Українські пам’ятки, які оцінив увесь світ: Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні (частина ІІ)

287

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Видатні пам’ятки історії світу, які вдалося вберегти, попри плин часу та руйнування, пам’ятки, які є унікальними в своєму роді – саме такі визначні архітектурні та мистецькі об’єкти вносить до свого списку World Heritage (Світової спадщини) ЮНЕСКО. Серед них: Акрополь, собори в Ам’єні і Шартрі, історичний центр Варшави, археологічний заповідник Дельфи, міста Венеція та Бразиліа, Єллоустонський національний парк у США та чимало інших. Не оминула увагою ЮНЕСКО й Україну: список об’єктів Світової спадщини в Україні станом на 2015 рік налічує 7 найменувань, що приблизно становить 0,68% від загальної кількості об’єктів Світової спадщини у світі.

sbd7

Сукня довга пряма “Геометрія”

Серія скульптур «Дерево Життя»

Брелок “Тризуб”

У минулому матеріалі ми розповідали про частину пам’яток Світової спадщини, зокрема, церкви Києва, історичний центр Львова, чернівецьку резиденцію митрополитів. Пропонуємо Вам ознайомитися з рештою пам’яток, які ЮНЕСКО внесла до свого списку, проте вони знаходяться не лише на території України, а й у сусідніх державах.

Геодезична дуга Струве

Дуга Струве  є мережею з 265 тріангуляційних вимірювальних пунктів, яка служила для визначення параметрів Землі, її форми та розміру. Дугу виміряли з 1816 по 1855 рік на відстані від Фугленеса (в околицях Хаммерфеста біля мису Норд-Кап, Норвегія) до Старої Некрасівки в околицях Ізмаїла (Одеська область). Дуга пролягає через територію таких країн як Норвегія, Швеція, Фінляндія, Росія, Естонія, Латвія, Литва, Білорусь, Молдова й Україна. Зокрема, в Україні знаходяться такі її пункти, включені до списку ЮНЕСКО, як «Катеринівка», «Фельштин», «Бараніва» та «Старонекрасівка».

sbd8
Пролягання дуги Струве через різні країни

Опорні точки даної мережі тріангуляції були марковані на місцевості найрізноманітнішим чином: видовбаними в скелях поглибленнями, залізними хрестами, пірамідами з каменів або спеціально встановленими обелісками, тощо.  Наприклад, пам’ятник у Старій Некрасівці складається з 4-гранної чавунної піраміди на кам’яному фундаменті. Його споруджено одразу по завершенню тригонометричних робіт.

sbd9
Найпівденніший пункт дуги Струве (Стара Некрасівка)

Читати за темою:  Українські пам’ятки, які оцінив увесь світ: Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні (частина І)

Букові ліси Карпат

Недоторкана первозданна природа, прекрасні краєвиди та унікальні породи – все це про букові праліси Карпат, які також занесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Простягається масив від Рахівських гір і Чорногорського хребта в Україні на захід Полонинським хребтом до гір Буковські Верхи (Bukovské vrchy) та Вигорлат (Vihorlatské vrchy) у Словаччині.

sbd10

Букові ліси є свого роду взірцем недоторканих природних комплексів помірних лісів. Вони репрезентують найзавершеніші й найповніші екологічні моделі, де відображено процеси, що відбуваються в чистих та мішаних лісостанах за різноманітних природно-кліматичних умов. Лише тут найкраще зберігся неоціненний генофонд бука лісового (Fagus sylvatica) та ряду інших видів з його ареалу. Букові праліси Карпат є надзвичайно важливими для розуміння повної картини історії та еволюції роду бука (Fagus).

 sbd11

До речі, цікаві наукові факти про цінність букових пралісів, а відтак – важливість збереження бука, говорять про те, що не дивно, що бук став важливим елементом європейської культури. Післяльодовикова колонізація ландшафту буком відбувалася паралельно із заселенням території людиною та формуванням розвинутого суспільства. Тому низка слів, як, наприклад, англійське «book» (книга), пов’язані з назвою цього виду. Велика кількість слів у європейських мовах, включаючи назви регіонів та населених пунктів, також походять від слова «бук» (наприклад, в Україні – Буковина).

Читати далі

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.