Хто він – новий генсек ООН? Очікування України та світу від Антоніо Гутерріша

85

Автор: Віталій Мартинюк
Джерело: Європейська  правда

Важливою подією стала перемога на виборах наступного генсека організації 67-річного португальця Антоніо Гутерріша (додамо, що в ЗМІ зустрічається різна транскрипція його прізвища, але саме ця вживається в офіційних повідомленнях української місії при ООН, тому наразі використовуємо її).

Де-юре він поки що переміг тільки на голосуванні в Радбезі. Його кандидатура ще має пройти Генеральну асамблею для остаточного призначення, але де-факто немає сумнівів, що саме Гутерріш стане дев’ятим генеральним секретарем ООН.

Футболка

Набір намисто і сережки темносинього кольору

Брелок “Тризуб”

Новообраний генсек був прем’єр-міністром Португалії і верховним комісаром ООН у справах біженців. Він пропрацював у системі ООН 10 років і добре розуміється як на міжнародних відносинах, так і на функціонуванні організації.

Та перед ним стоять вкрай складні завдання.

Чи зможе новий керівник вирішити їх?

Завдання №1: подолати неефективність ООН

Вітаючи Гутерріша, чинний генсек ООН Пан Гі Мун висловив упевненість, що новообраний лідер зможе ефективно керувати організацією в «такий критичний час». На думку Пан Гі Муна, його наступник має зосередитись на операціях з підтримки миру, сталому розвитку, захисті прав людини, пом’якшенні гуманітарних криз і дотриманні гендерної політики.

Читайте за темою:  Global news through Ukrainian Prism

Фактично Пан Гі Мун позначив ключові невирішені проблеми, які він залишає своєму наступнику.

Та головною з них є неефективність системи ООН в цілому.

Організація, створена 70 років тому, перетворилася на велику бюрократичну машину. Тільки в Секретаріаті ООН, одному із шести головних органів, працює 5,5 тисяч осіб, а бюджет організації у 2016-2017 роках досяг 5,4 млрд доларів. Це – не враховуючи фінансування операцій з підтримки миру (8,27 млрд доларів у 2016 році), гуманітарної допомоги (20,1 млрд доларів у 2016 році) та інших витрат.

Та навіть ці величезні ресурси не дозволяють повноцінно вирішувати складні питання підтримки миру і стабільності в світі. В тому числі – через наявну систему роботи ООН.

Наочною ілюстрацією проблем є процедура обрання генерального секретаря. По суті, переможця виборів визначають лише 5 із 193 членів організації – постійні члени РБ ООН. Після погодження кандидатури в Раді Безпеки (потрібна згода 9 з 14 членів РБ, але для вето достатньо незгоди лише одного постійного члена РБ) голосування в Генеральній асамблеї вже вважається формальністю.

За подібною схемою схвалюються й інші важливі для світу рішення.

Отже, одна країна, якщо вона є постійним членом РБ ООН, може заблокувати рішення, необхідні для підтримки миру і безпеки, і це відбувається постійно. Днями Росія заблокувала резолюцію щодо стабілізації ситуації в Сирії, а протягом останніх 2,5 років – блокує всі рішення Радбезу щодо Криму.

Не дивно, що ООН не бере активної безпосередньої участі у врегулюванні конфлікту на сході України, не надсилає спостерігачів, не бере участі у формуванні миротворчого контингенту, переклавши ці функції на ОБСЄ. Хоча остання не має здатності до миротворчої діяльності, а більше пристосована до постконфліктного врегулювання ситуації.

Читайте за темою: Сирія, брекзит, мігранти – чи лишається місце Україні на міжнародному порядку денному?

Отже, рішення щодо врегулювання конфлікту блокуються країною-агресором.

Кому догодить Гутерріш?

Враховуючи загострення конфронтації між ключовими членами ООН, Антоніо Гутерріш позначив свою роль генсека як незаангажованого посередника. Він запропонував зміцнити превентивну дипломатію та висловив сподівання на ефективність роботи саме РБ ООН.

Обрання нового генсека ООН відбулось в умовах поглиблення суперечностей між її ключовими членами. Антоніо Гутерріш став компромісною фігурою, яка задовольнила усіх членів Радбезу, адже остаточне схвалення відбулось одноголосно.

Щоправда, сподівання на нового лідера ООН постійні члени РБ покладають різні.

Велика Британія і США першочерговим пріоритетом визначили подолання розколу в організації та об’єднання країн-членів довкола вирішення поточних проблем у світі. Так, постійний представник Британії в ООН Метью Райкрофт відзначив, що новий генсек «повинен вивести ООН на новий рівень в сенсі керівництва, забезпечити організаційну потужність і моральний авторитет в той час, коли світ розколотий в таких питаннях, як Сирія».

Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.