«Україна у війні» – нова книга австрійської журналістки Ютти Зоммербауер

75

Автор: Олександра Саєнко

Коли ми в Європі чуємо навіть від людей, які нам начебто симпатизують, що в Україні «Bruderkrieg» («братерська війна»), нас це розчаровує і дратує. Ми розуміємо, що сутність процесів залишається незрозумілою для більшості європейців, і вони автоматично поширюють наративи російської пропаганди, серед яких теза про «братерську війну» – одна з головних і найдієвіших.

Основною причиною ефективності ворожої пропаганди є відсутність у європейців знань про Україну. Занадто довго Україна була відсутньою як суб’єкт в інформаційному просторі. Не всі навіть розуміли до недавнього часу, що це – не територія, а держава.

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Останнім часом українська держава і українська нація привертають до себе все більше уваги, проте ступінь інформованості європейців залишається дуже низьким. Знайомство з Україною, її історією і сучасністю – справа багатьох років. І найкращими союзниками нам тут можуть стати самі європейці – ті, хто знає і симпатизує Україні.

Книга австрійської журналістки Ютти Зоммербауер «Україна у війні» вперше не тільки в Австрії, але, на моє переконання, і в цілому німецькомовному просторі розкриває тему російської гібридної війни проти України абсолютно вичерпно, відповідає на всі запитання про причини, мотиви і перебіг подій.

uvvnk

«Україна у війні» (в оригіналі «Die Ukraine im Krieg») вийшла у видавництві Kremayr & Scheriau в лютому 2016 року. Її презентація відбулась в одній з центральних книгарень Відня. Повна зала і численні запитання свідчили про великий інтерес до теми, проте самі запитання вкотре демонстрували вплив антиукраїнської пропаганди на пересічних громадян. Хтось питав про «приватні армії олігархів», хтось – про збройні сутички Правого сектора з міліцією і великі жертви з обох боків, дехто натякав на зовнішні джерела фінансування «війни Києва проти «народних республік»». Ютта дуже професійно спростовувала неправдиві твердження, демонструючи дивовижний для австрійця ступінь обізнаності.

Часто книги іноземних авторів про Україну містять фактичні неточності, невдалі визначення, пробіли, які дозволяють неоднозначне трактування. В книзі Ютти Зоммербауер я цих недоліків не знайшла.

Більше того, дуже важливою і цінною вважаю частину, яка присвячена проголошенню Незалежності, українській політиці і розвитку українсько-російських відносин протягом останніх 20 років, подіям і передумовам Євромайдану.

Книга чесно розповідає також і про неприємні речі: корупція на блокпостах, бездіяльність центральної влади навесні 2014 року, образа мешканців Донбасу і нарікання, що їх покинули напризволяще, страшні втрати ЗСУ, продаж вугілля з окупованих територій в Україну і таке інше. Але це факти, які не можна замовчувати, якщо ми не хочемо, щоб нас вважали брехунами.

Докладно викладені особливості внутрішньої і зовнішньої політики РФ, розтлумачені  історія і концепція «російського світу», причини популярності Путіна. Подив викликає той факт, що людина, географічно і ментально настільки далека від колишнього СРСР, так добре орієнтується і розуміє ці постімперські і пострадянські травми. Пояснення обґрунтовані і проілюстровані фактами, наведені навіть мовні концепти, які лежать в основі російського радянсько-імперського шовінізму («русские своих не бросают», «соотечественники»).

В хронологічному порядку перераховані всі епізоди аналогічної участі РФ в інших регіональних та етнічних конфліктах, які призвели до виникнення цілої низки невизнаних республік.

Названі всі ключові особи з російським громадянством, які були провідниками насильницького захоплення влади в Криму і на Донбасі.

Читати за темою: Олександра Саєнко: «Австрійці дуже чутливі до мистецтва та культури, тому культурна дипломатія у Австрії точно працює»

Об’єктивно змальовується актуальна ситуація з «промиванням мізків» населенню на окупованих територіях. Пояснюються мотиви «польових командирів», які власне годуються з цієї війни.

Підбиваючи підсумки, ще раз зазначу, що Ютта Зоммарбауер провела титанічну працю і змогла видати книгу, яка не залишає практично жодного запитання без відповіді. Її книга буде дуже корисною для українців, які хочуть привернути увагу і розказати правду німецькомовній аудиторії. Авторитет журналістки, редактора редакції «Зовнішня політика» однієї з провідних газет Австрії Die Presse, яка постійно подорожує в «народні республіки» і бачила цю війну на власні очі, важко піддати сумніву. Нам залишається тільки презентувати книгу «Україна у війні» якомога ширшому колу читачів.

Про автора:

111111Олекандра Саєнко з 2013 року мешкає у Відні.

У січні 2014 року – після перших вбивств демонстрантів на Майдані Незалежності – приєдналась до руху Євромайдан Відень і стала однією з найактивніших учасників і організаторів протестів, вимагаючи санкцій по відношенню до злочинців у владі.

Згодом разом з однодумцями заснувала ГО «Центр українських ініціатив» і стала організатором найуспішнішого культурно-мистецького фестивалю українців «Дні української культури у Відні» в листопаді 2015 року.

Брала активну участь у лікуванні поранених майданівців протягом 2014 року.

В якості довіреної особи Посольства Республіки Австрія в Україні стала модератором гуманітарної акції австрійського МЗС по лікуванню п’ятьох важкопоранених цивільних осіб з Донбасу.

Влітку 2015 року в якості волонтера БФ «Україна ХХІ» координувала організацію подорожі 100 дітей учасників АТО в Нижню Австрію.

Неодноразово виступала публічно з аналізом суспільної думки в Австрії стосовно подій в Україні.

У вересні була запрошена на посаду аташе з питань культури і інформації в Посольство України в Республіці Австрія і представлена як один з революційних кейсів реформування сфери публічної дипломатії МЗС України.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.