Народна дипломатія в КНР: інтерв’ю з Олексієм Москаленком

87

Проект Global Ukraine News розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути спільні нові проекти. Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби Українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України. Для кращого розуміння ситуації у Китаї, ми звернулись до глобального та проактивного українцяОлексія Москаленка.

Олексій Москаленко родом з Полтавщини. По закінченню школи вступив до Полтавського університету економіки і торгівлі, щоб вивчати міжнародну економіку. У 19 років потрапив до Китаю за програмою обміну студентами і ось уже більше 5-ти років проживає в Шанхаї та працює в транснаціональній компанії.

mosc
Олексій Москаленко, активіст української діаспори в Шанхаї

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

GU: Що являє собою мережа українців в Китаї?

Наша спільнота достатньо широка, але досить віртуалізована: чимало питань – від простого спілкування до вирішення проблемних, організаційних аспектів чи допомоги – вирішуються через онлайн зв’язок. Я недарма наголошую на слові «допомога», бо першочерговими факторами для будь-якого об’єднання людей є обмін інформацією та взаємодопомога. Крім того, пристосуватись до китайського середовища – непросто. Мовний бар’єр, побутові проблеми, такі як влаштування на навчання чи роботу, пошук житла, «паперова тяганина» з оформленням перебування в Китаї спонукають людей виходити на більш оперативні канали пошуку необхідних даних. Тому в наших онлайн групах отримати консультації з усіх питань можна навіть швидше, ніж у Посольстві.

До того ж, будь-які цікавинки, які хтось з українців відкриває для себе в Китаї (новий ресторан, недорогий салон краси чи цікавий фільм), неодмінно будуть розрекламовані та порекомендовані іншим членам спільноти через мережу.

GU: Чим відрізняється Ваша організація від інших українських діаспорних ініціатив?

Особливостями нашої спілки в Китаї є її неієрархічний характер та максимальне використання передових технологій і сучасних засобів зв’язку. Навіть email ми майже не використовуємо. В основному спілкуємось за допомогою китайських мереж (найпопулярніша – We chat, оскільки Facebook у Китаї заборонений – ред). Але на ефективність комунікації це не впливає.

GU: Сьогодні бізнес з Китаєм та іншими країнами азійсько-тихоокеанського регіону є світовим трендом. Відомо, що у Вас організовано бізнес-клуб. В чому полягає його діяльність?

Бізнес-клуб розташований в Шанхаї, місті великої торгівлі. Він є волонтерською децентралізованою організацією активних молодих людей. У нас немає сталого керівника, якому всі підпорядковуються. В кого є можливості – той в певний період часу бере на себе ініціативу і виконує організаційну роботу. Був період, коли й я очолював діяльність клубу. Зараз відійшов від справ – лідерство в організації перейняли колеги.

mosc1
Лекція в Шанхайському бізнес-клубі, жовтень 2014 року

В Китай, зазвичай, приїжджає молодь на навчання чи роботу. Чимало й бізнесменів, що перебувають у відрядженні або співпрацюють з китайськими компаніями. Але вся ця діяльність – тимчасова, більшість все одно повертаються на Батьківщину. Тому й функціонування нашої спільноти має бути динамічним. І будь-які зміни у керівництві та чисельності ком’юніті не повинні бути перешкодою для діяльності клубу. Вже досить довгий час нам вдається успішно реалізовувати таку схему роботи.

Крім підтримки українців у різних питаннях, бізнес-клуб влаштовує чимало цікавих культурологічних і навчальних заходів. Регулярно організовуємо практичні лекції. Намагаємось запрошувати цікавих спікерів – спеціалістів у найрізноманітніших сферах та галузях. Вони діляться зі студентами та іншими гостями клубу своїм досвідом, навичками та знаннями, які отримали, займаючись бізнесом.

GU: Де проходять такі заходи?

Ми орендуємо різні приміщення чи офіси власним коштом. Останнім часом полюбили збиратися в кафе.

GU: І як місцеві реагують на українські бізнесові майстер-класи?

Я б сказав – нейтрально. Ми попередньо домовляємося з власниками закладів про те, що забезпечимо їм певну кількість відвідувачів (якими будуть гості нашого заходу), а вони, натомість, дозволяють провести ту ж саму лекцію.

Не так давно для українських діаспорян був організований перегляд фільму «Winter in War» в одному китайському кафе. Заперечень з приводу приймаючої сторони не виникло. Захід пройшов без ексцесів. Китайці – доволі прагматична нація.

GU: А як взагалі китайські бізнесмени ставляться до українських партнерів?

Мушу констатувати, що до вихідців з колишніх республік СРСР, що зараз представляють незалежні держави, довіри в бізнесі, на жаль, небагато. Думаю, це пов’язано з певним періодом нашої історії, коли бізнес вівся не дуже чесно і відкрито. Зараз ситуація значно покращилась, але наслідки відчуваються. Китайці дуже ретельно перевіряють кожну дрібницю, по декілька разів можуть повторювати ці перевірки, щоб впевнитись, чи немає обману. Але в той же час, як я вже зазначав, китайці – прагматики. Бізнесменам, за великим рахунком, все одно, що у нас відбувається конфлікт з Росією. Їхня політика – співпраця і співдружність. Тому, «сваріться там собі, а нам головне – робіть чесний бізнес з Китаєм».

mosc2
Святкування українською діаспорою в Шанхаї Дня незалежності у 2015 році

Китайці співпрацюють з усіма охочими, керуючись, в першу чергу, економічною рентабельністю. Можливі суперечки завжди вирішуються мирно.

Останнім часом можна спостерігати спад в українській економіці, і, відповідно, зниження імпорту. Як наслідок – зменшення торгівлі з Китаєм. Проте українські бізнесмени зрозуміли, що є великий сенс виходити на китайський ринок з власною продукцією: в певних галузях не існує дуже великої конкуренції. Однак їм бракує знань цього ринку, специфіки умов роботи. І на жаль, в Україні більшість тих, хто готовий вкладати гроші у бізнес, не готові і не мають розуміння того, що доцільно витрачати кошти на певний інтелектуальний продукт, який сприятиме розвитку бізнесу. Я маю на увазі консалтингові послуги, бізнес-консультації тощо. Тому, як це не прикро, робота в українських компаніях, що виходять на китайський ринок, ведеться за старою схемою – наймається новий менеджер, який практично з нуля починає моніторити ринок, налагоджувати контакти. І це замість того, щоб скористатися послугами тих, хто вже має досвід і потенціал, і таким чином, заощадити час і гроші.

GU: Чи багато відомо китайцям про Україну? Як часто можна почути новини з України у КНР?

Десь раз у два дні можна почути в метро Шанхаю згадки в новинах про Україну. Зазвичай вони мають не дуже позитивний відтінок завдяки ситуації на сході України і в Криму. Через це китайці ставляться до нашої країни із застереженням. Певним чином вони «бояться» державу, де відбулась революція, звідки втік президент, йде війна.

GU: Що, на Вашу думку, допомогло б покращити ставлення до України?

Більше позитивних новин! Більше перемог в ефір! Двосторонній розвиток туризму і бізнесу.

GU: А як Ваші проекти цьому сприяють? Що ще Ви встигли реалізувати в Китаї?

Крім бізнес-клубу – коворкінги та воркшопи. Частенько влаштовуються різні тематичні пікніки, благодійні та культурно-просвітницькі заходи. Як я казав, у нас немає вертикалі, яка всім керує. Ініціатива – головний керманич. Хто може щось організовувати і створювати – той це й робить за власною ініціативою. Інші – долучаються по можливості. GU

Розмовляла Катерина Литвінчова
Community Manager Global Ukraine

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.