Global Ukraine

Презентація фільму «Майдан – молитва сильніша за кулі» у Польщі

41

Автор: Ірина Майданська, «Євромайдан-Варшава»
Фото: «Євромайдан-Варшава»

14 квітня у приміщенні Українського Світу за підтримки фонду Otwarty Dialog та організації «Євромайдан-Варшава» відбулась прем’єра фільму Якуба Пшибильського, Войцеха Майснера та Павла Ручінського «Майдан – молитва сильніша за кулі».

Пригода молодих польських мандрівників починається ще задовго до трагічних подій на Майдані. Глядач знайомиться з усіма, з ким знайомляться хлопці, і бачить все, що вони бачать: як розбирають бруківку, танцюють на Майдані,  їдять канапки, моляться, тощо.  Фільм спрямований, перш за все до польського глядача: герої документального фільму звертаються до поляків, як наприклад чоловік, який показуючи у камеру гільзи від патронів, говорить: «Дивіться поляки! Дивись Європо! Ось правда Януковича!», а дехто з учасників Майдану навіть спілкується польською мовою з авторами фільму. Окрім того, коментують події польські історики, журналісти та римо-католицькі священики.

«Хлопці показали елемент Майдану, про який всі знали, але ніхто про нього не говорив», –  підкреслює Томаш Чувара, керівник прес-служби фонду Otwarty Dialog.

pfmm1
Томаш Чувара, керівник прес-служби фонду Otwarty Dialog

І справді переглядаючи стрічку, глядач налаштовує себе на те, що переглядатиме добре відомі криваві сцени, на які неможливо дивитись без сліз, а у фільмі немає жодної з них. Як це можливо? Річ у тому, що Якуб та Войцех зосередили свою увагу на релігійності Майдану.

«Вервечки були масовим явищем. Навіть ті, хто не вміли на них молитись, приходили і просили, щоб їх навчили», – зазначає отець Вальдемар Павелець, настоятель Довбушівської парафії.

На думку Томаша Чувари, Майдану завжди надавався політичний зміст і мало хто говорив про його духовність. Важливим є те, що об’єднались представники усіх конфесій в ім’я правди. Люди знали, що можуть загинути та вірили, що якщо з ними Бог – то йдуть вони у доброму напрямку.

«Я – практикуючий католик, в моїй родині є священики, але до перегляду фільму «Майдан – молитва сильніша за кулі» я навіть не замислювався над тим, що Майдан носив і інший характер – моральний, релігійний», – додає Томаш.

Самі ж автори зізнаються, що на початку зйомок не знали, якою буде його головна тема. Побачивши, що не Бандерою єдиним живе Майдан, а що прапори з Архангелом Михаїлом майорять під час боїв, у палатці-капличці постійно є люди, зі сцени лунають молитви, чи не кожен має вервечку – хлопці побачили дух, який перебував на Майдані та не дозволив пролити більше крові.

«Для мене особисто, поїздка на Майдан – це величезний досвід, для початку я вдосконалив свої навики монтажу, підтягнув свою фізичну форму (усміхається), оскільки ми перебували на «передовій» і коли Беркут атакував, то тікали ми, як всі інші протестувальники, тому бігати доводилось багато. І звичайно ж, неповторність теми, оскільки про неї ще ніхто не говорив»,  – зазначає Якуб Пшибильський.

pfmm2
Якуб Пшибильський, режисер монтажу

В подальшому хлопці готують фільм до емісії на національному телебаченні, тому сподіваємось, що польський глядач побачить стрічку вже зовсім скоро.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.