина, яка не є платним тролем, то точка, яка її позначає, буде невеликою та віддаленою від центра мережі.

Читайте за темою: Олег Панфілов, професор, письменник, публіцист: «Націоналізм нинішньої Росії – не сучасна хвороба, вона стара, імперська»

Від Мазури до Гайдука

Розсекречення Мазури-Жука набуло розголосу ще в січні 2016 року, напередодні так званого Майдану 3. Після провалу віртуального агента і Майдану 3, який він пропагував, сторінку Мазури видалили.

Зникло ім’я, але справа жива. Зараз про Мазуру майже забули. Але відомий волонтер Роман Донік у своєму Фейсбуці написав, що тепер Жук-Мазура діє під псевдонімом «Микола Гайдук».

На відміну від «Укрінформу», авторам не довелося зламувати акаунти Мазури чи Гайдука, але ми точно знаємо, що Гайдук став адміном сторінок і груп Мазури, виник він дуже раптово та продовжив те саме, що й Мазура.

Отже, свідчення Доніка, раптова поява після видалення Мазури, «успадкування» його груп та сторінок підтверджують, що по той бік екрану все ще Жук. Цікаво те, що Мазура-Гайдук-Жук не найвагоміший персонаж серед «тролів-патріотів».

Мережа Мазури

Ми слідкуємо за групами третього майдану у Фейсбуку вже півроку. І це доволі нудне заняття, адже мало що змінюється, окрім профілів користувачів, які наповнюють контент. Кожна група зберігає свою публікаційну активність і має постійних дописувачів. Вони мають і мережу сторінок у ВК, проте дещо слабшу, але зараз лише про ФБ.

Дослідження ми почали з візиту на профілі Мазури у Фейсбук та ВК, до сторінок та подій, які, за даними Укрінформу, він вів. Це «Патріоти України» та «Українська революція». Також знайшли інші групи під назвою «Майдан 3» і виявили ключових дописувачів та адміністраторів.

Також взяли в роботу групи, які рекомендував Фейсбук за цією тематикою. Виявилося, що запеленговані користувачі френдили один одного і неозброєним оком стало видно, що в соціальних медіа існує своєрідна мережа умовного Майдану 3.

Ми і почали її визначати.

Спочатку відібрали групи і їх адмінів. Потім завантажили до бази друзів адмінів та усіх членів груп. Тобто один підозрілий персонаж/група неодмінно виводив на інших — за методом «снігової кулі».

Як відбирали групи? Якщо адмін, наприклад, «Майдану 3» адмініструє або активно постить в іншій групі, — вона наша.

Відібрані групи не складаються повністю з тролів. Але у цих групах висока концентрація тролів, і тролі їх же й адмініструють.

Рейтинг «зараженості» ви побачите нижче. Наголошуємо, що більшість членів груп, які адмініструються сподвижниками Мазури, є звичайними користувачами. Ці групи служать приманками, такими собі онлайн-«трестами».

Список груп складали суб’єктивно, проте ми маємо підстави сумніватися, що це самоорганізовані об’єднання патріотів, бо всі вирахувані групи мають спільні ознаки:

  • – специфічний контент, який створюють у середньому три людини;
  • – понад міру заполітизований зміст;
  • – мало авторських постів, здебільшого лінки;
  • – низька активність користувачів (мало коментарів, лайків);
  • – подібний контент в усіх групах: репости з одних і тих же сайтів.

У результаті ми склали список із 29 груп, з них три закриті, тому мережа не враховує дані про активність на їх сторінках, лише членство та адміністраторів. Таким чином ми зібрали всю інформацію про кожну групу. Потім почали вираховувати ключових персонажів, і всі вони виявилися пов’язаними один з одним — у віртуальному просторі, зрозуміло.

Із загальної кількості друзів адмінів та всіх членів групи ми відбирали лише тих, хто був членом 5 і більше груп, хто мав понад 5 адмінів у друзях, хто написав більше 5% постів/коментів в одній групі або ж понад 15 у всіх 26 відкритих групах загалом. Потім додали тих, хто зафрендив понад 5 людей з попереднього списку. Саме ці користувачі в результаті потрапили до мережі. Повторюємо: невелика частина з них — можливо, звичайні люди.

Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.