Українська історія пишеться сьогодні в Нідерландах

341

snidalovАвтор: Олександр Снідалов, учасник ініціативи “Україна-референдум” у Нідерландах

Що чекати Україні від міжнародних партнерів? Критики чи посилення підтримки? На ці питання неможливо відповісти без розуміння того, як сприймають нашу країну в інших державах не лише на політичному, але й на суспільно-громадському майданчику. Тому Global Ukraine News запускає новий формат Народної Global Журналістики, в якому проактивні глобальні українські лідери-експати висвітлюватимуть події та явища в Україні через призму їх сприйняття звичайними громадянами та політичною елітою різних країн світу.

Як і будь-який діаспорянин, я отримую новини про Україну переважно з соціальних мереж.

snidalov2025
www.nestorgroup.org

Цього ранку, гортаючи стрічку новин, помітив повідомлення, яке два тижні тому опублікувало об’єднання під назвою “Несторівська група“. Повідомлення має красномовну назву “Попередження про небезпеку“. Несторіанці — серед яких такі відомі діячі як Мирослав Маринович, Євген Глібовицький, Олександр Сушко, Оксана Форостина, Ярослав Грицак, а також цілий ряд експертів — наголошують на тому, що зима 2015-16 може стати ключовим моментом в новітній історії України. Домінування негативу у сприйняті діяльності держави, що панує сьогодні в суспільстві (не без причини), економічні та зовнішньополітичні виклики, брак терпіння і розважливості з боку українців — все це несе серйозну загрозу перспективам розвитку української держави на найближчі десятиліття, цитую:

Відхід від реформ на цьому етапі несе загрозу застрягання на найнижчій точці. Це означатиме тривале закріплення України серед бідніших країн світу, деградацію людського та інших капіталів, ослаблення — в тому числі — і безпекових функцій держави.”

Всупереч тому, що більш влучної характеристики стану справ в Україні я ще не бачив, можливість поглянути на українські проблеми з Нідерландів спонукає внести деякі корективи.

Голландський референдум щодо Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС “підвісив в повітрі” ключову для нас міжнародну угоду, яка є навіть не стільки важливим документом, скільки втіленням, символом цивілізаційного вибору українського суспільства. Принципового значення цей вибір набув під час подій дворічної давнини: Україна пройшла шлях від мирних протестів з вимогою підписати угоду до людських жертв в ім’я повалення авторитарного режиму. Значення цієї угоди для внутрішньополітичної стабільності України переоцінити неможливо. Можемо сміливо казати, що точка невизначеності у розвитку пост-революційної України не обмежиться зимою 2015-16 і може бути пройдена не раніше квітня 2016 року, коли закінчиться голосування в останньому нідерландському містечку, а результати референдуму будуть оголошені офіційно. Залежно від результатів голосування існують різні варіанти того, яка доля чекатиме на угоду про Асоціацію.

Серед шляхів, що можуть вивести Україну з цієї “найнижчої точки”, в якій вона опинилась сьогодні, автори повідомлення називають активізацію співпраці між державою і громадським суспільством у всій різноманітності його проявів. Тож ще одним аспектом, який безпосередньо пов’язує повідомлення “Несторівської групи” з країною тюльпанів, є практичне втілення тези, запропонованої у якості шляху до вирішення окресленої проблеми.

snidaloveuro
euromaidanpress.com

Голландський референдум поповнив довгий список проблем, які не можуть бути вирішені одноосібно ні державою, ні громадянським суспільством. Про це говорить мені мій волонтерський досвід роботи над референдумом, який включає співпрацю як з державними структурами, так і з громадськими інституціями. Все дуже просто: не володіючи великим бюджетом на проведення зовнішньої політики, Українська держава у тактичних питаннях вимушена покладатись на допомогу неурядових фондів та місцевих волонтерів.

З іншого боку, громадські організації, а тим більше окремі активісти, потребують багатьох речей, з якими можуть допомогти державні інституції. Це і координація для узгодження планів та постановки спільних цілей, і доступ до медіа, і налагодження взаємодії з державними інституціями інших країн, та й, зрештою, практичні рекомендації від тих експертів, що активно консультують український державний апарат, зокрема, у справі боротьби з російською пропагандистською машиною.

Поєднання активності місцевих волонтерів та їх знань про Нідерланди з “м’язами” неурядових фондів та офіційними інструментами держави є на сьогодні єдиним реалістичним способом отримати позитивний для України і Нідерландів результат на квітневому референдумі. Але це тільки тактична ціль. Стратегічне значення роботи над голландським референдумом — це набуття досвіду співпраці держави і громадянського суспільства щодо вирішення проблем державного значення. Ця співпраця не мусить обмежуватись зовнішньою політикою. Навпаки, цей досвід обов’язково треба переносити на внутрішньоукраїнські проблеми, такі як чиновницька корупція, низька енергоефективність та інші.

Сьогодні в Нідерландах держава, волонтери і громадські організації творять українську історію. Завтра цей досвід, разом з аналогічним досвідом інших діаспор, може стати запорукою якісних змін.

З повним текстом “Повідомлення про небезпеку” «Несторівської групи» можна ознайомитись тут

Більше інформації про майбутній референдум у Нідерландах та його можливі наслідки – у статті Інституту Світової Політики Референдум в Нідерландах: сценарії та наслідки для України та ЄС.

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.