«На кухні у Берліні вранці чути Джамалу», — засновниця Global Ukraine Віолета Москалу

239

Джерело: Громадське радіо

Photo CVВіолета Москалу — засновниця Global Ukrainе та міжнародний експерт з державного управління скайпом з Гаїті коментує перемогу Джамали на «Євробаченні».

Тетяна Трощинська: Тривалий час (доки країни пострадянського простору і Східної Європи активно не приєдналися до конкурсу) багато говорили і писали про те, що в Європі конкурс сприймався як веселий і для домогосподарок. Поява цих країн, в тому числі й України, додала йому політичного контексту. Чи це дійсно так?Віолета Москалу: Так, згідна з Вами. Зараз такий складний час в світі загалом і для країн ЄС — було б дивно, щоб конкурс далі був легким, веселим і байдужим до подій.

Я була в Києві, коли був український фінал Євробачення і Джамала виграла там. Я була здивована, коли знайомі казали мені, що це не формат, що Євробачення не оцінить. З самого початку моя думка була, що це вже велика перемога: мати можливість вийти з такою піснею на такій сцені.

Василь Шандро: Наскільки коректно використовувати розважальні заходи європейського рівня як певний політичний інструмент для пропаганди або інформування про сторінки нашої історії. Це спрацьовує на рівні того, що не можуть зробити наші посольства, дипломатичні корпуси, ЗМІ закордоном?

Віолета Москалу: В нашій боротьбі, мені здається, всі способи коректні. Нам потрібно використовувати офіційну дипломатію. Але так само і те, що ми називаємо народною дипломатією. Це і є метою мережі Global Ukraine, яку ми співзаснували з нашими однодумцями. Усе потрібно використовувати, щоб просувати інтерес України в світі. І захищати наші інтереси. Думаю, це – яскравий приклад культурної дипломатії.

Тетяна Трощинська: Чи не шукаємо ми в Україні занадто великої символіки у виступі Джамали? Чи не переоцінюємо ми світовий контекст цієї перемоги?

Віолета Москалу: Не думаю, що переоцінюємо. Якщо говорити про ефект, то у Франції я бачила статті, які пояснювали до фіналу, що це означає — була адекватна оцінка пісні і її значення. В Німеччині подруга з Global Ukraine Олександра Бінерт написала на Facebook, що в Берліні на кухні чути Джамалу на німецькому радіо. Наші друзі говорили і про те, що Джамалу чути було по радіо в Катарі, в Дубаї, Лівані. Можна помоніторити, щоб зрозуміти, що це величезний результат.

Василь Шандро: За що ж голосували люди? За пісню чи за історію і причини її написання?

Віолета Москалу: Тут треба дивитись і на голосування журі, і голосування по SMS. Тут не варто недооцінювати і роль українців закордоном. Була величезна хвиля підтримки, мобілізації через соцмережі в різних діаспорних групах.

А журі більш професійно підходило, оцінюючи пісню, зміст, загальне значення. І публіка, і професійні оцінювачі оцінили пісню. Я бачила французькі коментарі про те, що вона — набагато вище, ніж те, що зазвичай ми звикли бачити на «Євробаченні». Результат показує, що на європейському рівні здатні оцінити такі речі.

Слухати випуск

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.