Українське свято у французькому Меці: спільні зусилля задля розвитку громади

92

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

11 вересня відбулося масштабне святкування у французькому місті Мец, яке було приурочене до 25-річчя Незалежності України та зібрало на центральній площі міста близько 300 відвідувачів.

Організаторами свята була Асоціація «Обміни Лотарингія-Україна», яка заснована колишніми студентами Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, які приїжджали на навчання до Лотаринзького університету. Ця організація уже понад 15 років організовує культурно-освітні проекти в Меці. Партнерами та співорганізаторами заходу були: Асоціація Тарас Шевченко (Домівка) в Альгранж, асоціація «Франція-Україна», асоціація «LUkraine» (Люксембург), організація Global Ukraine (Київ, Україна), Союз українців Франції (СУМ), Українськa школa у місті Мец.

Серія скульптур «Дерево Життя»

Футболка

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Читайте за темою: «ДримбаДаДзиґа» – надзвичайна енергетика сучасного українського гурту

Загалом, до участі в заході були залучені понад 10 українських організацій, не лише з Лотарингії, але й з Бургундії, Люксембургу, Бельгії та Великого Регіону (об’єднує Лотарингію, Бельгію та Німеччину), а тому це було справжнім регіонально-європейським святом для закордонних українців.

kuiy1
Представники різних хвиль української діаспори у Лотарингії (м. Мец, Франція)

Розпочалося святкування ранішнім молебнем за Україну у церкві Гран Семінер, а опісля мав місце урочистий концерт на центральній площі міста та українська ярмарка, де всі охочі куштували традиційні українські страви та могли придбати сувенірну продукцію. Це – уже 10 українська ярмарка у цьому місті.

kuiy2
Молебень в місті Мец за Україну (11.09.2011) в присутності Посла України в Франції пана Олега Шамшура

«Свято відбувалося на відкритій площі в центрі міста. Всі бажаючі могли подивитися концерт, придбати щось з українських виробів або скуштувати українські страви. Свято було дуже душевне. Наші співаки, музиканти мали великий успіх. Вражень насправді дуже багато! Приємно було бачити Послів. Також приємно було бачити всі покоління діаспори», – розповідає президент асоціації «Обміни Лотарингія-Україна»  пані Оксана Кантарук-П’єр.

Читайте за темою: Україні – 25: чим ми можемо пишатися

Зі сцени вітали громаду з святом Посол України у Франції Олег Шамшур, Постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба, Почесний консул України у Лотарингії Надія Головач, співзасновниця та Почесний Президент асоціації «Обміни Лотарингія Україна», співзасновниця організації Global Ukraine Віолета Москалу, президент асоціації «Обміни Лотарингія Україна» Оксана Кантарук-П’єр.

kuiy3
Організатори свята щасливі, що до них завітав Посол України у Франції, пан Олег Шамшур (м. Мец, Франція)

Були й іноземні посадовці, які завжди радо підтримують українські закордонні ініціативи – заступник мера міста Мец Наталі де Олівера та Наталі Грізбек, депутат Європарламенту, яка приїжджала у Київ під час Майдану в грудні 2013 року.

Забавляли публіку українські закордонні колективи не лише з Лотарингії, але й з інших регіонів та країн: ансамбль «Весна» (очолює Анастасія Портнова, приїхали з Люксембургу), танцювальний дует Неля і Джулі та учні їхньої танцювальної школи, чиї перфоманси не залишили нікого байдужим (приїхали з департаменту Верхня Марна, м. Шомон), бандуристки сестри Балич (приїхали з Брюсселя), співачка Таїсія Улицька та акордеоніст Богдан Горішній.

Танцюристка Неля Фуазель створила школу українських танців у місті Шомон (Франція).

«Особисто мені найбільше запам’яталися декілька моментів. Це – по-перше, дітки в українських вишиванках, які радісно підтанцьовували артистам. По-друге, запам’яталися слова пана Кулеби про те, що коли ми – разом, ми можемо все. І вся робота нашої організації це доводить», – зазначає Оксана Кантарук-П’єр.

Майбутнє покоління українських артистів у Франції
Майбутнє покоління українських артистів у Франції

Це свято – цікавий приклад співпраці, модель, коли різні асоціації української громади співпрацюють між собою, націлені на спільний результат, здатні до самоорганізації. Адже у Меці було проведено понад 100 різних проектів, починаючи з 2000 року, силами місцевих активістів, які брали ініціативу в свої руки, а не чекали на благословіння зверху. Активісти асоціації «Обміни Лотарингія-Україна» сподіваються, що невдовзі Чернівці та Мец вийдуть на рівень партнерства міст-побратимів, так як мають чимало спільно організованих проектів та можливостей для подальшого наукового та економічного співробітництва.

Читайте за темою: Українці в Малайзії відсвяткували День Незалежності України (фоторепортаж)

В гості завітав ансамбль Весна (українська громада Люксембургу)
В гості завітав ансамбль Весна (українська громада Люксембургу)

«Мої враження від свята були якнайкращими. Це – неймовірна подія, присвячена 25-тиліттю Незалежності України, де була тепла атмосфера та відкриті люди. Найбільше мені запам’яталися виступи Дмитра Кулеби та Олега Шамшура, адже це демонструє єдність та підтримку державою громадських ініціатив. Також мене дуже вразили виступи артистів та організація свята загалом, все це дало можливість відчути себе, як вдома, – коментує івент Валерія Мінелюк, учасниця асоціації «Обміни Лотарингія-Україна». – Цьогоріч були присутні дуже багато відвідувачів, особливо зі старшої діаспори, які все життя прожили у Франції, але залишилися українцями і, будучи тут, далеко від дому, переживають та підтримують свою країну. Тому цьогорічна ярмарка була свого роду символом єдності старшого і молодшого поколінь закордонних українців».

Читайте за темою: Велопробіг українців у Мексиці на День Незалежності

Як бачимо, громада в Лотарингії та Великому Регіоні показує здатність до самоорганізації, до синергії, вміння кооперувати спільні зусилля і організовувати цікаві заходи, які збирають величезну аудиторію. Учасники асоціації «Обміни Лотарингія-Україна» та інші асоціації-партнери працюють щоденно над тим, щоб розвивати  українськo-французьку співпрацю та просувати інтереси України в Великому Регіоні. «Це – справді гарний приклад синергії в дії, який додає віри та натхнення щодо нових можливостей роботи для мережі українських громад на глобальному рівні, – каже Віолета Москалу. – У нас море проектів, та ми впевнені, що поєднання народної та офіційної дипломатії збільшує наші шанси на отримання нової суб’єктності у світі».

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.