Угода про Асоціацію між Україною та ЄС: перевірка Нідерландами

87

Автор – Черкас А.

cvxz
http://www.1limburg.nl

«Найкращий вияв солідарності з Україною» (згідно поста Президента Порошенка у ФБ) показав Брюссельський парламент 20 листопада, коли Бельгія останньою з держав-членів ЄС ратифікувала Угоду про Асоціацію з Україною. Тепер угода України з ЄС мала бути повністю “легальною” та “не підлягати оскарженню”. Не підлягала… Зерно сумніву щодо цього великого інтеграційного кроку України до ЄС посіяли Нідерланди, де 6 квітня буде проведений всенародний референдум – “випробування на міцність та довіру” Асоціації України з ЄС. На ньому громадяни країни висловлять свою думку “бути чи не бути” Асоціації.

Брелок “Тризуб”

Гаррі Поттер і В’язень Азкабану. Велике ілюстроване видання

Подарунковий набір «Святкова зустріч»

Нідерландська «необізнаність» щодо України?

Як зазначає Інститут світової політики у своєму дослідженні «Сприйняття України закордоном» (проведене у вересні 2015 року), Нідерланди на сьогодні – це найбільш скептично налаштована до нас країна ЄС. Соціологічні дані вказують на близько 47% респондентів, що не змогли відповісти, чому Україна має бути в ЄС. Найвищою часткою серед європейців є і нідерландська перцепція географічної неприналежності України до Європи (14%).

gsda
http://iwp.org.ua

Після падіння Боїнга, з нідерландськими громадянами на борту, країна стала чи не єдиною із своїх “колег по ЄС”, яка зазнала людських втрат через бойові дії на території України. Саме тоді, 17 липня 2014 року Україна вперше закарбувалась в головах голландців як місце загибелі простих нідерландських громадян.

hgfdsa
http://iwp.org.ua

Референдум: вияв демократії чи маніпулювання задля власних цілей?

Давно відомі євроскептичні неурядові організації “Форум за демократію”, а також “Комітет громадян” за 6 тижнів зібрали необхідну кількість голосів “за”. Ініціатори референдуму вважають такий спосіб волевиявлення зручним приводом для вираження всенародного голландського євроскепсису, який все більше здається реальним в контексті нинішнього підйому ультраправих, націоналістичних настроїв в ЄС, зростання “недовіри та втоми” європейців від ЄС через проблему терористичної загрози та міграційної кризи. Цікаво, що незабаром після референдуму в країні пройдуть і парламентські вибори, тому “недовіра” до Асоціації України з ЄС може бути використана проти провладних політичних сил Нідерландів. Пам’ятаймо і про «неоголошену присутність» та високий рівень впливу в Нідерландах російської пропаганди, якою просто заповнити майже порожній інформаційний простір голландців у їх ставленні до України.

gsas
Поширені в Нідерландах стереотипи по розумінню Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС

Референдум має статус консультативного, але не варто забувати, що: 1) у 2005 році завдяки такому ж референдуму Нідерландами та Францією була зведена нанівець ратифікація Конституції ЄС; 2) якщо явка населення на референдумі в квітні складе щонайменше 30% усіх громадян – Уряд Нідерландів матиме право “переголосувати” рішення щодо ратифікації Асоціації.

Варто пам’ятати, що багато політичних партій, представлених в нідерландському парламенті (PvdA, CDA), заявляють про необхідність врахування думки народу під час переголосування. На сьогодні в країні ліві та праві SP (соціалісти, відносно прихильні до Росії) та PVV (“Партія свободи” Герта Вілдерса, друга Марін Ле Пен та відкритого симпатика Росії), як і під час першого голосування, виступають проти Асоціації, натомість соціал-демократи PVdA та ліберали VVD (ще не зробили жодних заяв щодо врахування результатів референдуму) займають проукраїнські позиції.

fdaa
http://www.eurointegration.com.ua

Точку зору офіційного Амстердаму нещодавно висловив міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс, сказавши: Поки Нідерланди не ратифікували угоду, вона не може вступити в силу. Результати референдуму будуть складати рекомендацію для уряду Нідерландів”.

Наприкінці листопада, в рамках візиту президента Порошенка в Нідерланди, вогник надії щодо можливого “розуміння” Нідерландами України таки з’явився, враховуючи підсумки зустрічі “в трьох заявах”Правильна риторика української дипломатії” (акцент на повну підтримку України в розслідуванні катастрофи Боїнга, а також роботу по впровадженню реформ) була “заохочена” з нідерландського боку обіцянками продовження санкцій щодо Росії.

wqas
Інфографіку створено на основі даних 24 каналу http://24tv.ua

А 7 грудня 2015 року чільні позиції в нідерландських новинних дайджестах зайняла інформація про те, що картини датовані XVII століттям, які було викрадено в 2005 році з Музею Західної Фрісландії в місті Хорн (Нідерланди), знайшлись в Україні. Факт начебто причетності до їх викрадення О. Тягнибока, В. Наливайченка, а також українських силовиків поставило перед нідерландцями запитання: “І ця країна, повна брехні і обману, хоче в Європу?”. Європейська правда називає даний інцидент “PR-катастрофою для України”.

Як зазначила автору Н. Гнидюк, заступник міністра Кабінету Міністрів affdfggУкраїни та директор Урядового офісу з питань європейської інтеграції: «Нам варто абстрагуватися від України, адже цим референдумом під сумнів поставлено не Україну, а те, яку загрозу може принести нова країна-член Євросоюзу, які соціально-економічні наслідки нестимуть інші країни через “прихід” нової країни». Також, за словами чиновниці, Нідерланди не є тією країною, яка б точно визначала політику цілого ЄС.

Вважаю, що однозначне нідерландське “так” Асоціації України з ЄС може бути індикатором кредиту віри Європи в Україну. Цей внутрішній референдум має історичне значення щодо сприйняття нашої держави тими країнами Європи, з яких розпочалось створення ЄС. Напередодні візиту П. Порошенка в Нідерланди, за даними Європейської правди, 45% опитаних (під час соцопитування) готові взяти участь у референдумі, з них 56% планували проголосувати проти ратифікації угоди. Тому цей референдум – це шанс для української дипломатії вступити в чотиримісячну боротьбу за “відновлення доброго імені України” з дедлайном 6 квітня.

Ми маємо попередити, можливу ланцюгову реакцію антиєвропейських тенденцій для України. Дороговказами української дипломатії в Нідерландах цієї зими та весни має стати потужна інформаційна кампанія інформування пересічних громадян країни тюльпанів, що “дає і не дає” Нідерландам прийняття Асоціації України з ЄС; висвітлення подій щодо імплементації реформ Україною. Акцент має бути зроблений на те, що мета Асоціації – повне перетворення країни на стабільну, ліберальну демократію, перетворення України на економічно привабливу державу задля майбутнього поглиблення нідерландсько-українського економічного співробітництва. Дана діяльність має проводитись в кооперації з українською діаспорою та проукраїнськими ініціативами типу «www.oekraine-referendum.nl».

Стаття розміщена з дозволу автора та аналітичного центру Free Voice IAC

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.