Українські телеканали до річниці Дебальцевської операції показали унікальний документальний фільм

41

Напередодні трагічної і героїчної річниці боїв за Дебальцеве в Україні була представлена документальна стрічка з однойменною назвою. Її показали по декількох центральних телеканалах. У фільмі зібрані десятки документальних записів з передової, зроблені самими бійцями під час важких боїв, свідчення очевидців і учасників подій, аналіз експертів.

Президент України Петро Порошенко, виступаючи в середу на прем’єрі  фільму «Дебальцеве», назвав унікальною операцію Збройних сил України під цим містом на Донеччині в лютому 2015-го. За його словами, зміст тієї операції багатьом став зрозумілий згодом, через кілька місяців.

«Ніхто не розуміє, наскільки важливою була присутність українських військ (у Дебальцеве) під час переговорів у Мінську, наскільки важливим було довести всьому світові злочинний характер російського агресора. Бо ніякі не сепаратисти-бойовики, а добірні частини російського спецназу штурмували Дебальцеве. І ворог заплатив за це дуже високу ціну», – наголосив Президент.

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Комплект: навушники і мітенки, оздоблені вишивкою

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Глава держави нагадав, що під час тих переговорів у Мінську в лютому 2015 року Президент Росії Володимир Путін домагався, щоб українські війська під Дебальцеве склали зброю.

Тоді це місто намагалися захопити спільні сили регулярної російської армії і збройних сепаратистів у той час, коли лідери чотирьох країн вели в Мінську переговори про припинення вогню. Володимир Путін домігся того, що початок припинення вогню був відкладений на кілька днів, що дозволяло захопити місто. Це не вдалося зробити до визначеного терміну, але спільні російсько-сепаратистські сили, всупереч досягненій домовленості, продовжили наступ і врешті все ж окупували це місто.

 За версією Генерального штабу ЗСУ, українські війська, утримуючи Дебальцевський плацдарм до 18 лютого, зірвали плани противника щодо масштабного наступу, який передбачав захоплення Бахмута (на той час Артемівська), Краматорська і навіть подальший рух у напрямку Харкова. Щоб не допустити розширення меж контрольованої противником території, угруповання українських військ мусило якомога довше стримувати сили противника, завдаючи їм максимальних втрат, які б ліквідували загрозу наступальних дій. Відтак раніше ніж 18 лютого виводити українські підрозділи з Дебальцевського плацдарму, вважають у Генштабі, було недоречно.

Читати за темою: Культурна дипломатія в дії: як український кінематограф допомагає реалізувати національні інтереси?

Але якщо начальник Генштабу Віктор Муженко називає виведення підрозділів із Дебальцевського плацдарму «однією з найуспішніших операцій української армії», то військові, яким довелося прориватися з міста, описуючи ті події, нерідко вживають словосполучення «Дебальцевський котел». За їхніми словами і свідченнями, то був відступ під жорсткими обстрілами ворога. Воїни проривались без попереднього плану, в залежності від ситуації. Кількість загиблих за офіційними і неофіційними даними різниться на сотні.

Головна військова прокуратура й досі здійснює розслідування у кримінальному провадженні за фактом можливого недбалого ставлення військовослужбовців під час військової операції в районі Дебальцева, що спричинило тяжкі наслідки. Подробиці цього розслідування не оприлюднюють.

Бої за Дебальцеве стали другим моментом війни на сході України після серпня 2014 року, коли в бойових діях із українськими силами брали безпосередню участь кадрові війська Збройних сил Росії.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.