Важкохворого львів’янина, якому відмовили в Австрії, прооперують в Індії

71

Декілька останніх днів активна громадськість слідкувала за неймовірною і драматичною історією порятунку 17-річного важкохворого українця Максима Стасіва із Львова. Юнаку, який знаходився на межі життя і смерті, необхідна була термінова пересадка кишківника. Цю рідкісну і складну операцію роблять лише в декількох клініках світу. Одна з них в Австрії – Державна лікарня Інсбрука, що в столиці землі Тіроль.

Медичні фахівці згодились допомогти українцю. Та на заваді порятунку стала місцева фінансова бюрократія.

Посол України в Австрії Олександр Щерба, який безпосередньо брав участь у цій справі, розповів на своїй сторінці Facebook про неймовірні непереборні труднощі, які ледь не коштували життя Максиму Стасіву.

Сукня довга пряма “Геометрія”

Серія скульптур «Дерево Життя»

Художня лялька

«Так вийшло, що із самого початку цієї історії велика увага була зосереджена саме на Австрії – одному із небагатьох місць, де проводяться подібні важкі операції.

 Докладалися великі зусилля, аби привезти Максима у Земельну лікарню Інсбрука. Лікарі були у повній готовності. Трансплантат теж можна було отримати. А що стосується необхідних коштів – їх збирала вся країна. Була пожертвувана сума у 6 мільйонів гривень (200 тисяч євро). Пожертви продовжували надходити. Країна готова була віддати останнє, аби хлопець жив. 

Чому не склалося. Після тривалих роздумів Земельна лікарня Інсбрука поставила умови: переведення 250 тисяч євро на рахунок лікарні + 250 тисяч євро у формі банківської гарантії від австрійського банку + повернення 61 тисячі євро, які заборгували українські пацієнти перед тим + гарантія, що хлопець не залишиться в Австрії. Поки ці вимоги не будуть виконані, фінансова дирекція лікарні не полінувалася зателефонувати до австрійського Посольства у Київ і попросила не видавати хлопцю візу. В результаті мати провела три дні у Києві, марно чекаючи на візу, поки її син продовжував перебувати між небом і землею у Львові. 

Як підсумок, віза не була видана. Фінансові умови (особливо подвоєння суми у вигляді банківської гарантії до півмільйона євро) виявилися непідйомними. Тому протягом двох днів лікарня ОХМАТДИТ домовилася про лікування в Індії. Проблем з візою або банківськими гарантіями там немає. 

Попри гірке розчарування, я хочу подякувати лікарям в Австрії, які миттєво погодилися провести операцію. Також я вдячний своїй колезі у Києві Послу Герміні Попеллер, яка була поставлена у важкі умови, але знаходилася цілими днями у контакті з клінікою та робила все, аби домовитися. Особливо хочу подякувати главі парламенту Тіроля, шановному Гервігу ван Стаа, який особисто допомагав, та багатьом іншим людям великого серця в Австрії. 

Сподіваюся, хлопцю все ж таки допоможе інша клініка – де меркантильні міркування не стоять на заваді порятунку людського життя. 

А фінансовій дирекції Земельної лікарні Інсбрука та особисто дипломованому бухгалтеру Гансйоргу Шльоглю бажаю успішного фінансового року».

Після такої емоційної заяви посла австрійські ЗМІ досить активно відреагували на історію 17-річного важкохворого українця і відмову в операції в клініці Інсбрука. Такі відомі видання як АРА, derStandard, Krone, Kurier виступили з критичними публікаціями з приводу позиції фінансового департаменту медичного закладу.  

У коментарі виданню derStandard представник клініки підтвердила вище перераховані умови та наполягає, що всі вони відповідають австрійським законам: «Розрахунок витрат розробляється відповідно до положень австрійської системи фінансування медичних закладів. Зазначені суми – це не фантазії, вони випливають з вартості операції й попередньо розрахованої невизначеності, яка може привести до істотного збільшення витрат».

Проте активісти, які обізнані в таких справах мають іншу думку. Олександра Саєнко, українська активістка в Австрії, голова Центру українських ініціатив, що співпрацює з мережею Global Ukraine, в ексклюзивному коментарі для Global Ukraine News пояснила:

austria1«Борг в 60 тис євро, на погашенні якого наполягали фінансисти медзакладу, але який не має до Максима Стасіва ніякого відношення – це неприємний досвід клініки. Але за законом вони не можуть вимагати від інших пацієнтів його сплати. Проте, за словами представників лікарні, вони наполягають, що вимога про сплату цих 60 тис євро була наче б то не до пацієнта, а до нашої держави. Але це теж сумнівний підхід.

Що стосується візи, в якій було відмовлено, то за правилами віза не видається без підтвердження про готовність прийняти пацієнта. Клініка має право не надавати таке підтвердження, якщо не внесений аванс. Тобто, формально процедура не порушена. Та нам відомі численні випадки, коли візи надавались в рамках гуманітарних акцій з порушенням загальних правил.

Так, на наше прохання деякі поранені майданівці отримували візи навіть без закордонних паспортів. Цивільні поранені з Донбасу, які летіли в Австрію у вересні 2014, також не мали жодних потрібних документів.

Читайте за темою: Олександра Саєнко: «Австрійці дуже чутливі до мистецтва та культури, тому культурна дипломатія у Австрії точно працює»

Отже, цей випадок – неоднозначний. Тим більше, що гроші, необхідні для лікування, уже були зібрали. 

Зазначу, що одним з активістів, який займався організаційними питаннями, допомогою у зборі коштів, був наш співвітчизник Орест Шевчик – він працює в цій клініці».    GU

 

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.