У Києві започаткували проект «Стратиграфія» щодо проблеми руйнації об’єктів культурної спадщини

53

В столиці України активісти започаткували соціально-мистецький проект «Стратиграфія» – для привернення уваги широкого кола експертів та громадськості до проблеми руйнації об’єктів культурної спадщини у Києві.  Переважна більшість з них належать до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Художниця Ксенія Гнилицька займається художньою документацією: створює серію акварельних малюнків, в яких зафіксовано катастрофічний стан архітектурних споруд.

Зі свого боку журналісти сайту «Доступ до правди» проводять розслідування щодо власників будинків, які належать до Державного реєстру нерухомих пам’яток. В рамках проекту планується обмін досвідом громадських активістів, спеціалістів з урбаністики, журналістів, держслужбовців та пошук конструктивних рішень щодо збереження культурної спадщини міста.

Набір намисто і сережки темносинього кольору

Художня лялька

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Як відомо, за підрахунком столичного управління охорони культурної спадщини, у Києві існує близько 3 500 об’єктів культурної спадщини. Щонайменше 64 з них у поганому чи аварійному стані.

«Найголовніша проблема в тому, що власник свідомо чи несвідомо доводить до цього, – каже голова управління Сергій Груздо. – Свідомо, коли власнику вигідніше знести будинок і звести на його місці новий. Несвідомо – коли у власника немає грошей».

55bf93f6c95cd

За законом, відповідальність за стан і збереження історичних будинків несе власник. Управління стежить за станом об’єктів культурної спадщини і накладає штрафи за правопорушення.

«А нас в управлінні чотири інспектори. – скаржиться пан Груздо. – Навіть якщо інспектор один піде на об’єкти, а по одному вони зазвичай не ходять, йому потрібно більше двох років, щоб просто усе обійти».

Найсуворіше покарання за недбале ставлення до будинку і його руйнацію – це примусовий викуп. У такому разі держава викуповує об’єкт у власника і повертає його у державну власність.

Ще в жовтні минулого року директор екскурсійного бюро «Захоплюючий Київ» Арсеній Фінберг опублікував петицію до Київської міськради з вимогою охороняти історичні пам’ятки в Києві. Петицію підписали понад 10,5 тис. людей.

Активісти вимагають від депутатів створити у відкритому доступі офіційний каталог з усією інформацією про пам’ятки архітектури і дозволи, які видавались на кожен об’єкт. А потім вимагатимуть від державних органів реагувати на кожне порушення.

«Чинний закон про охорону історичних пам’яток – не досконалий, але непоганий. Інша справа, що його зовсім не виконують», – каже пан Фінберг.

Петицію  й досі розглядає Київрада. Тим часом розробляється сайт з фотографіями й інформацією про стан історичних будинків у Києві.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.