Хто визнає Крим російським?

100

Автор: Семеген І.

15 жовтня у журналі «Кореспондент» було опубліковано статтю, присвячену анексії Криму. У ній журналісти зазначили, хто приписує територію Кримського півострова Російській Федерації і яку реакції це викликало.

Нагадуємо, що Росія анексувала Крим у березні 2014 року. Ні Україна, ні Європа, ні США не визнали референдум, згідно якого Крим перейшов до РФ, і назвали дії Росії агресією і окупацією. Насильницька анексія Криму не визнається ключовими міжнародними організаціями, але натомість російською владою трактується як «повернення Криму до Росії». Згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» територія Кримського півострова внаслідок російської окупації вважається тимчасово окупованою територією.

Футболка

Дерев’яна ROOT сумка “Горизонт”

Сукня довга пряма “Геометрія”

Питання атрибуції спірних територій є досить складним і невизначеним. Додаткову невизначеність йому вносять онлайн-мапи, які дозволяють локалізацію для різних країн.

«Яндекс» став одним з перших великих Інтернет-ресурсів, на мапі якого Крим позначили як частину Росії. У всьому світі півострів на Яндекс-мапі бачать російським, однак якщо зайти на мапу з України, то Крим залишається українським.

Krim
https://maps.yandex.ru
blE6Uw0uWak
https://maps.yandex.ru

Компанія Google пішла трошки іншим шляхом: на її мапі у Росії Крим – російський, в Україні – український, проте для користувачів Google в США або Європі півострів – спірна територія, він відділений від іншої частини України пунктирною лінією. Google пояснює це принципом дотримання місцевих законів, а також прагненням надати своїм користувачам якомога більше інформації, щоб вони мали змогу робити власні висновки про територіальні суперечки.

0pWqXkMr_i0
https://www.google.ru

Авторитетне французьке видавництво Larousse випустило соціально-економічний атлас світу на 2016 рік, в якому Крим позначений як частина Російської Федерації. Українське посольство у Франції звернулось з проханням виправити помилки у атласі. Однак офіційної відповіді з боку видавництва не було, лише заява про небажання бути втягненим у цю суперечку. Варто зазначити, що в електронній версії цього атласу, Крим залишається територією України.

Представники соціальних мереж стверджують, що Larousse продовжує продавати атласи і відмовляється робити будь-які публічні заяви щодо своєї публікації.

Нещодавно стало відомо, що ще одне французьке видання Rocher у геополітичному атласі світу віднесло півострів Крим до Російської Федерації, однак згодом цю інформацію спростували.

Видавництво Oxford University Press випустило підручники з географії, на мапах яких Крим відображений як частина Росії. Українське посольство у Великобританії закликало виправити помилку. У виданні запевнили, що вся інформація у підручниках заснована на “детальному дослідженні політичної, соціальної та економічної ситуації на момент публікації”, проте, тим не менш, вони внесуть правки.

vDrAl4Mx9rY
http://image.tsn.ua

Представник видавництва пояснив: «Ми постійно переглядаємо наші матеріали для того, щоб вони відображали мінливі обставини та відгуки різних джерел. Ми будемо змінювати формулювання, яке використовується у цій темі, а також врахуємо позицію ООН».

Щодо позиції ООН, то вона давно відома: у березні 2014 року Генеральна Асамблея організації ухвалила резолюцію, в якій визнала нелегітимним референдум у Криму про відокремлення і підтвердила територіальну цілісність України в її міжнародно ухвалених межах.

На питання про те, коли внесуть зміни і чи будуть підручники з “російським Кримом” використовуватися у школах, представник видавництва не дав відповіді.

Популярне американське видання National Geographic у своїх картах також позначало Крим частиною Російської Федерації. Відомо, що прийняттю цього рішення передувало ціле засідання керівництва, де було вирішено, що, «як тільки завершаться всі юридичні процедури щодо Криму, територію півострова будуть позначати як територію Російської Федерації».

Головний географ National Geographic зазначив, що вони роблять карти де-факто і показують світ таким, яким він є, а не таким, яким хочеться людям. Чи не суперечлива позиція керівництва і головного географа зокрема?

WA8ab7xM7Nk
http://kor.ill.in.ua

Також стало відомо, що у Казахстані діти отримали підручники видавництва «Мектеп», у яких чітко зазначається, що Крим – частина Росії. Зокрема, це підручники географії для 10-го класу шкіл природничо-математичного напряму та підручник з географії сучасного світу для 11-го класу. Посольство України в Казахстані звернулося з нотою протесту до МЗС та Міністерства освіти і науки Казахстану з проханням негайного відкликання зазначених підручників зі шкіл  Республіки Казахстан.

Міністерство освіти і науки Казахстану провело експертизу підручників видавництва «Мектеп» і повідомило, що в цьому питанні видавництво й автори не відобразили повною мірою офіційну позицію Казахстану, а також позицію світової спільноти. Відповідно було ухвалено рішення зобов’язати видавництво «Мектеп» внести корективи в ці підручники з урахуванням висловлених зауважень.

CvurnOE4KuQ
http://kor.ill.in.ua

Латвійські магазини Maxima продавали глобуси, де Крим був частиною Росії. Зі слів представника SIA Maxima Latvija, глобуси були вироблені в Польщі. Наразі торгівля цими глобусами припинена.

U2sndfkX0B0
http://kor.ill.in.ua

На першій сторінці провідної американської газети USA Today карта України теж була опублікована без Криму.

b2wNV0Qhf64
http://kor.ill.in.ua

Невідомо, чи було такий варіант карти України опубліковано помилково чи за рішенням редакції.

Польський телеканал TYP у програмі, в якій брали участь німецькі та польські експерти,  відобразив карту, на якій Крим – частина Росії.

FQQ0-pLc-iY
http://www.politnavigator.net

Як виявилось, помилки польського телеканалу – дрібнички на противагу прогалин у роботі американського телеканалу CNN. У своєму випуску новин за 17 лютого 2015 року канал включив всю територію України до складу Росії.

WwVwREMinhM
http://goneva.net.ua

Прокуратура Нідерландів у ході розслідування катастрофи малайзійського «Боїнга» під Донецьком опублікувала на своєму сайті карту України без Криму і південної частини Одеської області, що також викликало хвилю обурень з боку українських громадян.

1436454693_480380781
http://cs6.pikabu.ru

Свого часу, помилки щодо Криму допустила і Міжнародна федерація футболу, яка на своєму офіційному каналі в YouTube опублікувала ролик з презентацією емблеми чемпіонату світу-2018, де на карті до складу Росії був включений півострів Крим.

Першим на появу відео відреагував дипломат Маркіян Лубківський, екс-глава оргкомітету турніру УЄФА Євро-2012 в Україні. Він закликав Міністерство спорту і Федерацію футболу України висловити протест. Приблизно через 7 годин після заяви Лубківського ФІФА видалила відео зі свого аккаунта.

B6hFZrd0EVQ
http://comments.ua

Проте не тільки видання і ЗМІ визнавали анексію Криму. На окупований півострів приїжджали представники різних держав світу із офіційним візитом як до Російської Федерації.

Першим офіційним візитом до Криму після анексії став приїзд Міністра Зімбабве Сейвіора Касукувере, який мав на меті обмін досвідом подолання економічних проблем.

Також делегація з десяти французьких депутатів відвідала Крим з офіційним візитом, де вони пообіцяли змінити ставлення до анексії Криму в себе на батьківщині. Міністерство закордонних справ Франції назвало цей візит порушенням міжнародного права, інші європейські країни також розкритикували депутатів.

Сучасний світ диктує різні умови для відображення дійсності, особливо для відображення спірних територій на мапах.  Такі розбіжності виникають доволі часто, тому видавництвам доводиться маневрувати між політичним тиском сторін і міжнародним правом.

Оптимальним вважається відображення спірних територій як регіонів з особливим статусом. Однак у випадку з Кримом бачимо, що не всі видання приймають цей варіант до уваги. Тому залишається формувати власні бачення спірної ситуації, враховуючи не лише одне джерело чи точку зору, а вивчаючи ситуацію з різних сторін.

Стаття розміщена з дозволу автора та аналітичного центру Free Voice IAC

Вам також може сподобатися

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.