Французькі ЗМІ про Україну: «Панамські документи» змусили засумніватись щодо справжньої особистості Петра Порошенка

57

Автор: Бенуа Віктін
Джерело: Le Monde
Переклад: Ауріка Світлицька

21 серпня 2014 року є однією з найсумніших дат в новітній історії України. В цей день  на сході країни почали розгортатися бої за Іловайськ. Українські війська зайшли в цей населений пункт декількома днями раніше і одразу ж опинилися в пастці, оточені сепаратистськими силами, підтримуваними російською армією. Фіаско в Іловайську визначило долю українського повстання літом 2014 року та разом з тим знищило надії Києва знов завоювати  Донбас (знаходиться біля кордону з Росією). За даними джерел, приблизно тисяча українських військовослужбовців були вбиті протягом цих кількох днів.

Три речі, які треба знати про «Панамські документи»

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

Художня лялька

Набір намисто і сережки темносинього кольору

 «Ле Монд» і 108 інших редакцій в 76 країнах, які  є членами Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ), мали доступ до великої кількості нової інформації, що відкидає сіру тінь на офшорні фінанси, які є «раєм» для оподаткування.

11.5 мільйонів файлів знайдені в архівах панамської фірми Mossack Fonseca, яка спеціалізується на доміціляції офшорних компаній в період з 1977 по 2015 роки. Це – найбільший витік інформації, якого ще не бачили за часів ЗМІ.

В «Панамських документах» доведено, що окрім тисячі анонімних численних глав держав, під удар попали також мільярдери, великі спортсмени, знаменитості, які використовували офшорні механізми, щоб приховати їх активи.

Prime Assets Partners – офшорна компанія, створена під час війни

Того ж 21 серпня, за 10 000 кілометрів від нас, панамська фірма Mossack Fonseca  зробила те, що вона робить найкраще: створила компанію в податковому раю. Згідно з документом, отриманим Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) і Süddeutsche Zeitung (новою морською організацією на Британських Віргінських островах), вона зареєструвала офшорну компанію, яку назвали Prime Asset Partners Limited. Тільки один акціонер згадується – Петро Порошенко, який на той час уже був Президентом України протягом двох місяців. Помилки тут не може бути: холдингова компанія глави держави в його країні називається Prime Capital Assets.

Збіг у датах – не єдиний дратуючий аспект цієї пастки, реалізованої адвокатом з Кіпру в розпал війни в Донбасі. Це жорстоке нагадування: до обрання на пост Президента в травні 2014 року, пан Порошенко пообіцяв продати свою бізнес-імперію, яка, в основному, складається з процвітаючої кондитерської фірми Roshen, страхової компанії і банку International Investment Bank. Майбутній Президент, чий статок тоді оцінювався в трохи менше € 1 млрд, запевнив, що збереже свій телевізійний канал, зі стратегічною ціллю.

Мало того, що Президент не дотримав своєї обіцянки, ще його бізнес менше постраждав від економічної кризи, ніж у інших олігархів. Його банк є єдиним, який процвітав протягом останніх двох років. Петро Порошенко неодноразово говорив, що довірив банку Rothschild продати свої активи, але цей продаж виявився делікатною справою, в основному через перешкоди, які зустрілись кілька разів на одному із заводів в Росії. Це – те, що він відповів, по суті, в  одкровеннях «Панамських документів». Президент відповів через одного з його фінансових консультантів, що Prime Asset Partners Limited була створена «в рамках реструктуризації групи Roshen в якості попередньої умови для її продажу». У січні 2016 року він проголосив про свій намір створити «blind trust» (сліпий траст), структуру, в якій він не може здійснювати уповноважене управління.

Незадекларовані доходи

Дійсно, на відміну від більшості політичних лідерів, які скористалися послугами Mossack Fonseca, український Президент, складається враження, нічого не приховує. Його ім’я постійно з’являється в «Панамських документах». Коли панамська фірма звернеться з проханням надати довідку про клієнта або власника, саме Міжнародний Інвестиційний Банк цим займеться. Проте необхідність реструктурування власності пана Порошенка не обумовлює вибору Віргінських островів і не підтверджує, що податки будуть сплачуватися в Україні після можливого продажу. У своєму звіті про доходи в 2014 році Президент залишив порожньою графу про доходи «з-за кордону».

Насправді, використання офшорних центрів є майже очевидним для українських підприємців, каже політолог Михайло Мінаков, який слідкує за справами бізнес-олігархів. «Йдеться не стільки про ухилення від сплати податків, як про захист інвестицій від всіх хижих конкурентів, корумпованих податкових служб, корумпованих чиновників», – каже професор університету. Це не випадково, що Кіпр є найбільшим інвестором в Україні. Юридична небезпека і штовхає олігархів шукати притулок для своїх інвестицій закордоном.

Численні імена українських особистостей

Завдяки наявності списку українських особистостей, присутніх у документах Mossack Fonseca можна дізнатись про їхнє політичне та фінансове життя за останні двадцять років. В цьому списку фігурують більшість найвідоміших олігархів країни: Ігор Коломойський – ефемерний губернатор Дніпропетровської області; Віктор Пінчук – сталевий магнат, який тримає дружбу з Заходом і підтримує авторитет мецената; Ігор Ахметов – брат найбагатшого українського олігарха Ріната Ахметова; Сергій Тарута – ще один олігарх східної України.

У політичному середовищі, керівники старого режиму спілкуються з політичними особами: Юлією Тимошенко – колишнім прем’єр-міністром, а нині членом правлячої коаліції; Олексієм Азаровим – сином прем’єр-міністра при екс-президенті Віктору Януковичу; Геннадієм Трухановим – мером Одеси, …

Зв’язки пана Порошенка з Mossack Fonseca почалися з 2002 року і створення компанії Intraco. Документи, розглянуті ICIJ, підтверджують інформацію що з’явилася в українській пресі, і це виявило дивовижне розкриття деяких особистостей. У 2012 році, Intraco оплачує рахунок в 6 000 євро за готель в швейцарських Альпах для дочки одного свого давнього партнера Ігоря Кононенка, депутата, якого часто називають сірим кардиналом Президента. У червні 2014 роки після обрання пана Порошенка, Intraco оплачує витрати на польоти своїх літаків. Чи є це вже Президент або все ще бізнесмен?

Колишній глава розвідки, Валентин Наливайченко, звинувачував Президента у відмиванні грошей, запевнюючи, що фірма Укрпромінвест, промислова група заснована панами Кононенком та Порошенком постачала гроші для Intraco. Наливайченко виступив після його звільнення з доповіддю, де і підрахував, що частина цих грошей була використана для покупки політичних уподобань.

Інші непрозорі операції з’являються в «панамських документах». У грудні 2010 року австрійський банк Raiffensen дає кондитерові ROSHEN кредит в розмірі 115 мільйонів євро. Гарантія на ту ж суму оплачується компанією, що розташована на Віргінських островах – Lindquist Services, і також пов’язана з паном Порошенком.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.