Виставка Олександра Стахова-Шульдиженка «Лондон-Київ»

623

У київській Art 14 gallery триває виставка Олександра Стахова-Шульдиженка «Лондон-Київ». Галерея організувала її разом з Музеєм історії Києва та Інститутом Проблем Сучасного мистецтва.

На виставці демонструють не лише твори та монументальні роботи Стахова-Шульдиженка, але й архівні фотографії з життя художника та роботи Алли Жмайло, зроблені за мотивами творів художника.

Олександр Шульдиженко (1922 – 1988) – видатний британсько-український художник, теоретик мистецтва, народився у Києві, отримав художню освіту у Лондоні, куди потрапив під час Другої світової війни. Його творчість, що сформувалася в Англії, залишалась незрозумілою у Києві, куди він повернувся у 1954 році.

З одного боку, за своїм положенням серед колег, він був представником андеграунду 60-80х років, з другого, його творчість суттєво відрізняється від художників-шістдесятників, бо спирається на реальне знання тенденцій, що панували у мистецтві Заходу та їхнє творче продовження. В СРСР та Україні, за дивною традицією, ліпше знали повоєнне мистецтво Франції та США, через що творчі пошуки єдиного представника мистецтва Британії опинилися поза увагою.

Більш зрозумілими були монументальні роботи Шульдиженка, а його графічні «англійські» твори були вперше виставлені тільки після смерті художника, у часи перебудови. Навіть зараз творчість цього видатного майстра, який багато в чому випередив свій час, відома тільки серед дуже вузького кола фахівців.

cht6

cht7

Олександр Шульдиженко працював надзвичайно багато, ним зроблено декілька тисяч малюнків, сотні скульптур з паперу, десятки монументальних творів, видано дві книги для дітей, написано декілька теоретичних праць. Особливо цікавою є графіка художника, створена на згадку про власне життя. Це – автобіографічні, сповідальні композиції. Художника цікавили психологічні процеси пригадування візуальних образів, в чому він досяг вражаючих результатів: портрети, виконані по пам’яті, більше насичені життєвою правдою, ніж малюнки з натури.

cht8

cht9

Читайте за темою: Як звучить Конституція України?

В Україні він займався створенням альбомів для дітей та посібників щодо виготовлення скульптур з паперу. Працював на Київській студії телебачення, художником-постановником на «Укртелефільмі» й художником в оформлювальному цеху Київського комбінату монументально-декоративного мистецтва. За життя художник створив близько 2000 творів станкової графіки, а також монументальні твори та шрифти. GU

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.