Культивація української молоді у польських вищих навчальних закладах

94

Автор: Ірина Майданська, «Євромайдан-Варшава»

Поляки з кожним днем все більше і більше беруть активну участь у реформаторському житті України. Наприклад, останніми днями стало відомо, що екс-голова Польської державної залізниці виграв конкурс та займатиме посаду голови Укрзалізниці. Та це тільки один з вдалих прикладів польсько-української співпраці. Поляки пішли набагато далі, тому що не тільки діляться своїми реформаторами з Україною, вони також діляться й досвідом зі студентами, які навчаються у Польщі. Один з останніх конкретних прикладів такої співпраці – практичні заняття з уміння проводити переговори, які провела Академія Закордонної Служби та дипломатії Collegium Civitas.

kumup

Брелок “Тризуб”

Сукня довга пряма “Геометрія”

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

Подія відбувалась 8 та 9 квітня. Перша частина, яка відбулась у п’ятницю, носила теоретичний характер. Студенти мали змогу послухати думки на тему «Україна – 2 роки по Майдані. Що далі?» з точки зору інтелектуалів сусідньої країни.

Зустріч розпочали зі слів відомого польського публіциста і громадського діяча Єжи Гедройця, який сказав, що «не буде вільної Польщі без незалежної України».

Ян Пєкло – директор фонду Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, розповідав учасникам своє бачення ситуації в Україні. До нього долучились з доповіддю про стан української економіки Юліан Панькув – економіст і політолог, заступник кафедри Міжнародних відносин Collegium Civitas та Гжегож Джемідович – Посол Польщі у Єгипті та Судані (1994-1999), а також у Греції (2001-2005).

kumup1
Юліан Панькув (справа) та Ян Пєкло (зліва)

Друга ж частина розпочалась з виступу Збігнєва Буяка, польського профспілкового діяча і політика, одного з лідерів руху «Солідарність». Легенда боротьби за незалежність Польщі у 80-х роках розповідав про свій досвід перебування в Україні.

«В Україні бояться слова «конфлікт». (…) Але чому Ви так боїтесь цього ? (…) Європа розвивалась завдяки тривалим конфліктам. У самому конфлікті немає нічого поганого, воно починається коли ми не знаємо, що з конфліктом зробити. У протилежній ж ситуації (коли ми знаємо, як вийти з конфлікту – ред.) – конфлікт будує, а не руйнує», – зазначає політик.

kumup2
Доповідь Збігнєва Буяка

Що призводить до суспільного неспокою? На це питання відповідали Наталя Панченко (організація «Євромайдан-Варшава») та Ленур Керимов (організація «Гельсінська спілка з прав людини»).

Наталя Панченко зазначає, що «люди чекають, допоки хтось їм скаже, що зробити. І це – наша проблема. На мою думку, це та проблема, яка побутує у нас на найнижчому рівні. Людей важко переконати, що варто вчитися, розвиватись. З тими людьми ніхто не говорить, якщо у районні центри перед виборами хтось і приїде, то далі – ні».

На завершення зустрічі відбулася симуляція переговорів «Нормандської четвірки» (Україна, Німеччина, Франція та Росія) щодо повернення миру на територію України.

kumup3
На фото (зліва направо) Роман Корбут, Наталка Панченко, Олександр Губринович, Ленур Керимов, Гжегош Джемідович

«З нами були справжні дипломати й ми з ними вели переговори, могли від них вчитись особливостей протоколу, стилю розмови», – підкреслює Наталя Панченко, учасниця проекту.

Варто зазначити, що не тільки українські студенти брали участь у переговорах, але і польські, що однозначно вказує на зацікавлення наших іноземних друзів українським питанням.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.