«Купи ікону – врятуй життя»

102

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Перший добровольчий мобільний шпиталь (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова – унікальний проект із залучення цивільних лікарів до надання медичної допомоги військовим та цивільним в районах проведення АТО.

Ідея створити такий шпиталь виникла у Геннадія Друзенка, відомого українського правника, публіциста, перекладача та громадського активіста, як реакція на шок Іловайська. Волонтери розмірковували: в чому системна проблема, яка привела до таких абсолютно неприйнятних втрат, i зрозуміли, що потрібно скоротити занадто «довгий шлях» від евакуації до кваліфікованої медицини. Якщо не зупинена кров, не зафіксовано переломи, не поставлена крапельниця – тоді велика ймовірність, що такого пораненого медики, які знаходяться за двісті кілометрів, врятувати уже не зможуть. У медицині це називається «правилом золотої години»: протягом години після поранення боєць повинен отримати першу допомогу, розповідає пан Геннадій в одному із своїх інтерв’ю.

Брелок “Тризуб”

Сукня довга пряма “Геометрія”

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Таким чином, волонтери взялися за вирішення цієї проблеми та створили добровольчий медичний шпиталь. Проект реалізує Благодійний фонд «Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова» у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил України та за підтримки Ради національної безпеки та оборони України.

tmp_29733-PicsArt_06-02-03.31.55-1514970625

ПДМШ відправився в зону АТО в середині грудня 2014 року. Зараз до нього залучено понад 100 висококваліфікованих добровольців-медиків і фельдшерів, які вже надали допомогу більш як 1500 пацієнтам, шляхом евакуації, хірургічної та терапевтичної допомоги.

Концепція мобільного польового шпиталю є адаптацією системи FST – Forward Surgical Teams – до реалій бойових дій на території України. Запровадження FST в Армії США дозволило досягти показника у 97% виживання поранених – завдяки розміщенню кваліфікованої медичної допомоги якнайближче до лінії фронту. Важливими аспектами є те, що час розгортання шпиталю – 30 хвилин, швидкість переміщення під час передислокації – 50 км/год. Крім того, він може надати допомогу 10 пораненим щогодини та прийняти поранених із 80-кілометрового сектора боїв.

tmp_29733-PicsArt_06-02-03.32.19-376086542

Оскільки проект має волонтерський характер, то і фінансування для нього учасники шукають самі. Одною з форм підтримки ПДМШ ім. Миколи Пирогова є організація турів мистецької акції «Придбай ікону – врятуй життя» в країнах ЄС, США та Канади, Австралії. Акція має форму виставки-продажу: під час акції можна придбати ікони, написані на ящиках від набоїв, привезених із районів проведення АТО. Авторами ікон є київські митці Роман Селівачов, Олесь Клименко та Софія Атлантова. Також під час акції можна послухати пісні видатного українського бандуриста та лірника Тараса Компаніченка.

tmp_29733-PicsArt_06-02-03.31.21697074037

Основна ідея проекту полягає в демонстрації того, як мистецтво може перетворити те, де спочатку містилися боєприпаси, призначені для вбивства людей. Мистецтво, творчість змінює ці речі і може зцілити не тільки душі, а й тіла.

Художники вирішили об’єднати те, що є найбільш традиційним в українській культурі – ікона, яка для українців завжди була символом світу, гуманності і любові – з артефактами сучасної війни, таким чином ілюструючи перемогу гуманізму і пацифізму над ненавистю і руйнуванням. Тут акцент робиться на художніх, а не молитовних властивостях робіт, які будуть представлені на виставці.

Виставки вже відбулися в багатьох містах та державних установах України та Європейського Союзу, зокрема, у Верховній Раді України, Литовському Сеймі та Європейському Парламенті. Акції збирають велику кількість не лише небайдужих громадян, а й високопосадовців. Наприклад, на відкритті виставки в Литовському сеймі 21 вересня 2015 року був присутній віце-спікер Сейму Ґядімінас Кіркілас, дипломати Посольства України, представники литовських волонтерських організацій, литовська громадськість.

tmp_29733-PicsArt_06-02-03.32.481716880523

Олександра Саєнко, активістка української діаспори, аташе з питань культури і зв’язків з громадою в Посольстві України в Республіці Австрія, так описала акцію, яка відбулася днями у Відні: «Здається, вперше в житті я відчула піднесення від володіння матеріальним об’єктом. Хоча він не зовсім матеріальний. Ікона, намальована на ящику від набоїв із зони АТО, – це уже щось надматеріальне і глибоко символічне. Для мене символізм підкреслюється тим, що це – Покрова Пресвятої Богородиці, покровительки українських чоловіків з давніх часів. Мистецька акція Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Пирогова – це розповідь, від якої щемить серце, але яка наповнює світлими думками і вдячністю до дуже хороших небайдужих людей, які рятують всіх нас там».

Ці виставки допомогли зібрати понад € 20 000 для мобільного госпіталю, який фінансується виключно за рахунок пожертвувань. У Європі ці події також виконують важливу задачу, крім збору коштів. Автори намагаються показати європейцям справжню душу України, великої європейської нації, яка в даний час бореться за мир і право повернутися туди, куди вона належить – до Європи.

Закликаємо усіх небайдужих, та особливо членів мережі Global Ukrainians, підтримати акцію та сприяти її організації у Ваших містах. Разом ми зможемо врятувати не одне життя та допомогти нашим захисникам на Донбасі повернутися до свого дому та сімей живими та здоровими. GU

Сохранить

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.