Українська правозахисниця Олександра Матвійчук нагороджена міжнародною премією

47

На полях Парламентської Асамблеї ОБСЄ пройшла церемонія вручення премії Democracy Defender Award-2016.». Нагороду вручала Жанна Нємцова, старша донька відомого російського опозиціонера Бориса Нємцова, вбитого на Великому Москворецькому мості якраз рік тому.

Нагороду отримала правозахисниця з України Олександра Матвійчук, голова правління Центру Громадянських Свобод та координатор громадської ініціативи Євромайдан SOS, за «винятковий вклад у просування демократії та захист прав людини».

фото 3

Брелок “Тризуб”

Футболка

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Тим самим країни-ініціатори премії підтримали прагнення українського народу до побудови демократичного суспільства та утвердження прав людини. Адже на сучасному етапі Україна чи не єдине виключення із всього пострадянського регіону, в якому йде поступове згортання простору для громадського суспільства «до розмірів тюремної камери».

На спеціальний зустрічі із головами делегацій ОБСЄ Олександра Матвійчук нагадала про необхідність організації постійної міжнародної присутності в окупованому Криму, де тільки за останній час за політичними мотивами було заарештовано ще 4-ри людини, подано в суд прокурорський позов для заборони Меджлісу, і де люди, які піддаються постійним обшукам,  вже навіть вимушені спати одягненими.

фото 2

Також правозахисниця звернула увагу на те, що учасникам нормандського формату потрібно «повернути права людини на стіл мінських переговорів». Належить дати чіткий сигнал Росії та підконтрольним їй штучним «донбаським республікам», що ніколи не буде амністії для людей, які вчиняли воєнні злочини. Також, на її думку, навіть мова не може йти про якісь вибори, допоки на окупованих територіях не буде забезпечено належний рівень захисту фундаментальних прав людини – свободи слова, права на справедливий суд, свободи об’єднань, свободи від катування та інших.

Але, насамперед та невідкладно, належить звільнити заручників, які відповідно до других Мінських домовленостей вже рік як мали бути вдома. Серед них військові та цивільні люди, наприклад, луганська журналістка Маша Варфоломєєва, яка вже 12-тий місяць сидить у підвалі за абсурдними звинуваченнями.

фото 1Олександра Матвійчук розказала і про позитивні кроки у здійснені реформ у сфері прав людини, водночас наголосивши на їх несистемному характері та вагомих недоліках. Зокрема, на поступовому перетворенні України на першу у світі державу, яка закріпила монополію адвокатури на конституційному рівні, тим самим обмеживши своїх власних громадян у праві на правовий захист. Особливе здивування у міжнародного співтовариства викликало нічим не обґрунтоване відтермінування ратифікації Римського статуту на три роки у той час, коли за зверненням самої України Міжнародний кримінальний суд вже проводить попереднє вивчення ситуації на Донбасі.

Правозахисниця закликала підтримувати Україну всіма доступними способами та на усіх рівнях, адже успіх України матиме невідворотний позитивний вплив на весь регіон ОБСЄ. Але водночас бути «суворими друзями» та вимагати постійного поступу та конкретних результатів на шляху демократизації.

Серед уроків, які для себе винесла Олександра Матвійчук: необхідність постійної боротьби за захист прав людини; важливість співпраці між громадянським суспільством, владою та міжнародними організаціями; розуміння того, що «криза в Україні» є прямим відображенням глобальної правової кризи.

Нагадаємо, що Центр Громадянських Свобод є членом Міжнародної Платформи «Громадська Солідарність» та відомий на міжнародному рівні через постійну співпрацю із різними структурами ООН, ЄС, РЄ та ОБСЄ. Також організація співпрацює із Міжнародним кримінальним судом для розслідування злочинів Євромайдану, здійснює громадський контроль над органами влади через групу громадського спостереження «ОЗОН», просуває реформи у сфері поліції, судів та прокуратури через платформу «Правозахисний порядок денний», провадить моніторинг та польову роботу в Криму та на Донбасі через мобільні групи ініціативи «Євромайдан SOS», веде цілий ряд міжнародних кампаній, серед яких кампанія для звільнення усіх ув’язнених Росією громадян України LetMyPeopleGo, кампанія для невідкладного повернення додому заручників із окупованого Донбасу FreeDonbasHostages тощо.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.