Голландська соціологія за місяць до референдуму: лише половина голландців знають про референдум

62

Джерело: Європейська правда

Майже половина голландців (49%) не знає про референдум щодо України, який має відбутися 6 квітня. Вони мало про це чують – лише чверть стверджує, що регулярно помічає щось в медіа. Ситуація виглядає таким чином, наче справжня кампанія ще має розпочатися.

Це – результати дослідження TNS TIPO, оприлюднені минулого тижня. Але оскільки дані опитування – глибші та комплексніші, ми публікуємо також переклад повного прес-релізу, який був поширений нідерландською компанією.

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Брелок “Тризуб”

Художня лялька

Очікування – непередбачувані прогнози

Лише половина голландців (51%) стверджує, що наперед знає про референдум щодо асоціації з Україною, що має відбутися незабаром. Лише 12% правильно назвали дату – 6 квітня.

На думку пересічного голландця, увага, яку медіа приділяють цій події, бажає кращого: лише чверть (23%) стверджує, що часто щось читали, чули або бачили про референдум. Решта каже, що це відбувається нечасто (41%) або ніколи (28%).

Переважна більшість людей, які знають про референдум, надали правильну відповідь на запитання, про що йдеться – Угоду про асоціацію або економічну угоду. Проте є і люди, що надали неправильну або політично забарвлену відповідь – приміром, “Україна стане частиною ЄС” або “Україна проти Росії“.

Очікувана явка – низька, але вона є вищою серед євроскептиків. На даний момент очікувана явка нижча за цей показник. Частка голландців, які стверджують, що обов’язково підуть голосувати – 21%. Цей відсоток, хоч він і збільшуватиметься ближче до референдуму, є хорошим індикатором реальної явки. Водночас є велика група тих, хто сумнівається – 28% опитаних кажуть, що “можливо” підуть голосувати.

Люди, що голосують за “Партію зелених” (Groenlinks), є найбільш мобілізованими з тих, хто планує голосувати (33%); за ними йдуть прихильники PVV (28%). Як відомо, перша партія є прибічником угоди з Україною, а друга – затятим супротивником.

Ті, хто називає себе противниками Нідерландів (NL) в Євросоюзі – приблизно чверть опитаних, – є більш мотивованими йти голосувати, ніж люди, що називають себе прихильниками Нідерландів в Євросоюзі (28% і 23% відповідно стверджують, що обов’язково підуть на дільницю).

Якщо подивитися на різницю між прихильниками різних політичних партій, то симпатики PVV є в своїй більшості противниками угоди (9% планує голосувати “за”, 62% – “проти”). Також прихильники SP є переважно противниками асоціації (26%, 40% проти).

Водночас виборці Groenlinks, CDA, D66 та PvdA переважно голосуватимуть за угоду. Противники асоціації наразі краще мобілізовані.

З опитаних голландців 23% планують голосувати “за”, 28% – “проти”. Ще 34% не визначилися.

На даний момент табір противників краще мобілізований. Прихильники такої партії, як PVV, є мотивованими вище середнього рівня взяти участь у голосуванні, в той час як виборці інших партій становлять меншу частину виборців (Д66, Groenlinks, CDA, PvdA), або є мало мотивованими (в основному Pvda – 19%).

Але дослідження ставило за мету не лише дізнатися про поточні настрої голландців. Їм також надавали базову інформацію про угоду з Україною (точніше, перераховували основні аргументи прибічників та противників Угоди) і питали, чи змінилася їхня готовність голосувати. Після того, як цих людей познайомили як з позитивними, так і з негативними сторонами угоди,

 Аргументи за Угоду:

– відбудеться зниження митних тарифів; Україна стає більш демократичною та менш корумпованою; вплив ЄС посилюється, він стає сильнішим, збільшується його важливість у Східній Європі.

Аргументи проти Угоди:

– Україна є нестабільною та корумпованою, а Угода є “передвісником” членства України в ЄС; створюються передумови для конфлікту з Росією; створюється ризик, що ЄС буде вимушений витрачати більше коштів на Україну.

 Голосування Початково Після інформув. З тих, хто точно проголосує Точно+ мабуть проголосує З тих, хто за членство NL в ЄС З противни-ків членства NL в ЄС
За Угоду 23% 23% 42% 37% 36% 3%
Проти Угоди 27% 33% 50% 42% 28% 61%
Не знаю 34% 28% 7% 20% 26% 18%
Не голосуватиму 16% 16% 1% 10% 18%

Цікаво, що ті голландці, хто називає себе противниками Нідерландів в ЄС, не обов’язково є більш мотивованими, проте 61% із них планують голосувати “проти”. Голландці, які називають себе прихильниками Нідерландів в ЄС, не лише часто є менш мотивованими, а й більш розділені щодо українського питання: 36% із них планують голосувати “за”, тоді як 28% – “проти”.

А після інформування кількість противників зростає – євроскептики є набагато більш єдиними, ніж єврофіли.

Від редакції: Соціологи надали аргументи, які звучать в Голландії найчастіше. Деякі можуть здаватися українцям дивними.

Але медійна реальність – саме така, навіть якщо нам хочеться бачити її іншою.

Тому імовірність того, що Україна зможе виграти у боротьбі за перемогу на референдуму, чимдалі стає меншою. Водночас, лишається можливість та потреба зменшити розрив між кількістю тих, хто голосує 6 квітня “за”, та тими, хто голосуватиме “проти”.

Оригінал публікації – на сайті TNS-NIPO

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.