Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 29

84

Індекс моніторингу реформ (іMoРe) VoxUkraine дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямами. Значення iMoРe за двадцять дев’ятий період моніторингу (8 – 21 лютого 2016р.) становить +1,4 бали з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. Зростання Індексу забезпечив закон про публічні закупівлі, що був прийнятий Верховною Радою наприкінці року, та підписаний Президентом 16 лютого.


Випуск 29 (8– 21 лютого 2016 р.). Прозорі державні закупівлі

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

Набір намисто і сережки темносинього кольору

Сукня довга пряма “Геометрія”

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

vox08

Закон про публічні закупівлі (922-VIII від 25.12.2015) експерти загалом оцінили у +8,0 балів, з яких +4,0 бали за напрямком «Державне управління та боротьба з корупцією» та ще стільки ж за напрямом «Державні фінанси та ринок праці». Крім того, завдяки цьому закону оцінка даних напрямів склала +3,0 та +2,5 відповідно. Закон вводить електронну систему закупівель для всіх державних закупівель товарів та послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн., а робіт – 1,5 млн. грн. А також закон зобов’язує оприлюднювати звіт про закупівлі, здійснені без використання електронної системи, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн. З 1 квітня 2016 року закон почне діяти для центральних органів виконавчої влади, а з 1 серпня – для всіх замовників.

Графік 2. Події, що визначали значення індексу протягом 8– 21 лютого 2016р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

vox081

Також варто зазначити, що висока оцінка реформи забезпечена зокрема і її успішним впровадженням. Олена Білан з інвестиційної компанії Dragon Capital зауважує, що реформа державних закупівель – «одна з найуспішніших реформ. Дозволить знизити корупцію, збільшити конкуренцію та зекономити державні кошти».

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 8– 21 лютого 2016р.

Державне управління та боротьба з корупцією +3.0
Порошенко підписав закон “Про публічні закупівлі” +4.0
Державні фінанси та ринок праці +2.5
Порошенко підписав закон “Про публічні закупівлі” +4.0
Рада прийняла закон про безкоштовні підручники для учнів та вчителів 0.0
Порошенко підписав закон про посилення соцзахисту дітей і підтримки сімей з дітьми 0.0
Кабмін затвердив методику визначення середньоринкової вартості легкових авто для сплати транспортного податку 0.0
Монетарна політика та фінансові ринки +0.5
НБУ надав доступ проблемним банкам до підтримки ліквідності +1.0
Ринкова та торговельна політика +0.5
АМКУ прийняв нові рекомендації по штрафам за порушення антимонопольного законодавства +0.8
Енергетична незалежність +0.5
Кабмін скасував прив’язку тарифу на електроенергію для міського транспорту до тарифу для населення +1.0
Рада прийняла закон щодо стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду. +1.0

Оцінки інших подій, оцінених у даному моніторинговому періоді, були значно обмежені. Так дві події в енергетичному секторі отримали по +1.0 балу. Зокрема, Кабінет міністрів скасував фіксацію тарифів на електроенергію для міського електротранспорту на рівні тарифів на електроенергію для населення, а також скасував диференціацію тарифів за часом доби для міського освітлення (постанова КМУ 1192 від 25.11.2015). Іншою подією у секторі стали зміни до бюджетного кодексу, що дозволять надавати державні гарантії для формування стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду – закон 937-VIII від 26.01.2016. Дана зміна сприятиме сталому проходженню опалювальних сезонів та дозволить залучити 700 млн. дол. у Світового банку для закупівлі газу в ЄС. Загалом же напрям «Енергетична незалежність» був оцінений у +0,5 бали.

Графік 3. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання

vox082

Також по +0,5 бали отримали сектори «Монетарна політика та фінансові ринки» і «Ринкова та торговельна політика». Як і в енергетичному секторі, експерти відмітили лише незначний прогрес за цими напрямами.

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 8– 21 лютого 2016р.

vox083

Стаття розміщена з дозволу аналітичного центру VoxUkraine

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.