Леві: Інституції ЄС не працюватимуть, доки не буде політичної федерації Європи

34

Джерело: Європейська правда

Автор: Юрій Панченко

Французький філософ та письменник Бернар-Анрі Леві є одним із найпослідовнiших прихильників ідеї об’єднаної Європи, а також противником ісламського фундаменталізму. 

Художня лялька

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

Не будучи політиком, він проте має значний вплив на формування зовнішнього курсу Франції. Зокрема, його позицію часто називали визначальною у формуванні курсу на повалення лівійського диктатора Муаммара Каддафі. 

А ще Леві – перший француз, що виступив 2014 року на Майдані. Не менш важливо, що Леві є одним із найвпливовіших мислителів, що протистоять нинішньому євроскептицизму та аргументам на кшталт “Європа не має альтернативи співпраці з путінською Росією”.    

Обговорити ці аргументи з філософом ми змогли під час 13-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES).

Часто говорять про кризу проекту Європейського Союзу. Чи відповідає це дійсності?

Ні, але ЄС дійсно знаходиться у дуже поганому стані. І, мабуть, наближається до катастрофи. Але є надія все ж таки утримати Європу цілою і відродити цей проект.

Наприклад, інтегруючи Україну. Це був би дуже добрий спосіб наповнити ЄС новими смислами.

З двох причин. Перша причина – що ви, українці, вірите в Європу, а ми вже не вірим, або, принаймні, вірим вже менше, ніж раніше.

По-друге, тому що європейська ідея в особі українців знаходить новий зміст. Тому що для нас об’єднана Європа все частіше стає порожніми словами. Коли я чую думку про Європу українських інтелектуалів, я бачу, що це життєдайний зміст.

Але зараз Європа стоїть не лише перед українським, а й перед російським вибором. Все частіше кажуть про потребу миритися із нинішньою Росією. Чи є шанс змінити цi настрої?

Я дуже сподіваюсь, що Європа візьме за взірець Україну в тому, як треба поводитися з Росією.

Тому що мета сучасної Росії дуже зрозуміла. Її мета – зруйнувати Європейський Союз, замінити роз’єднану Європу новим устроєм.

Новий європейський устрій, на думку Росії, має бути на підставі російської парадигми.

Ми, європейці, недостатньо це усвідомлюємо і недостатньо цьому опираємось. І ми маємо брати уроки в Києва, як чинити опір, як бути завзятим.

 Як виглядає альтернативна Європа, яку вам намагаються нав’язати?

Інша географія, інша форма федералізму і політична культура, що уже суперечитиме демократичним засадам, популістська Європа на підставі архаїчних, націоналістичних, шовіністичних цінностей. Все, що докорінно суперечить тому, що заклали в поняття єдиної Європи її батьки-засновники.

Читати за темою: Не громадянська війна. Що зараз відбувається у Сирії і як не стати Сирією

В ЄС, особливо у Франції, поширена думка про єдину Європу від французького Бреста до Владивостока. Чи має ця ідея перспективу?

Європа – це не суто географія, це політичне, ідеологічне, духовне поняття. Теперішня Росія жодним чином не може стати частиною Європейського Союзу.

Це все суперечить цінностям Європи.

Європа – це духовна земля, на якій Росії немає місця, натомість Україна його має.

Російська пропаганда доводить зворотне. Що Європа втратила свою духовність, а Росія є її оплотом.

Правда в тому, що Росія, справді, відданіша своїм власним базовим цінностям, ніж ми, європейці, віддані власним цінностям. Вони вірять у свої цінності, а ми у свої – дедалі менше.

Але наші цінності протилежні.

Як ви вважаєте, в чому причина нинішньої слабкості європейських цінностей? 

Немає лідерів, що мають захищати ці цінності. Крім того, завжди важко проповідувати ідею (спрямовану на майбутнє), набагато легше проповідувати коріння.

Наскільки довіра до європейських цінностей була підірвана міграційною кризою?

Я не думаю, що ця криза підриває віру. Швидше навпаки, причина в тому, що європейські цінності підірвані – саме це є причиною того, що ми маємо складнощі з біженцями.

Криза не послабила європейську систему, навпаки – слабкість європейських цінностей не дала нам змоги розібратися з цією кризою.

Потужна Європа дала би собі раду.

                                                                                                                                          Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.