«Боротьба з вітряками»: як у Фінляндії дискутували про російську пропаганду

69

Автор: Максим Кияк, співзасновник Global Ukraine

Останнім часом все більше зіштовхуємось з тим, що чимало іноземців вірять в Україну більше за багатьох наших співвітчизників. Останнім таким прикладом є презентація у столиці Фінляндії фундаментальної аналітичної праці на триста сторінок, яка присвячена російській пропаганді у європейських країнах під час конфлікту в Україні. Захід відбувся 10 травня в приміщенні парламенту Фінляндії.

bzvu1

Серія скульптур «Дерево Життя»

Набір намисто і сережки темносинього кольору

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Авторами праці «Fog or Falsehood. Russian Strategy of Diception and the Conflict in Ukraine» були Андрас Рац і Катрі Пиннонємі, експерти Фінського інституту міжнародних справ (Finnish Institute for International Affairs). Умовно працю можна поділити на дві частини: спочатку автори досліджують історичні і концептуальні засади російської пропаганди, потім її головні наративи і механізми. Далі переходять до дослідження кремлівської дезінформації у різних країнах Європи, зокрема,  у Німеччині, Естонії, Фінляндії, країнах Вишеградської четвірки, а також у Швеції. Саме дослідження було розпочато влітку 2014 року і проводилось за підтримки Міністерства оборони Фінляндії та Міжнародного Вишеградського Фонду.

Презентація праці була проведена на високому рівні, кожен охочий міг ознайомитися зі свіжонадрукованим примірником (до речі, електронний варіант книги можна завантажити на сайті FIIA). Оскільки праця стосується актуальних питань сучасних міжнародних відносин, то після презентації відбулася жвава дискусія за участі експертів, науковців та дипломатів іноземних країн.

Читайте за темою: Проект StopFake: інтерв’ю з Вікторією Романюк

Під час дискусії, мною було запропоновано не обмежуватись лише подіями останніх двох років, а вбачати витоки кремлівської поведінки щодо України ще у подіях понад десятирічної давнини і також у 1918-1920 роках. Висловив думку й про те, що спроби країн ЄС боротися з російською пропагандою методами контрпропаганди є не лише безперспективними, але і перетворюють такі дії на здебільшого програшну «боротьбу з вітряками». Таким чином, потрібно зосередити зусилля не для на пошуку дієвих механізмів протистояння Кремлю на теренах Європи. Навпаки, варто намагатися вигравати боротьбу за серця і душі росіян у самій Росії. Інакше боротьба з вітряками приречена тривати ще дуже довго. GU

bzvu2

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.